Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

10.3.2012 Návštěva veletrhu Pro dítě a malé členské posezení

Už jsme to tu možná zmínili, správný Koleják by měl sledovat, jak jdou trendy ve všech oborech jeho činnosti. Jak jsme se pohli v turistice a kam, to jsme zjistili na veletrzích cestovního ruchu. Teď byl na řadě po roce veletrh Pro dítě, jehož součástí byl i veletrh modelářský. Modelařina patří také k naší nemalé činnosti. V našich řadách se rodí zahradní železnice, máme přeci také dvě rekonstruovaná kolejiště. Jít tedy mrknout, jak se činí ti, kdož mají více financí i času, bylo více než dobrým nápadem. Nehledě na to, že na takových veletrzích lze nachytat inspiraci, i nějaké kontakty a známosti. Zvláště, když si naše sdružení nabralo pěkné sousto a bude spolupořadatelem dětského dne v Blansku.

Na exkurzi do areálu veletrhů v Brně se nahlásily naše nové členky Marcela a Lucka, (Honza na výstavišti vařil a staral se tak o plná břicha vystavovatelů), samozřejmě pan předseda Jirka, Zdenek s Romanem, Martin Havlíček a já. Měl s námi jít i můj otec, ale pro náhlou nevolnost mu to bohužel uniklo.

Po příchodu na výstaviště naše kroky vedly ihned do pavilonu s modely. Byly tu modely rozličné, převažovaly RC modely letadel a vrtulníků. Jeden takový vrtulník nás, ač vlakaře, zaujal. Nebyl ani moc finančně nákladný a měl v sobě minikameru. Naučit se s ním lítat a to by se daly dělat věci. Napadl mě koridor z výšky, předsedu zase filmování naší brzké akce… No někdy příště. Dále firma Mountfield měla nainstalovány bazény, v nichž se proháněly RC modely lodí různých velikostí. Železnice byla letos dost v opozici, nejen že nebyl na veletrhu nikdo s parkovou železnicí, takže jsme se letos nesvezli, ale i vystavované kousky neměly moc prostoru. Zahlédli jsme okruh železnice LGB, vedle něj pak kolejiště H0. Ani železnice na pohon plynem tu letos nebyla. I když možná ještě něco bylo v pavilonu, co jsme vynechali. Předseda se celou dobu těšil na tankovou a leteckou bitvu, v režii Midway RC Clubu, tento spolek provozuje obří modely lodí, letadel a tanků. Máme jej pozván na červen i do Blanska, i já jsem byl zvědav, co to vlastně umí a jak bude bitva vypadat. Nebyl jsem tak unešen, jako náš předseda, ale vystoupení se mi líbilo. Před jedním z pavilonů bylo nachystáno malé bojiště a ve 13 hodin tam vypukla řež. Nechyběly sestřelené letouny Messerschmitt, hořící tank, mlha nad bitevním polem a celé to bylo zakončeno simulací atomového výbuchu. Naštěstí bez úniku radiace. Atomový hřib však byl skoro jako pravý. Celá bitva trvala asi půl hodiny a komentoval ji jeden z členů klubu, pan Vodák. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí.

Někteří z členů se šli podívat i na motocykly, v rámci veletrhu Motosalon, probíhající souběžně. Toto zajímalo hlavně našeho místopředsedu Zdenka, neboť kromě záliby v železnici, je i občasným motorkářem. Jeho ztepilou postavu na silném stroji už obdivovala nejedna dívka a s příchodem jara se jistě zase objeví na silnici… V rámci veletrhu Motosalon probíhala v pavilonu Z jakási motoshow, kde jsme shlédli jízdu na motorce v kouli. Tato zábava byla hřebem programů už snad od dob prvních motocyklů, ale pořád je hodna obdivu. Před pavilonem Z pak parta mladíkú předváděla jakousi dvojkolku, ovládanou náklony jezdce. Každý si ji mohl vyzkoušet. Za Kolejáky toto absolvoval Martin. Zpočátku s bázní, ale pak už se kroutil hned vlevo, vpravo, dopředu a dvojkolka jej poslušně vozila po ploše. Jak mu to šlo si můžete prohlédnout na našem profilu na Facebooku.

Výstaviště jsme plni dojmů opouštěli po 14. hodině. Čekala nás ještě jedna milá povinnost. Naše členka Bohunka s námi dooslavila své kulaté narozeniny. Stalo se tak kde jinde, než v restauraci Výtopna, nedaleko výstaviště. Tam kromě nás co jsme byli na veletrzích, dorazili ještě Leoš a Libor a taky má drahá polovička, naše paní pokladní Karolínka. Dali jsme si dobrý pozdní oběd a příjemně si všici popovídali. Vláčky nám občas ke stolu přivezly nějaký ten truňk a čas rychle ubíhal. K večeru nás pak Bohunka všecky vyprovodila na vlaky do všech směrů a den krásně skončil.

Text a foto: Kamil Kyzlink

PS: Jak asi vypadá taková RC tanková bitva, která v menší míře proběhne 2.6. i v Blansku, můžete v záznamu shlédnout zde.

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová