Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

29.5.2010 Prezentace Kolejové na Historickém jarmarku v Blansku

Tradiční jarmarky ve středověku, to bylo velké množství lidí, kejklířů, potulných umělců, ale hlavně kupců a řemeslníků, co se se svým zbožím sjížděli z okolí i z dáli, ve snaze ho co nejlépe prodat. Zkrátka výroční trh byl vždy pro město kde se konal, velkou událostí. Možná málo kdo ví, že slovo „jarmark“ je počeštěnou podobou dvou německých slov Jahre + Markt, tedy opravdu výroční trh.

Dnešní jarmarky už jsou malinko modernější a určitě i sortiment zboží je malinko jiný, ale cíl zůstává: pobavit, zaujmout a vytáhnout z lidí nějakou tu korunu pro dobro věci. Součástí jednoho takového jarmarku jsme byli i my se spolkem, přímo v našem sídelním městě Blansku - byli jsme takovým doplňujícím programem ke všem těm lákadlům pro lidi. Bylo nám nabídnuto, abychom v blanenském podzámčí předvedli něco málo z činnosti našeho spolku a tím jaksi více vstoupili lidem do podvědomí. Zvolili jsme tedy prezentaci nanejvýš vděčnou, hlavně nejmenším návštěvníkům - i když modelová kolejiště vždy a všude zaujmou všechny generace.

Pro našeho místopředsedu, který vždy při takových akcích vede logistiku, už začal den kolem páté ráno a po čtvrt na sedm už byl se svým autem v Řícmanicích, kde jsme nakládali dvě modelová kolejišťata a po sedmé hodině už jsme byli na určeném místě. Zástupci obce Řícmanice byli tak hodní, že nám zapůjčili pro naše prezentování stan o velikosti 5 x 7 metrů, který je používán na hodech v obci jako vinotéka. Ten naši šikovní hoši pod vedením předsedy Jirky během asi čtyřiceti minut postavili. Nastěhovali jsme do něj mobilní stoly, zapůjčené rovněž z Řícmanic a rozestavěli kolejiště. Za nimi se střídali Mirek Polák, Zdeněk Otoupalík, Libor Kokeš, přítel naší členky Kláry Plchové a moje maličkost. Místo s upomínkovými předměty pro návštěvníky obsluhovala dopoledne Jiřina Tomková, naše místopředsedkyně, náš pokladník a kustod archivu Leoš Knecht, chvíli i se ženou a Klára Plchová, co si říká vznešeně Klaris.

O lidi nebyla nouze, nemáme k dispozici přesné odhady návštěvníků, jako měli ten den volební komisaři, ale podle odhadů se tam za celý den mohlo otočit kolem sedmi set lidí, hlavně však dětí. Ovšem zastavili se tam i pánové, co mají s modelařinou zkušenosti (přestože ti co nás znají ví, že modelařina je našim hodně okrajovým zájmem. Součástí našeho „stánku“ byla i malá ukázka dokumentace o Ježkově mostě, která taktéž spoustu lidí zaujala. Počasí nám přálo, ten den zrovna nepršelo, tím pádem i v areálu zámeckého parku bylo stále lidí dost. Pořadatelé mohli být tedy spokojeni, jak s návštěvností tak s námi.

Ještě jednou tedy velké poděkování obci Řícmanice, našemu místopředsedovi za logistickou podporu a hlavně všem lidem, co přišli.

jarmark1

jarmark2

jarmark3

jarmark4

jarmark5

Autor článku: Kamil KYZLINK
Autoři fotografií: Kamil KYZLINK a Leoš KNECHT

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová