Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

13.3.2011 Návštěva veletrhu Modelář

Po roční přestávce se do Brna vrátil veletrh s názvem Pro dítě, jehož součástí je i veletrh Modelář. U toho jsme nemohli za Kolejovou chybět. Proti původním čtyřem, jsme šli nakonec pouze dva: Zdenek Doležal, bývalý letecký modelář, nyní jeden z kolejáků a jak jinak, moje maličkost.

Pro upřesnění, jde o více veletrhů volnočasových aktivit, zaměřených především na děti. Veletrh s názvem Itea, kterým jsme prošli, představil veřejnosti něco málo z odvětví hračkářského trendu - našli jsme tu vše, od papírových vystřihovánek, stavebnic a prolézaček, až po PC hry a doplňky k nim. Veletrh Pro dítě, by se hodil ani tak ne nám, ale spíše našim kolejačkám - členkám, které čerstvě maminkami jsou, nebo po tom touží - v pavilonu V brněnského výstaviště jsme se ocitli ve světě kočárků, peřinek, postýlek, dudlíků, plenek a lahviček, prostě všeho co malý křikloun upotřebí… takže jsme koukali rychle prchat jinam.

Konečně v pavilonu G2 jsme nalezli, co jsme hledali. Modely a modeláře. Nejvíce však byly zastoupeny firmy, vyrábějící modely letecké - ať už vrtulníky, nebo letadla, následovala silniční technika - monstertrucky, závodní vozy, osobní vozy i nákladní automobily. V lodních modelářích jsme poznali kolegy, se kterými jsme se podíleli na akci před Vánoci loňského roku. Dost mě zklamalo, že nebyly zastoupeny firmy vyrábějící železniční modely malých rozměrů, jako třeba ROCCO nebo PIKO - na malé modely se vůbec nějak pozapomělo, na železniční teprve.

Ovšem náladu mi zvedla modelová železnice kapičku větší, z kategorie tzv. parkových, nebo zahradních, chcete-li. Jde o funkční modely vlaků, většinou s rozchodem kolejí 100 mm, které uvezou člověka, vlastně klidně několik lidí, a to i dospělých. Vlaky pohání elektřina z baterií, nebo opravdový parní stroj, samozřejmě příslušně zmenšený. Ovládání vlaků se děje pomocí regulátorů přímo na lokomotivách, kabina parní mašinky obsahuje veškeré ovládací prvky, jako velká lokomotiva, včetně topeniště, do kterého se přikládá lopatičkou uhlí. Aby se zabraňovalo ucpávání trubek, nebo tvorbě vodního kamene, jezdí se na destilovanou vodu. V Brně takovéto vláčky nejsou vyjímečné. Jezdí u OC Olympia a zahradní železnici naleznete také v městské části Obřany, už jsme o ní zde také loni psali. Na našem facebookovém profilu naleznete dokonce i video z projížďky takovouto železničkou.

Veletrh byl nesmírně zajímavý a myslím si, že by mohl obsahovat i více exponátů z odvětví železničního mdelářství, i když je to koníček dnes finančně velmi náročný, ale který není?

modelar1

modelar2

modelar3

modelar4

modelar5

modelar6

Text a foto: Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová