Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

15.10.2011 Oslavy 170 let Severní dráhy císaře Ferdinanda

V 19. století nastal na území Rakouska-Uherska nebývalý rozmach železniční sítě, výjimkou nebyl vznik Košicko-Bohumínské dráhy nebo dráhy Olomoucko-Pražské. Nedílnou součástí byla také Severní dráha císaře Ferdinanda (KFNB). V říjnu roku 1851 dorazil první vlak výše jmenované společnosti do stanice Přerov. Toto jubileum si zajisté zasloužilo velkolepou oslavu, stalo se tak v sobotu 15. října, kdy z Bohumína, Olomouce, Břeclavi a Prahy ČD vypravily zvláštní vlaky tažené historickými železničními vozidly, jež poté tvořily statickou výstavu. Mohli jste vidět např. parní lokomotivy řady 475.101, 464.202 a za modernější železniční vozidla elektrickou jednotku 680 Pendolino a mnohé další. Těchto oslav se zúčastnili někteří členové našeho sdružení, kteří se do Přerova se dopravili rychlíkem č. 735, s odjezdem z Brna v 9:03.

Do Přerova dorazili zástupci sdružení Kolejová bez zpoždění, někteří z nich v dobovém oblečení, zastoupeném především ženami, ale i jedním mladíkem. Tudíž cestující jedoucí rychlíkem mohli spatřit modely šatů období rokoka a secese. Po příjezdu do Přerova jsme ihned začali pátrat po vystavených modelech mašinek, a především těch parních. Každý kdo přijel si přišel zajisté na své nechyběly i atrakce pro děti, pro ty odvážnější byl připraven seskok z jeřábu dobře známý bunjee-jumping, na přilehlém podiu vystoupili Dechová hudba Haná, skupina Maxim Turbulenc, Petr Kotvald. Po vystoupení interpretů bylo možno získat jejich podpis, pro fotbalové fanoušky byla možnost získat podpis Pavla Srníčka.

V průběhu dne bylo tedy možno shlédnout jak vozidla historická, ale i ta moderní, která můžeme běžně potkat na našich železnicích, velkou pozornost samozřejmě budilo pendolino, do kterého jsme také zabrousili a dali odpočinout unaveným nohám. Pro milovníky historických vozidel byly připraveny parní jízdy do okolí Přerova spolu se zahájením výstavy Povídání o mašinkách, kterou můžete shlédnou až do 26.2. 2012 v Korvínském domě na Horním náměstí v Přerově.

V podvečerních hodinách se část naší výpravy vydala opět rychlíkem směr Brno, menší skupinka ve složení: Kamil, Karolína, Zdeněk, Veronika a Martin jsme se vydali zvláštním expresem 11056 do Břeclavi. Odjezd tohoto vlaku byl stanoven na 17:30. Trasa vedla přes Hulín, Otrokovice, Staré město u Uh. Hradiště, Hodonín a Břeclav. Do Břeclavi jsme dorazili v 19:20, a odtud již pokračovali vlakem EC 76 Antonín Dvořák, který byl posledním vlakem, který jsme toho dne využili. Nebyla nouze o dobrou náladu a to je vždy důležitou součástí, každé výpravy. Doufejme, že další akce se zase tak vydaří jako tato.

Text: Karolína Brožová

Foto: Leoš Knecht a Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová