Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.12.2014 Vánoce na Nové radnici

Jak ten rok rychle ubíhá že? K jeho konci už neodmyslitelně patří i náš pobyt na Nové radnici v Brně. Letos tomu nebylo jinak, i když to vypadalo, že to ani nedáme dohromady. Nakonec jsme však dali dohromady jak personál, tak i expozici. Chystání a přípravám letos teda osud moc nepřál. Náš místopředseda totiž boural a přišel tak o svůj velký vůz, do něhož se vejde naše modelové kolejiště. Náš exkolega Leoš takový vůz sice má, ale jet odmítnul. Asi už byl až moc předvánočně naladěn a do hekticky tepajícího Brna se mu už nechtělo. Tak jsme letos museli oželet malé kolejiště. To by až tak nevadilo, protože naši kolegové modeláři, jímž výstavu doplňujeme, tam mají modelů ažaž. Dalším problémem byl personál. Doba před Vánoci, to je vždycky riskantní. A nebudu zastírat, že letošní rok jsme měli zase mírný „členský odliv.“ Akce letos vyšla na úterý, normální pracovní den, čili chystalo se v pondělí a to ještě nikdo z členů nemohl, neboť byli v pracovním procesu. Předseda nervózně žhavil dráty na vše strany, nervozita stoupala, místopředsedovi i mě teklo z nosu..., ale nakonec vše dobře dopadlo.

Tím že spousta exponátů zůstala od loňska v Brně, odpadla cesta do našeho archivu v Ivančicích. Takže v úterý ráno před zahájením už v prostorách radnice jako pilní mravenečci kmitali Zdenek a Jirka, pod vedením Bohunky. Ta má nemalé zkušenosti s chystáním různých výstav. I z mála se dá udělat hodně. Letos jsme taktéž upustili od expozice geocachingu (byla jí věnována Bambiriáda v Blansku). Novinkou v expozici byl informační systém užívaný v MHD. Náš archivář Martin Havlíček sice sliboval, že bude funkční, nakonec to ale nestihnul, škoda. Ale i tak si lidé mohli zblízka prohlédnout nejen známý označovač jízdenek, ale infopanel a ovládací jednotku. V příštím roce už máme slíbenu jeho absolutní funkčnost. Takže by měl hlásit zastávky a ukazovat čas. Další novinkou byl po delší době model muzea Ježkův most, o jehož reálnou existenci v těchto chvílích vedeme boj s byrokracií a městem Blanskem. Do pravidelné expozice přibyla replika smaltované cedule k železničnímu přejezdu. Jinak vše zůstalo jako vždycky. V našem stánku s pohlednicemi a fotkami se díky Leošovi objevilo pár nových skvostů na kolejích. A koho že z Kolejáků jste mohli na akci spatřit? Ve stánku s pohledy se střídal Martin Havlíček s Bohunkou Sedlákovou a mezi diváky jsme se pohybovali náš pan předseda Jirka a já, v nádražáckých uniformách, a to že celá expozice byla na místě včas, má na svědomí náš místopředseda Zdenek Otoupalík. Odpoledne dorazil ještě Jirka Ambros, aby se podíval, zda vše probíhá jak má. Filmovou dokumentaci zajišťoval Míra Polák.

A co za novinky připravili kolegové modeláři pod vedením Jirky Pavlase? Asi největší počin byl model „šaliny“ na dřevěných kolejích, co vozila návštěvníky po místnosti. Svezli jsme se i my. Jinak zase nechyběla jejich expozice modelových kolejišť rúzných velikostí. Protože byl všední den a lidé ještě asi na poslední chvíli sháněli poslední dárky, projevilo se to na návštěvnosti. Byla malinko slabší, zato však příjemnější, bez zmatků, ke všemu se každý dostal. I my měli čas si v klidu popovídat a popřát si krásné svátky. I přes počáteční horké chvilky jsme výstavu doplnili bez ztráty kytičky a tak děkujeme všem za návštěvu. Příští rok se budeme těšit na opětovné setkání...

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová