Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

14.5.2011 Muzejní noc v Technickém muzeu Brno

Každoroční událost, kterou žádný šotouš neprožívá, nicméně té letošní jsem se zúčastnil. A to z důvodu otevření Pavilonu Antrophos, který má co dočinění se studentem mého gymnázia a významným badatelem, profesorem Karlem Absolonem, o kterém píši práci ve škole. Vzhledem k faktu, že na muzejní noci se neplatí vstupné, již před 18. hodinou jsem čekal v Pisárkách. Fotky se dle mého názoru povedly a již za hodinu jsem jel mimořádnou linkou F směr Česká.

Původně jsem sice plánoval, že tímto pro mě muzejní noc končí, nicméně na České jsem spatřil „RTOčko“ směr Technické muzeum. Po krátkém váhání jsem neodolal a nasedl. Při dojezdu sem se zděsil, neboť fronta na vstup dovnitř začínala skoro na smyčce tramvají Červinkova. Začal jsem se smiřovat s faktem, že se dovnitř nedostanu, tak jsem alespoň zamířil k exponátům vystaveným venku, doplněné o muže v četnických uniformách a ženy v dobovém. Při pohledu na ně jsem si vybavil dobové dámy Kolejové a pro sebe si říkal, že jsou lepší než tyhle, které se neuměly moc tvářit.

Už jsem si říkal, že odejdu, ale ještě jsem zamířil do zastřešených prostor přístupných zvenku. Dobře jsem udělal, protože zde probíhala ukázka provozu modelů parních vlaků. Spolek Společnost moravských parkových drah se činil na svém trojkolejném okruhu, na každém delším rovném úseku doplněném o několik vyhybek. Velikost modelů byla uváděna v měřítku 1:11 až 1:4 a jednalo se o zmenšeniny skutečných parních lokomotiv. Již zmíněný spolek S.M.P.D. má své hlavní působení v zelené zóně nákupního centra Olympia Brno, kde je od května loňského roku v provozu necelý půlkilometr kolejiště. Další úseky včetně centrálního nádraží s výpravní budovou, vozovnou a dílnami mají být uvedeny do provozu již příští rok. Na tomto kolejišti u Olympie je možná dokonce i jízda na tomto parním vlaku. Samosebou že postavení a hlavně obsluhování těchto modelů není vůbec snadné, ale pánové vše zvládli na jedničku.

Celou dobu jsem se pokoušel fotit, ale podmínky rozhodně ideální nebyly, takže věřím, že mizernou kvalitu fotek omluvíte. To už byl nejvyšší čas se vydat k domovu, jednak se začínalo stmívat a jednak přibylo návštěvníků. Nasedl jsem proto na šalinu, již moderní, a vydal se opět do středu města s pocitem, že akce stála za to a že budu muset brzy navštívit Olympii Brno.

muzejninoc1

muzejninoc2

muzejninoc3

muzejninoc4

Text a fotografie: Honza NEKVAPIL

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová