Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

13.12.2014 6. ročník Kolejáckého předsilvestra

Málo tradic tak u nás ve spolku zakořenilo, jako tato, dělat si oslavu konce roku už v půli prosince. Je to vlastně spojení všeho dohromady. „Podnikového“ večírku, Mikulášské nadílky, Vánoční i Silvestrovské besídky. Za léta konání této akce se měnilo místo i osazenstvo účastníků. Není na škodu se tedy podívat trošku do historie. Poprvé se uskutečnila v Blansku v restauraci Zámeček a byla víceméně v hodně komorním duchu a pouze o konzumaci piva a tvrdého alkoholu. Nejvíce lidí se jí účastnilo v roce 2010, kdy se konala v Bistru U Dennyho, na zastávce ČD Blansko-město. Tehdy bylo celé bistro k dispozici pouze nám, pro veřejnost bylo uzavřeno. V témže roce proběhla poprvé i předsilvestrovská tombola a jedl se i Silvestrovský guláš. Další roky již byla účast menší, ale tak nějak stejná, co do počtu vypitých lihovin. Výjimečný byl loňský rok, kdy jsme učinili pokus uspořádat akci vícedenní a mimo Blansko, či Brno. Trávit předsilvestra na chalupě našeho místopředsedy se nesešlo s moc velkým ohlasem a párty se účastnilo vůbec nejméně členů za její existenci.

Takže letos jsme vsadili na kompromis a naši závěrečnou „vypíjenou“ hostila restaurace U Ševčíků v Bílovicích nad Svitavou. Tato útulná hospoda již několik měsíců poskytuje salonek i pro naše schůze. Bílovice má každý z členů vcelku příjemně dostupné, jak vlakem, tak v rámci MHD, zajíždí sem linka číslo 75 z Brna. Ohlas na akci byl opět tak nějak dle očekávání střední. Ale zdravé jádro nezklamalo. Zklamal náš místopředseda, ten dal přednost něžnějšímu pohlaví, před ničením si jater s kamarády Kolejáky. Ovšem my to dokážeme pochopit a pili jsme i za něj. Stejně tak náš další místopředseda Jirka Ambros dal přednost své ženě. Letošní Předsilvestrovská párty měla kromě místa konání i další novinky. Poprvé jsme ji otevřeli i nečlenům a přátelům - a dobře jsme udělali. Ukázali se mezi námi i ti co moc nechodili na akce a už jsme je dlouho neviděli. Další novinkou byl turnaj ve vědomostní hře Česko, namísto tradiční tomboly. Prověřil znalosti všech účastných Kolejáků z různých oborů, jako kultura, historie, věda, aj. A to i pod vlivem alkoholu. Že někteří překvapili...

Turnaj řídila naše pokladní Karolínka (rovněž se ho i účastnila) a byl organizován takto: Byly zvoleny dvě skupiny. Ve skupině A soutěžil Martin Havlíček, Bohunka Sedláková, Karolínka a já. Ve druhé potom Jirka Šimkůj, Libor Kokeš a Jiřinka Tomková. Z každé skupinky pak k finálnímu klání vzešli dva postupující. Z naší to byla Bohunka a Martin a od vedlejší skupiny pak Jiřinka a předseda. Klání bylo těžké, ale nakonec jako vítěz ze všeho vyšla Bohunka, stříbrem se chlubila Jiřina a bronzový stupínek zbyl na předsedu. Ale o to vlastně ani nejde. Jde o tu spokojenost a odvahu, vyhráli jsme všichni a mohli se radovat z nádherných cen. Někteří z nás i z malé opičky za krkem. Ovšem tak už to na večírcích bývá, s tím se holt musí počítat. Musíme doufat, že tato pěkná tradice přátelského posezení nad pivem a panáčkem oblíbeného Citruse nezanikne a bude nadále tak oblíbená, alespoň u zdravého kolejáckého jádra i jeho přátel.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová