Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

2.6.2012 100 let Ježkova mostu v Blansku a Dětský den

Pravidelným návštěvníkům našeho webu nemusím Ježkův most asi moc představovat. Psalo se tu o něm mnohokrát a jistě se i ještě psát bude. Co však mnozí netušili je, že v letošním roce most oslavil svá výročí a to hned dvě: 140 let od jeho výroby a 100 let od roku, kdy jej pan továrník Ježek nechal převézt z Čech do Blanska. Stálo tedy za uvážení si tato výročí nějak připomenout.

Už letos v lednu jsme začali reálně uvažovat o velkolepější akci, kterou bychom lidem připoměli, že most, co stojí v Blansku a nikam nevede, není jen kus železa, ale také kus historie, co si pozornost zaslouží. Od slov nemáme daleko k činům. Pan předseda Jirka Šimkůj oběhal příslušné úřady, neboť u nás bez nutné úředničiny nic nefunguje. Nicméně i pro město Blansko se náš záměr jevil jako výborný nápad, takže nám povolení na vše potřebné udělilo bez větších problémů. Místopředseda Zdenek Otoupalík, znalý světa byznysu, zatím zajišťoval materiální stránku celé akce, kterou jsme se rozhodli spojit i s dětským dnem, aby se tak pobavili všichni. Tak vznikl den plný zábavy a poučení, na kterém se podílela většina členů, jakož i dobrovolníků a každý z nich si sáhl až na ono pomyslné dno.

Celá akce vlastně pro většinu z nás začala už v pátek 1.června. Plácek před mostem připomínal bojové ležení. Vyrostl zde velký vojenský stan a most z jedné strany pokryla plachta. Dopolední chystání zázemí celé akce bylo v režii Kamila Kyzlinka staršího a jeho kamaráda. Zdenek s dalšími Kolejáky zatím brázdil okresní silnice s dodávkou až po střechu naloženou potřebnými věcmi.

Přípravy šly pomalu, neboť pátek byl ve znamení rozmarů počasí a naši lidi se museli schovávat před deštěm. Odpoledne už ale místo kolem mostu připomínalo dějiště akce. Vyrostlo několik stanů, byl nainstalován výčep a mohli jsme si dá své první zasloužené pivko. V 17 hodin přijela další část pořadatelské party. Svaťa Kyzlinková, Michal Malý, dobrovolnice Anička z Ráječka a auto plné rozličných oděvů. Naši Kolejáci, co dělali dobovou stafáž, byli ubytováni v Blansku v penzionu U Rechů. I tomuto penzionu patří dík, neboť nám bylo poskytnuto nadstandardní ubytování za velice rozumnou cenu. V průběhu večera dorazila ještě Bohunka Sedláková a naše mladá dobovka Adelajda. U mostu pak spali za Kolejovou Mirek, Libor a Martin, plus několik dobrovolníků, včetně Jirky Pavlase a jeho lidí.

Nastala očekávaná sobota. Počasí se umoudřilo, U Rechů se už od šesté hodiny oblékali Kolejáci a po 8. hodině ranní jsme se všichni přemístili k mostu. Zde už mezitím vyrostl skákací hrad, kousek od mostu stálo auto rádia Petrov. Málo po 9. hodině byli všichni na svých pozicích. Občerstvení vládl Zdenek Dulínek a naši tři členové Honza, Lucka a Marcela. V jednom ze stanů jsme umístili dva simulátory vozidel DPMB, tramvaj a autobus, ty se těšily velkému zájmu dětí a hlídal je náš člen Mirek Kadlík. Po celou dobu akce bylo dětem k dispozici sedm soutěžních stanovišť a to: hod míčkem na plechovky, u tohoto stanoviště se děti potkaly s dobovou slečnou z roku 1900, která je uvedla do soutěží. Byla jí naše dobrovolnice Veronika z Řícmanic. Dále si návštěvníci mohli zkusit zručnost při umisťování tvarů do umělohmotné kostky. Hra pro mrňata, ale někteří se dost trápili. Pomáhala jim slečna oděna do šatů z 20. let 20. století, Anička Capoušková, naše výpomoc z nedalekého Ráječka. Míša Malý oblečen coby prvorepublikový továrníkův syn opanoval stanoviště, kde bylo za úkol zručně projít s míčem na noze stanovenou trasu. Kousek vedle pak byla fabrikantská dcerka Adélka, u ní se kreslily rozličné obrázky. Dalším zastavením bylo si přenést lehký balonek na lžičce určenou trasou, přičemž vás sledovalo bedlivé oko Martina Havlíčka v uniformě ČD. Nejvíce práce měla asi Bohunka, která nabízela skákání v pytli. Malé soutěžící do pytlů musela umisťovat a zase je vysvobozovat, což se výrazně podepsalo na jejich zádech. A posledním stanovištěm byl náš Mirek Polák a jeho polotovar zahradní dráhy. Tam děti poznávaly při jízdě na vagonku železniční návěstidla. Každé splnění úkolu jim bylo zaznamenáno do karty, s níž si pak šly děti pro výhry k dobrovolnici Mirce, taktéž z Ráječka, tu v odpoledních hodinách střídala Karolína. Z Troubelic u Šumperka přijel Železniční a parní spolek o.s., s modelem motorového vozu, na němž se vozili malí i velcí návštěvníci. Z Boskovic pak dorazily dvojkolky Segway, jednu z nich vyzkoušel i sám náš předseda. Jirka Ambros dělal „kastelána“ na gumovém hradu a já hlídal expozici naší odnože GeoKolejová, vztahující se ke hře Geocaching.

V dopoledních hodinách vystoupil pan předseda Jirka, který přivítal přítomné, po něm naše místopředsedkyně Jiřina přečetla několik faktů o Ježkově mostu. Následně vystoupila brněnská skupina Flow of Voices s finalistou soutěže SuperStar Petrem Ševčíkem. Toto uskupení potěšilo nejen náctileté, ale líbilo se i starším ročníkům. Nadšení posluchači si vymohli přídavek a zájemci z řad veřejnosti se pak se zpěváky mohli nechat fotografovat.

Největší atrakce čekala na lidi po poledni, kdy se v rámci oslav u mostu strhla kousek od Billy tanková a letecká bitva. Vše v podání Midway Navy Mini Clubu Brno. Vojevůdci drželi v rukou ovladače a ovládali jimi RC modely tanků a letadel. Podívaná byla na výbornou. Odpolední blok soutěží opět otevřela Jiřina svou přednáškou o mostu. Zajímavé bylo i odpolední defilé asi 40 Trabantů z Trabant Clubu, nebo malý „hadrolet“ Velorex, patřící jednomu z našich členů. Neméně zajímavé bylo vidět i mlátičku z továrny pana Ježka…

Co dodat? Akce se povedla, možná ne zcela podle přání vedení, ale povedla. Veřejnost se výtečně bavila, úsměvy dětí toho byly důkazem. Obrovské díky jistě patří sponzorům - nebylo jich mnoho, ale našli se. Mezi ty, co stojí za zmínku patří Milan Malý z Řícmanic, který činnost našeho spolku podporuje, paní Alexandra Pflegerová, která ač až z Frýdlantu nad Ostravicí, poslala nádherné ceny pro děti. Pan Jiří Noss velmi kvalitně zásobil občerstvení svými masnými výrobky, byli tu ale také pomocníci - Kamil Kyzlink starší a Václav Heger stavěli stan a pomáhali nakládat materiál. Chlapi co se starali o chod elektrocentrál… Prostě týmová práce.

Z Kolejové to byl jistě pan předseda, kdo se zasloužil o to, že akce byla, ale místopředseda Zdenek dal akci podobu, řád, tvar a podpořil ji materiálně i logisticky. Vlastně každý Koleják se zapojil a který ne, buď nechtěl, nebo nemohl. Kdo mohl, nezahálel.

A co na konec? Akce je za námi a můžeme si říct, že když to jde a chce se, tak něco dokážeme, jen se musí chtít… Tak nashledanou zase někdy u mostu.

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Leoš Knecht, Jan Nekvapil, Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová