Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

26.4.2014 Pálavský okruh

V letošním roce nám České dráhy udělaly velikou radost. Pálavský okruh se konal o zhruba 14 dní dříve, než bývá obvyklé. Jde o akci, kterou se tak nějak nepsaně zahajuje turistická sezóna a pro nás sezona nostalgických jízd. Jako již tradičně se jelo z Brna, přes Hrušovany nad Jevišovkou a Mikulov do Lednice. Odtud potom polovina soupravy odjela zpět do Mikulova a druhá polovina v odpoledních hodinách do Břeclavi, kde se opět souprava spojila k jízdě do Brna. V čele vlaku, jako každý rok parní krasavice 475.101 „Šlechtična“ a na jeho konci pak T1001 „Zamračená,“ dieselová lokomotiva, taky už historický kousek. V soupravě nechyběl vůz pro přepravu kol a vůz bufetový. Letos pouze s pivem a vínem, neboť nový zákoník ukládá, že kdo chce prodávat alkohol, musí mít jakousi licenci.

Za Kolejáky se letos taky svezla menší skupinka lidí: objevil se Libor, Zdenek s Romanem a Martin Havlíček. V dobovém oděvu Adélka, Karolínka a já. Vše pro vás věrně zaznamenával pan Leoš Knecht. Zažili jsme i mnohé novinky. Překvapilo nás, že jsme, kromě pana ing. Teplíka, nepotkali v četě vlaku mnohé známé tváře. Já osobně, nepočítám-li „ďábla Vojtu“ na mašině a Květoše v bufetu, jsem poznal pouze jednoho mladíka z Ostravy. Ale zase nás potěšila parádička v Hrušovanech. Lidé tam mohli vystoupit a shlédnout, případně si natočit, průjezd vlaku stanicí. Souprava vyjela před stanici, lokomotiva se rozjela, co to šlo a vlak prosvištěl kolem nástupiště. Na pohled pro nás, ale taky pro děti, nevídaná podívaná. S nelibostí jsme také zjistili, že docela podražilo jízdné. Za celý okruh zaplatili dospělí výletníci 290 Kč, kola se přepravovala zdarma. V Lednici měli letos taky novinku: historický autobus Praga RND. Je teda pravda, že interiér autobusu už byl trošičku moderní, ale i tak to stálo za to. Jezdil a vlastně prý i celou sezonu bude jezdit, od nádraží, přes město a lázně na Janův hrad a zpět. Když už jsme tedy byli v tom dobovým, svezli jsme se taky. Na konečné u Janova hradu jsme udělali pár fotek a cestou zpět vystoupili ve městě.

Mezitím odjel Martin s polovinou vlaku do Mikulova. My se vrátili zpět do vlaku, co zůstal v Lednici a někteří se šli podívat na stanoviště strojvedoucího „Zamračené.“ co nás vezla do Břeclavi.

Celá akce se docela vydařila, vyšlo i počasí, lidí bylo taky vcelku hodně, takže jsme si to užili, tentokrát vlastně poprvé bez našeho předsedy, který byl pracovně v Německu a také bez tradičního přípitku Fernetem. Ale i tak, hurá, sezóona nostalgií je tu!

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Leoš Knecht

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová