Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

15.12.2012 Čtvrtý ročník Kolejáckého předsilvestra

Za pár dní tu máme konec roku, tedy pokud se ho naše civilizace dožije, když už spousty lidí mluví o zániku světa. Firmy pořádají pro své zaměstnance večírky, my už po několikáté pro naše členstvo pořádali přátelské posezení, které v sobě skrývá vánoční besídku, Mikulášskou i Silvestra. Zkrátka každý si to nějak pojme. Holt mnozí z nás mají rodiny, přítelkyně, či příbuzné a na regulérní Vánoce určitě chtějí být jinde, ale neradi by to neoslavili i s kamarády vlakaři. Letos nám do akce zasáhla nenadálá vlna nemocnosti a to asi dost vážná, když i takoví ostřílení Kolejáci, jako například stínový místopředseda Jirka Ambros zůstal doma. Někteří se však překonali a i s nemocí si tuto kratochvíli nenechali ujít.

Celé se to konalo, jak jinak, v Blansku, v naší základničce, tedy bistru železniční zastávky Blansko město. Sešlo se nás ne mnoho, ale ani ne málo. Z bývalých členů se dostavili Leoš Knecht a Jitka Šimkůjová, zbytek už tvořili členové sdružení, nepočítáme-li personál bistra. Hned v úvodu předseda Jirka Šimkůj pochválil přede všemi Martina Havlíčka, kterýžto za Kolejovou doplnil vlakovou četu KPL, na Mikulášských jízdách do Pohořelic. Jako průvodčí se prý velice osvědčil. Leoš přinesl dopis od správců a opatrovníků Masarykova vozu, kteří poděkovali Kolejákům za propagaci a popřáli mnoho dalších ůspěchů. Vyzvedli zde některé členy i jmenovitě.

Pak už přišlo na řadu vlastně největší lákadlo - tradiční Kolejácká tombola. Ta už léta funguje jednoduše, každý z nás donese nějakou věc, nebo více věcí, co může postrádat a zároveň to může být zajímavým dárkem. Letos byla tombola vylepšena o sepsaný seznam výher, nebylo to tedy chaotické losování jako loni. Byla také zkomplikována losy dvou barev, vyhrát kýženou věc tedy nebylo jednoduché. A že i letos obsahovala tombola hodnotné ceny - parfémy, deštníky, sadu k zušlechtění prstů a nehtů, již tradiční cenou byla láhev klubového pití Fernet Citrus, nechyběly modely vláčků a nově i pár věcí týkajících se hry Geocaching. Veliká škoda byla, že letos se opoměl putovní notebook Extenza, neboť jeho loňský výherce byl jeden z marodů. No snad za rok. Výhercem hlavní ceny - krásného soudku na víno ze dřeva a filmu lehce erotického, s názvem „Péčko pro začátečníky,“ se stal sám pan předseda Jirka. Tombolu losovala a na regule dbala slečna pokladní Karolína. Nejvíce cen si odnesl Martin Havlíček, hned v těsném závěsu za ním Honza Nekvapil. Nejzajímavější cenou pak byly poukazy na masáž, či vrhače psího žrádla. Každý z členů byl naprosto spokojen.

Po rozebrání cen už se nezávazně sedělo a debatovalo, samozřejmě pilo vše možné. Občerstvení každý donesl, na předních místech by se umístili utopenci od Havlíčků. Zkrátka, Kolejácká sezona je uzavřena, tedy pro nás oficiálně, i když nás čeká ještě akce na Nové radnici v Brně. No, a pokud opravdu nenastane ten konec světa - jak říká Libor „šlusworld“ - rádi všecky uvidíme v té nové sezoně.

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Honza Nekvapil, Jitka Šimkůjová

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová