Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Bratislava (nejen) železniční

Začátkem dubna jsme já a moje žena strávili prodloužený víkend ve slovenské metropoli Bratislavě. V tomto článku stručně popíšu něco z toho, co jsme v této „blízké cizině“ viděli a zažili… samozřejmě se zaměřím hlavně na věci kolem kolejí :-)

Je zajímavé, že z Brna třeba do Vídně se člověk dostane dřív než do Prahy. A to stejné platí i pro Bratislavu – vlakem jsme tam byli za hodinu a půl. Zamířili jsme na náš penzion, který se nacházel blízko centra města. Šli jsme pěšky, člověk tak rychleji pozná město… a cestou jsme narazili na vstup do Muzea dopravy, přímo v areálu nádraží. S kufrem se nám tam ale moc nechtělo, tak máme tip na příště.

Náš penzion byl v kopci pod hradem. Pod tímto kopcem vede mimojiné dlouhý tramvajový tunel.

Kromě hradu má město malé, ale pěkné centrum, a hlavně oblíbenou promenádu kolem Dunaje, kde lze pozorovat vyhlídkové i nákladní lodě. Tam jsme narazili také na zbytky tzv. Starého mostu. Jedná se o nejstarší místní most, resp. dva souběžné mosty, po kterých vedla silnice i železnice (mj. místní dráha do Vídně), aktuálně se demontuje a chystá se jeho rekonstrukce. Na obrázcích je vidět aktuální situace, srovnat lze s historickou pohlednicí.

Hlavní věc, kvůli které jsme do Bratislavy jeli, byl maratón, který se konal v sobotu. Účastnili jsme se jeho „mini“ varianty: 4,2 km není moc na chůzi, ale při běhu se člověk celkem zapotí :-) Zázemí jsme měli blízko přístavu, kam vedla i jedna z kolejí (viz fotografie a historická pohlednice). Trasa běhu vedla areálem přístavu, kde bylo také plno kolejí, občas i nějaká ta lokomotiva, ale za běhu jsme bohužel nefotili :-)

Poslední den jsme mj. zavítali na modernizované nádraží Bratislava-Petržalka, které je blízko rakouských hranic, bylo tam tedy k vidění něco z Rakouska, ale i české mašinky.

Zajímavá byla také návštěva výškové restaurace nad mostem SNP, kterému se říká UFO. Je to známá dominanta města, je vidět odevšad, a výhled odtam taky stojí za to. Dobrý výhled ale museli mít i ti opraváři, co lezli zvenku za sklem, jak je vidět na poslední fotografii :-)

Domů jsme jeli opět vlakem. Na závěr můžz říct, že návštěva byla krátká ale výživná, takže můžeme jen doporučit :-)

Další zajímavé informace (včetně dvou použitých pohlednic) lze najít např. na webech Sme.sk nebo Železničné.info.

Text a foto: Jiří Ambros

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová