Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

31.5.2014 Jarní brigáda u Ježkova mostu

Na letošní výroční schůzi jsme si stanovili měsíční rozpis brigád u našeho mostu, protože bohužel, neukáznění občané jsou mezi námi pořád a okolo mostu je neustále plno odpadků. Měsíční brigády, na které docházejí vždy 2 až 3 členové našeho sdružení dle rozpisu, mají zajistit, aby byl nepořádek okolo této kulturní památky co možná nejmenší. Nutno ale poukázat i na to, že celá situace je taky trošku daná liknavostí úředníků. Proč? Na každou, byť sebedrobnější práci, či úpravu okolo mostu je třeba několikero povolení a žádostí. Když už se žádosti podají, najde se vždy nějaký úředník, co si vymyslí ještě něco dalšího. Kdyby byl celý systém nastaven lépe, už by možná okolí mostu vypadalo zčásti jinak a tím by se eliminoval výskyt nepořádku a možná i porostu okolo celé konstrukce. Protože tomu tak ale není, celoročně svádíme v podstatě boj s odpadky a vegetací. A to už nemluvě o boji s byrokracií.

Svolali jsme tedy, dost narychlo, na poslední květnovou sobotu větší brigádu. Nedělali jsme si iluze, že přijde velké množství členů, jak už jsme u větších brigád zvyklí. Ale účast vcelku překvapila. Sešlo se nás hned 6 – náš místopředseda Zdenek, Libor Kokeš, Jiřina Tomková, Karolína Brožová, moje maličkost a dokonce i bývalý Koleják Leoš Knecht se odhodlal přiložit ruce k dílu. Měl se ještě účastnit náš 2. místopředseda Jirka Ambros, ale musel služebně odjet a sám velký šéf Kolejové Jirka Šimkůj, který se naopak vrátil z Německa, byl zdravotně indisponován. Odpočíval tedy doma. Zapůjčil nám srp, abychom mohli bojovat s bujnou vegetací.

Z Řícmanic jsme se Zdenkem dovezli křovinořez, pytle na odpadky a troje hrábě. Leoš, Karolína a Jiřina se pustili do likvidace kopřiv v konstrukci mostu, já jim posekané rostliny vyhrabával ven. „Sekáč“ Zdenek se oháněl motorovou kosou a zbavoval most vysoké trávy a lebedy. Opět se objevily i nějaké ty odpadky. Asi po hodině dorazili i chlapíci z údržby zeleně. Přijeli na traktůrcích a začali taky kosit trávu kolem cyklostezky i kolem mostu. Možná že nějaký odpovědný činitel zjistil, že Kolejáci brigádničí a vyslal „Rychlou rotu“ na pomoc. Za tři hodiny už vypadal most zase vcelku utěšeně. Hromada posečené trávy sice byla vyšší než místopředseda, ale most opět prohlédl. Takže jak přikazoval dopis od blanenského úřadu, „nápravu jsme zjednali.“ Uklidili jsme nářadí do Zdenkova auta a přesunuli se do hospůdky Na pražci v žst. Blansko. Zde si celá brigádnická parta dopřála odměnu v podobě točeného piva a něčeho na zub.

V červnu, kdy je v plánu opět malá měsíční brigáda a na řadě je „vedoucí elita“ Kolejové - místopředsedové Zdenek Otoupalík a Jirka Ambros, plánujeme postřik plochy pod mostem, aby nám tráva zase tak rychle nevyrostla.

Co se týká odpadků, opět apeluji na občany - ani doma na zahrádkách, nebo v obýváku neodhazujete odpad na zem. Ani na Karlštejně či na Pražském hradě se odpad na zem neháže. Ježkův most je kulturní památka, mělo by to kolem něj i kulturně vypadat. Možná by pomohla i častější kontrola policie, aby se zamezilo scházení bezdomovců u mostu. Každopádně, pokud náš článek přečtou i osoby jichž by se to také mohlo týkat, chyba není pouze na naší straně.

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Leoš Knecht

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová