Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.12.2011 Vánoce s Novou radnicí v Brně

Těsně před tím, než se všichni sejdeme s rodinami, sníme kapra a salát a rozbalíme dárky, je tu poslední akce roku. Nejinak tomu bylo i letos, Vánoce na brněnské nové radnici se konaly již po devatenácté. Letos návštěvnost poznamenal právě probíhající státní smutek za zesnulého exprezidenta Havla, jenž měl právě v pátek 23. prosince pohřeb. V praxi to znamenalo, že byl program akce malinko pozměněn, vlastně nekončil večerním ohňostrojem za zvuků koled a v poledne se držela minuta ticha. Jinak se zase až tak moc proti loňským rokům nezměnilo.

Naše sdružení opět doplnilo expozici Stanice mladých techniků, tedy železniční modeláře, pod vedením pana Pavlase. Ten nás pravidelně na tuto akci zve a zajišťuje pro své lidi, i pro nás celé zázemí. Letos vyrukoval s velkou plochou svého kolejiště, tentokrát také TT, doplnil jej svou tradiční železnicí LGB a propagací své školy, kde je učitelem. My jsme také tradičně vsadili na naše převozitelné kolejišťátko TT, jenž před akcí prošlo rekonstrukcí. Tu prováděl jeden z mladých Kolejáků, Mirek Polák. Byla provedena bezchybně, kolejiště fungovalo a táhlo hlavně ty nejmenší návštěvníky. Z našich dalších exponátů jste mohli vidět lampu staničního osvětlení v rekonstrukci, tu náš předseda přestavěl z plynové „trakce“ na elektrickou, nebo stavěcí páku k mechanickému návěstidlu, či lampu z tohoto návěstidla. Letos se objevil na radnici poprvé i model našeho mostu, doplněný o fotografie a nákresy, pro zájemce byla k nahlédnutí i kopie vypracovaného projektu pro budoucí malé muzeum. Nechybělo ani pár fotek z našich jízd, kdy doprovázíme v dobovém oblečení nostalgické jízdy vlaků. Ostatně na tom jsme postavili letos i doprovodný program - vlastně i my se vystavili, předseda Jirka byl oblečen jako pohádkový pan Tau, Karolína jako paní z let šedesátých, stejně jako naše členka Adéla a železničáře jsme reprezentovali my s Mirkem. Dokumentaci zajišťoval Leoš a bývalý člen Ferdinand Polák mladší a o logistiku se staral, jako již tradičně, místopředseda Zdenek.

Jak už jsem zmínil, smrt exprezidenta se podepsala na návštěvnosti, hlavně později odpoledne mnozí chodili vždy na ohňostroj, před tím se vždy přišli podívat na akce. Ale i přesto to na kvalitě akce neubralo. Odpoledne celou radnicí prošel primátor města pan Onderka, s každým se pozdravil, skautové rozdávali betlémské světlo a zazněla i nějaká ta koleda.

V dalších prostorách jste se mohli potkat se Spejblem, Hurvínkem a Máničkou, členové Military Midway Clubu vystavovali své modely vojenské techniky a na nádvoří jezdila parková železnice, se kterou se celoročně potkáte u Olympie na kraji Brna.

Někteří z nás v průběhu akce stihli i dokoupit poslední dárky, takže večer se s uspokojením mohli rozejít do svých domovů. Je to zdárně za námi, již tedy můžeme vyhlížet ten ročník dvacátý, který snad bude i veselejší.

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Kamil Kyzlink a Leoš Knecht

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová