Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.11.2013 S Lídlenkou na výlet do Prahy

Tak jako každý rok, i letos se prodávala v obchodním domě Lídl jízdenka na vlak za 199 Kč. Tak jsem nelenil a společně s Liborem jsme si ji koupili a přemýšleli jsme, kam se vydáme. Na Internetu jsem zjistil, že v sobotu 23.11. se v Praze koná Den Pražské integrované dopravy. A bylo rozhodnuto.

Hned v sobotu jsme si dali s Liborem sraz v Brně na nádraží a v 6.39 hod jsme se rozjeli vlakem Ex 572 Brněnský drak směrem na Prahu. Tam jsme dorazili před půl desátou a potom jsme se ještě motoráčkem přemístili do Prahy – Smíchov, odkud bylo takové výchozí místo na vyjížďky starou hromadnou dopravou, kterou zastupovalo hned několik historických vozidel. Jen tak pro přehled:

S Liborem jsme se hned po příjezdu na Smíchov propracovali do motorového vlaku směr Rudná. Tento vlak byl úplně obsazen a tak jsme zůstali v bufetovém voze celou cestu. Dali jsme si výborné pivečko (postřižinské). Po příjezdu jsme se přemístili kousek od nádraží, odkud měly odjíždět autobusy. Nám se podařilo propracovat do autobusu Škoda 706 RO z roku výroby 1946. Byl to ohromný zážitek z jízdy, akorát jsme litovali řidiče, který měl plno práce s řízením. To víte, přeplněný autobus a bez posilovačů, ale dojeli jsme dobře až na Sídliště Řepy. Tam jsme přesedli do tramvaje a jeli na zastávku Anděl.

Asi všichni vědí, že kousek odsud je velká atrakce nejen pro děti, a to Království železnic, kde bylo tento den také vstupné za polovinu. Samozřejmě jsme si vystáli asi půlhodinovou frontu na lístek. Ale stálo to za to. Zde jsme strávili více jak dvě hodiny. Kdyby bylo méně lidí, asi bychom tam zůstali i déle. No rádi bychom se tam ještě jednou podívali.

Potom jsme se vydali do metra, kde jsme vyčkali příjezdu historické soupravy a šli jsme se projet do Zličína a zpět na Smíchovské nádraží. Když jsme vyšli na peron, zrovna přijížděl zvláštní vlak od Dobřichovic (Žabotlam) a vedle něj nová souprava. Potom dorazil ještě motorový vlak, Ale bohužel jsem neměl možnost nafotit souběžný odjezd, protože v tento čas odjížděl i náš spoj směrem Hlavní nádraží, odkud jsme se opět našim starým známým Brněnským drakem vraceli zpět k domovu.

A jen tak pro úplnost, všechny tyto historické jízdy byly zdarma.

Cesta k domovu nám docela rychle ubíhala a u dobrého pivečka v jídelním voze jsme si s Liborem pochvalovali velice pěknou akci. Toto nám ale narušilo mimořádné zastavení ve Skalici nad Svitavou. Po krátké chvilce nám bylo oznámeno, že v Blansku byla mimořádná událost, opět někdo skočil pod vlak. No ale co se dá dělat. Potom náš spoj ještě mimořádně zastavil i v Blansku, tak jsem se v rychlosti rozloučil s Liborem a spěchal jsem k domovu.

Tak snad příště na Lídlenku pojedeme opět někam na pěknou akci a třeba i ve větším počtu.

Text a foto: Jiří Šimkůj

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová