Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

4.5.2013 Pálavský okruh

Začátek května je každoročně ve znamení Pálavského okruhu, tedy okružní jízdy parního vlaku nejen do Lednicko-Valtického areálu. I letošek nebyl vyjímkou. Na této jízdě se vždy sejde většina Kolejáků, mnohdy i těch, co je přes celý rok skoro nevidíme. Jízda taky předznamenává začátek turistické sezony, i to, že už snad bude konečně to lepší počasí.

Souprava sestavená z „Rybáků“ - vozů třetí třídy a v čele s parní lokomotivou řady 475.101 stála u prvního nástupiště brněnského „hlavasu.“ Dobový doprovod byl opravdu početný: místopředseda Zdenek s Romanem, ty doplnila naše Kolejačka Jana Bořilová, ta se po delší době vrátila na tratě. Slečna pokladní zvolila oděv paní vychovatelky, čímž se k ní hodila i naše mladá Adélka. Já si opět vyjel jako „komisař Ledvina,“ jak prohlásil můj kamarád, co také s námi cestoval. Sám náš pan předseda vyrazil a la dělník do lázní. To vše si nemohli nechat ujít i Martin Havlíček, ani předsedovi vnuci. Kolejovou partu uzavíral náš Obluda, tedy průvodčí Mirek Kadlík. Letos se i naší příznivci rozhodli vyvézt na cestu do historie své partnerky, tak jako kamarád z Řícmanic, i Leoš, náš fotograf, vzal svou paní. Zamával nám Honza Nekvapil a vlak vyjel, za velkého ohlasu nadšenců s fotoaparáty. Protože bylo hezky slunečno, projevilo se to i na obsazení vlaku. O vlak je každoročně zájem mezi turisty, i cyklisty, kolo lze totiž přepravit zdarma, na Lednicku je toho k cyklovyjížďkám mnoho.

Po příjezdu do Lednice jsme opět okupovali restauraci nedaleko nádraží. Jde vlastně o penzion s názvem Myslivna. Je turisticky velmi výhodně umístěn, dokonce i s hezkým interiérem, ale každoročně jsme velmi zklamáni. Personál absolutně není připraven na takovýto nápor turistů, proto mnozí už i sami jdou jinam. I při malém obsazení lokílu jsme na objednané zboží - nápoje a jídlo - čekali více než hodinu. Obsluha arogantní, neochotná cokoli řešit. Vy, co pojedete někdy do Lednice, jistě najdete jinou restauraci, Myslivně se vyhněte, zvláště v době víkendů, mohli byste totiž v lepším případě zemřít hlady…

Po kýženém obědě, jehož jsme se tedy dočkali, se naše parta rozdělila. Někteří šli k místním lázním, někteří k zámku. Docela mě překvapilo, že čím dál víc spolků, nebo dobrovolníků jezdí v dobovém ošacení. Holt Kolejáci začali a zalíbili se. Karol, Adélka a já jsme budili pozornost v zámecké zahradě, jíž jsme procházeli. Zbytek party zase zazářil u lázní, kde probíhala Májová slavnost, zrovinka v duchu 30. let, i my se tam vydali, abychom stihli vše. Kolemjedoucí motoristé a cyklisté si mohli krky vykroutit. Vším tim mumrajem nám rychle uběhl čas, co byl do odjezdu druhé části vlaku. Ta prvá, tažená párou odjela po krátkém pobytu v Lednici, do stanice Mikulov. My nastoupili do další, s motorovou lokomotivou T1002 z Veselí nad Moravou, v čele. Ten se vydal do Břeclavi, kde se opět spojil s parní lokomotivou a zbylými vozy.

Celá souprava dorazila po 18. hodině zpátky do Brna, za opětovného přihlížení lidí. Akce se krásně vydařila, opět jsme se všichni sešli a projeli, přičemž jsme oživili celou jízdu. Nechť se tedy povede i další ročník, kde se sejdem snad opět všichni…

Text: Kamil Kyzlink

Text: Honza Nekvapil a Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová