Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.-24.5.2014 Bambiriáda Blansko

Naše sdružení mělo letos možnost již po druhé prezentovat svoji činnost na tzv. Bambiriádě. Co že to je? Server Wikipedie uvádí, že jde o každoroční přehlídku volnočasových aktivit sdružení, dětí a mládeže a středisek volného času. V Blansku se Bambiriáda po dva dny konala v tamním zámeckém parku. Kromě našeho sdružení se prezentovalo několik desítek sdružení a spolků, např. judo klub Samuraj Adamov, Junák středisko Světlo, DCH Brno - oblastní charita Blansko, DDM Blansko, ČČK, Velorex club, Armáda ČR, Policie ČR a další.

My se letos o stánek dělili právě s jednou charitativní společností. Protože mělo jít o volnočasové aktivity, s důrazem kladeným hlavně na ty venkovní (dnes modeně nazyývané outdoorové), zvolili jsme opět kompromis. Naše prezentace sestávala z ukázky výtvorů železničního modelářství, ukázali jsme naše menší modelové kolejiště. To jsme dostali ve zuboženém stavu a našemu předsedovi se jej podařilo zrekonstruovat a zprovoznit. V pátek, kdy byly ve stánku přítomny Kolejačky Svatava a Karolínka, si kolejiště zpočátku „postavilo hlavu,“ ne a ne se rozjet. Nakonec však vše dobře dopadlo a model lokomotivy Taurus se vesele proháněl po oválu.

Další součástí expozice byl Geocaching. Turistická a navigační hra, spočívající v hledání schránek v terénu, pomocí zařízení GPS, patří k naší další činnosti. I tu můžeme případným členům nabídnout. Náš tým GeoKolejová.cz, má necelých 800 nálezů (od roku 2011), náš člen Honza už dokonce přes tři a půl tisíce. Takže návštěvníci mohli spatřit ukázky schránek (keší), co každá musí, nebo by měla obsahovat, či naopak neměla. Měli jsme na ukázku i výbavu hráče geocachingu (geocachera), nebo ukázku trasovatelných (putovních) předmětů, či mincí CWG.

Nemusím ani říkat, že v pátek táhlo hlavně naše kolejiště. Bylo to trošku poznat, neboť nenechavé malé dětičky se na něm trošku podepsaly. Vcelku to chápu, ono to láká, asi bychom nebyli jiní, ovšem dozor si měl svoje ratolesti lépe pohlídat. Ale i tak mám za to, že pátek proběhl bez problémů.

V sobotu, tedy druhý den akce se obměnilo osazenstvo expozice. Z pracovního pobytu v zahraničí se vrátil náš předseda Jirka, chopil se tedy řízení kolejiště a střídal jsem ho já. U ukázky geocachingu, o kterou byl docela zájem, se střídaly naše Kolejačky Karolínka s Adélkou. Obě zkušené hledačky mohly zájemcům podat dostatečné informace o této zajímavé a poučné hře.

Co se týká ostatních spolků, tak třeba Červený kříž předváděl poskytování první pomoci, měli k tomu uzpůsobenu figurínu, kde si zájemci mohli zkusit masáž srdce a umělé dýchání. Kynologický klub předvedl poslušnost pejsků, nebo dokonce jste mohli vidět, jak maminky tancují s kočárky. Pravda, asi bych jako miminko dostal mořskou nemoc, ale jako pro oko to nemělo chybu.

Návštěvnost byla velmi vysoká, protože oba dny vcelku vyšlo počasí. Není pochyb o tom, že ostudu jsme si určitě neudělali. Na příští rok určitě naplánujeme nějakou soutěž, protože v každé expozici mohli návštěvníci udělat nějaký úkol. Na závěr každého dne pak byli odměněni nějakou cenou. Tak to do příštího ročníku napravíme a budeme se těšit nashledanou.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová