Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

19.1.2013 Návštěva veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR

Již několik let navštěvují členové sdružení tyto zajímavé veletrhy. Snad proto, že k cestování máme jako železniční nadšenci dost blízko. Mnozí z nás jsou i turisté, cyklisté a hledači pokladů, tedy hráči hry Geocaching, čili shlédnout tyto veletrhy byla skoro povinnost. Letos jsme se vypravili ve čtyřech lidech - jako tradičně předseda Jirka, Bohunka, Marťas Havlíček a moje skromná maličkost. Skončily nám nejspíš blahé časy vstupenek zdarma, neboť i BVV šetří. Nějaké ty slevy jsme však uhráli. Na výstaviště se prý sjelo přes 800 vystavovatelů, z 21 zemí, nejen evropských.

V pavilonu věnovaném zahraničním destinacím nejen mě, jakožto milovníka dopravy, zaujaly dva autobusy. Jeden žlutý, dvoupatrový a druhý bílý. Bílý autobus byl zajímavý tím, že půlku tvořila místa k sezení, jako ve většině dálkových autobusů. Následovala malá kuchyňka, vybavena vším důležitým a za ní pak oddíl upravený na spaní. Žádný extra komfort, ale na pohodlné lehnutí při dlouhé cestě to docela stačilo. K vybavení obou autobusů samozřejmě náležela multimediální souprava, tedy DVD a TV obrazovky, ve dvoupatrovém pak ještě navíc vepředu GPS a hodiny s teploměrem. Bohunka, která by ráda cestovala do Paříže si vybírala související materiály. Budiž jí přáno, snad nám tam zdokumentuje nějaká ta místní kolejová „žihadla.“ A přinese taky pár řádků.

Nás ovšem více lákal pavilon P s expozicí tuzemska. Ten letos ovládla gastronomie, trošku to připomínalo potravinářské veletrhy. Martin pookřál po zjištění, že u mnoha stánků lze leccos ochutnat. Taky toho náležitě využíval. Valašsko a Zlínsko se pyšnilo slivovicí, či povidlím. Ve slezské expozici voněly ostravské klobásy, jinde zase koláčky. Z technických zajímavostí stojí za zmínku nejmenší pálenice na světě. Není vysoká víc, než několik centimetrů, ale funguje. Kdo měl zájem, mohl si jí za více než dvě tisícovky z veletrhu odvézt. Což o to, zájem by byl, jen ty finance jaksi… Velkou část expozice zabíraly cyklopotřeby. Nejsem moc nadšenec do cyklistiky, ale kuriozity typu kolo pro jízdu do boku, nebo pro velké lidi, mě pobavily.

Právě na Geocaching letos vystavovatelé poprvé taky pamatovali - výrobce navigací nejen pro turistiku Garmin, v jednom ze svých stánků pamatoval na vyznavače této hry. Byly zde k dispozici různé doplňky, včetně navigací s veletržní slevou. Jako tradičně jsme se účastnili několika soutěží, letos s docela chabým výsledkem. Ve stánku lázní Teplice nad Bečvou jsme nevyhráli pobyt pro dvě osoby, zato se ale Bohunka nechala namasírovat - zdarma. Čest pak zachránil předseda, který si odnesl výhru od stánku Kraje Vysočina. Nechyběla naše zastávka u stánku ČD, kde jsme „nafasovali“ seznam nostalgií pro Moravu a prohodili pár slov s profíky. Nezapoměli jsme ani na stánky, ve kterých tekl zlatavý mok. Pivní speciály, patnácti a dvacetistupňové, byly výborné.

Je pravda, že i na tomto veletrhu je všemi omílaná krize znát. Vystavovatelé mají skromnější expozice a jednotlivá města se spíše prezentují v rámci větších celků. I tak lze vidět mnoho zajímavého, či potkat slavné osobnosti. Letos jsme se setkali s panem Felixem Slováčkem, ten je sice vlakům asi vzdálen, ale fotku s členy Kolejové neodmítnul. Pro letošek máme splněno a snad si to za rok zopakujeme.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová