Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

20.8.2011 Motoráčkem za permoníky

České dráhy každý rok z jara a v létě pořádají akci s názvem „Motoráčkem za permoníky.“ Jde o výletní jízdu motorovým vozem M131.1 „Hurvínek.“ Jezdí se z Brna do Zastávky a Oslavan, kde jsou turistické zajímavosti. Kousek od Zastávky u Brna, ve Zbýšově, je muzeum průmyslových železnic, v Oslavanech zase na místním zámku mají muzeum energetiky. O obojím zde už byla řeč.

permonici1

Letos jsme se tedy také rozhodli jet tuto jízdu. Motoráků této řady už není mnoho. Tyto vlaky prožívaly svou revoluci v 60. letech, však jeden exemplář si zahrál v retromuzikálu Rebelové. Tak jsme rozhodli, že v duchu těchto let se někteří Kolejáci obléknou. Od nápadu nemáme daleko k činům a tentokrát se nás přihlásilo osm. Vedoucí výpravy byla naše členka Jana Bořilová. Je to rázná mladá žena, které plánování podobných akcí nečiní potíže. Dalšími cestovateli byli naši mladí Kolejáci Míra a Martin, webmaster Jirka Ambros, předseda Jirka Šimkůj, nová členka Karolína Brožová a moje maličkost. Jana Bořilová přijela do Brna jakoby vystoupila z filmu Rebelové, se Zuzanou Norisovou v hlavní roli. Byla jí také trošku podobná. Karolína přišla coby „květinová dívka,“ stoupenkyně hnutí hippies, což byl kult let šedesátých, hlavně v USA. Co bylo hodně zajímavé a potěšující, že v dobovém oděvu se přišoural i náš předseda. Záměrně říkám přišoural, neboť představoval dělníka na penzi, s hůlkou, baretkou a fajfčičkou.

permonici2

permonici3

Vlak byl plně obsazený, když krátce po deváté opustil Brno. Lidé však v prvé stanici, v Zastávce u Brna vystoupili všichni lidé a odjeli do Zbýšova, dle programu akce. Pouze my Kolejáci jsme zůstali poblíž vozu, s nímž jsme pokračovali dál v jízdě. Ve Střelicích naše hippiesačka, dělník i rebelka způsobili rozruch. Lidé se vyptávali, co že to je, rozdávali jsme tedy cestou i nějaké propagační materiály.

Po příjezdu do Oslavan, jsme se již tradičně přesunuli do hotelu Horník na oběd a pivo, jako to děláme při každé návštěvě. Po obědě naše kroky vedly do zámku s muzeem, jež jsme už někteří mnohokrát viděli, ale šli jsme zase. Vyslechli jsme si komentovanou prohlídku, navštívili i maketu důlní štoly, Oslavany totiž byly hornickým městem.

Před čtvrtou odpolední, jsme se vydali opět k nádraží. To je dost daleko od centra, ale do odjezdu bylo dost času, takže se ještě fotilo, i lidé si fotili naše Kolejáky. Hlavně předseda a Karolína působili impozantně. V 16.30 zabublal motor a červený motoráček se vydal na cestu zpět.

Protože se akce zdařila, najdete zde i pár fotek, všecky pak najdete na našem facebookovém profilu.

permonici4

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Leoš Knecht a Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová