Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

29.1.2016 Železnice LGB v Kavárně Archa

Poslední lednový pátek byly letos pololetní prázdniny. V Blansku nedávno otevřel jeden církevní spolek kavárnu, kterou pojmenoval stylově - Archa. Do této kavárny zavítala Kolejová už po druhé. Jsou za tím asi tyto dvě věci. První je ta, že si náš předseda udělal radost a zakoupil set kolejí a soupravu zahradní železnice LGB. Jeho velikost činí zatím 4x4 metry. A další věcí co nám do kavárny otevřela dveře je, že členkou personálu je předsedova sestra.

Poprvé se vlak LGB představil v Arše veřejnosti loni na Mikuláše, podruhé právě v den pololetek. V odpoledni pro děti připravila kavárna i jiné atrakce. Malovaly se obrázky, či se něco vyrábělo z papíru. Ale co naplat, předsedova železnice táhla asi nejvíc. Abychom to lidem ozvláštnili, kavárna dodala dětské jízdenky a já se oblékl do uniformy ČD. Jako bonus byl v kavárně vystaven model Ježkova mostu, který demonstruje, jak fungoval most v době svého provozu. Tvůrcem modelu je taktéž předseda.

Ještě hodinu po poledni to vypadalo, že snad ani nikdo nepřijde. Ale pak se najednou prostory kavárny zaplnily. Děti s úsměvy na tvářích a údivem v očích sledovaly šinoucí se vlak. Předseda Jirka pomocí kouřového adaptéru vykouzlil i dým nad soupravou. Vlak po své trase projížděl i dvěma tunely. Obsluha kavárny nezahálela a nachystala pro návštěvníky malé občerstvení, v podobě koláčků. Vše dokreslovala vůně čerstvé kávy. I když neprožívám nic, co je spojeno s náboženstvím, prostředí kavárny mě velmi překvapilo. Je rodinné, s velice příjemným personálem a lidovými cenami. Kdo hledá klidné posezení bez kouře, třeba na klidnou diskusi nad kávou, mohu ji jen doporučit. Alkoholické nápoje kavárna nevede. Jinak však nabízí veškeré nealko nápoje.

Celá akce se nadmíru vydařila ku spokojenosti všech. Objevily se i známé tváře spojeny s naším spolkem. Třeba jeho bývalí členové Jitka a Tomáš, nebo jeho nejvyšší (jako výškou, ne funkcí) člen Ivoš Fajman. Zkontrolovat nás přijel i pan otec předsedy, či paní předsedová. Kdo chtěl vidět železnici LGB, měl možná jednu z posledních možností ji vidět uvnitř. Předseda ji totiž bude zabudovávat do předzahrady svého domu, kde ji poté budete moci spatřit.

Děkujeme tedy personálu této útulné kavárny v Blansku, za pohostinnost i ukázku, že když se víra bere s rozumem, jde to i bez svárů...

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová