Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

25.5.2013 Kolejová na Bambiriádě v Blansku

V sobotu 25. května jsme měli možnost prezentovat něco z pestré činnosti našeho sdružení na Bambiriádě v Blansku. Bambiriáda je aktivní prezentace občanských sdružení (nejen) dětí a mládeže a středisek volného času. Díky ní mohou lidé zjistit, jak se dá trávit volný čas. Bambiriáda se pořádá ve více městech v ČR, Blansko ji hostilo letos poprvé, po dva dny. V pátek a sobotu ožil zámecký park. Akce se účastnily spolky, ale i instituce, jako např. Knihovna Jiřího Mahena, Armáda ČR nebo hasiči. Zastoupení měly i skautské oddíly.

Z důvodu zaměstnanosti našich členů ve všední den, jsme páteční účast odřekli a ponechali si pouze sobotu. Protože téma bylo Dětství v proměnách času, zvolili jsme prezentaci naší činnosti z oblasti železničního modelářství a co se týká outdoorové aktivity, představili jsme veřejnosti právě geocaching, který v rámci sdružení provozujeme. I přes nepřízeň počasí naše prezentace ve vojenském stanu dost zaujala návštěvníky. Měla totiž své výhody - nebyla sice kdovíjak bohatá, ale nabízeli jsme ukrytí před deštěm a lákadlem bylo jistě naše modelové kolejiště TT. Obsluhy se ujmul náš (bývalý a budoucí) člen Lukáš Vlček alias Kočička. Ten je zručným železniční modelářem a měl co ukázat. Děti tak mohly vidět kromě našich známých modelů, ještě třeba parní lokomotivu „Arcivévoda Karel,“ nebo motorové vozy M131, známé jako „Hurvínek,“ nebo i elektrickou lokomotivu v barvách ČEZ, Duhová energie, či Brejlovce, jak se prohání s rychlíkem. V našem stanu byly taktéž k dostání pohlednice s železniční tematikou a pamětní razítko z loňské oslavy jubilea Ježkova mostu. Nejmenším dětem z řad návštěvníků, i těch, co účinkovaly na blízkém pódiu, udělaly radost naše modré balonky. Neplnili jsme je sice héliem, ale pouze čerstvým vzduchem, ale i tak potěšily.

Co se týká naší turistické aktivity, lidé kteří navštívili náš stan, mohli shlédnout dokumenty o geocachingu. Ty jsme pouštěli prostřednictvím notebooku, na výstavních polystyrenech jsme prezentovali článek a pár fotek z oblasti geocachingu. Pomocí malé výstavy jste mohli vidět, co by asi měl mít hráč geocachingu ve výbavě, co se může hodit a bez čeho se sotva obejde. Nechyběly ukázky některých typů keší, aby měli nováčci alespoň představu, o co že se jedná. Mnoho lidí zaujala ukázka trasovatelných předmětů, které má náš Kolejácký tým ve vlastnictví. Pokud nás navštívili lidé, co se hře věnují, jistě si zapsali jejich kódy pro registraci na webu. Kdo měl zájem, mohl si zakoupit i naše CWG do sbírky. Nutno říci, že vláčky tedy lákaly více, ale našli se i tací, co je zaujalo i dobrodružství, které geocaching nabízí. O pohodu v naše stanu se staral již zmiňovaný Kočička, sám náš pan předseda Jirka vše kontroloval, aby všecko fungovalo jak má, Martin Havlíček prodával pohledy v uniformě výpravčího ČD a u geocachingu jste mohli potkat slečnu hospodářku Karolínku a moji maličkost.

Akce to byla nesmírně zajímavá, jen jí ten den konání nepřálo počasí. Bylo docela chladno a sychravo. Co potěšilo nejen nás, ale všechny pořadatele, byla vysoká návštěvnost. Déšť lidi neodradil a přišli se podívat, jak lze v dnešní době trávit volný čas. A že je způsobů více než dost, to se každý mohl přesvědčit. Škoda jen, že počasí odradilo našeho místopředsedu Zdenka, ten měl tentokrát absenci, ale tak příště to určitě vyjde. Snad se uvidíme nejen s vámi se všemi na dalším ročníku této povedené akce.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová