Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.12.2010 Vánoce na Nové radnici v Brně

Ve městě Brně máme dvě radnice, starou, kde visí u stropu průjezdu známý brněnský drak a novou, kde nevisí nic, ale zato my jsme tam už jako doma. Když se Advent chýlí ke konci a domácnosti finišují s přípravami štědrovečerních pochutin, bývá po Brně mnoho akcí. Upřímně, já osobně už Vánoce spíše jen respektuju než prožívám, ale na poslední kolejáckou akci v roce se vždy těším. Nejinak tomu bylo i letos.

Už ve středu se začala chystat expozice, v jedné z honosných síní radnice. Jirka Pavlas alias Jelen za asi dvě hodinky se svými svěřenci vykouzlil město, vzdáleně připomínající střed Brna. Mezi domy se proháněly tramvaje z různých let, dokonce i replika parní tramvaje „Caroline,“ včetně otevřeného vozu. Expozici doplnila parta chlapců s RC modely aut, dokonce i tanků. V sousedící chodbě bylo něco pro opravdové modelářské gurmány - vojenské bitevní a letadlové lodě, které nejenže byly plně funkční - svítily, kouřily a střílely z děl, ale byly vyvedeny do nejmenších detailů.

A s čím jsme se letos předvedli my? Vsadili jsme na umělecko-technický dojem. Nechyběly naše spolková kolejiště, doplněna o to tradiční Mirkovo. Vedle nich jsme předvedli nové exponáty, stavěcí páku k mechanickému návěstidlu, nebo lampu právě z onoho návěstidla, které čeká na renovaci. Letos zde byl i náš koutek odborné literatury, kde jste mohli nalézt výběr z předpisů ČSD a ČD. Se svými nádhernými fotkami z nočního seřazovacího nádraží Brno-Maloměřice a vůbec okolí dráhy se pochlubil kolega našeho místopředsedy Zdenka, taky velmi schopný fotograf Petr.

Z propagace naší činnosti letos nechyběly novoročenky a kalendáře, jakož i pohlednice z našeho archivu. Osádka našeho „Kolejáckého vlaku“ lidem předvedla opravdu krásné věci, největším lákadlem byla opět naše krásná průvodčí Veronika, tvář Kolejové, externí spolupracovnice, která na malém kolejišti po celou dobu akce bavila návštěvníky. Tuhle novinku jsme měli na radnici poprvé, pevně věříme, že ne naposledy.

Oproti minulým ročníkům však přišlo o poznání méně lidí, ale i tak jsme se všichni měli co otáčet. Celá akce byla zakončena nádherným ohňostrojem, po kterém už zbývalo popřát si krásné svátky s tím, že se za rok v tuto dobu zase sejdeme, za klapotu vláčků a svitu světla z Betléma…

radnice10-1

radnice10-2

radnice10-3

radnice10-4

Text: Kamil KYZLINK

Foto: Leoš KNECHT a Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová