Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.12.2015 Vánoce na Nové radnici v Brně

Den před Vánoci, tedy 23. prosince jsme se opět setkali s veřejností na brněnské Nové radnici. Tamní tradiční předvánoční akce se konala již po třiadvacáté. Náš spolek při ní figuroval po osmé, opět díky Stanici mladých techniků Brno, jejíž expozici doplňujeme o naše artefakty z reálné železnice a modelové kolejiště. Ještě na začátku prosince a vlastně i pár dní před akcí to vypadalo, že se snad ani účastnit nebudeme. Nebylo dostatečně velké auto na převoz věcí a nebyli vlastně ani lidé, co by nachystali naši část expozice. Předsedovi lékaři zapověděli nosit příliš těžké věci, místopředseda došel újmy na těle při sportu... a pořád si nedá pokoj. A já měl v té době zdravotní problém s cévou v levé ruce a taky jsem nemohl nic těžkého nosit. Tudíž jindy zdravé jádro bylo krajně zhrouceno. Nakonec ovšem houževnatostí našeho předsedy, který to teď všecko řídí z domu, jako pan prezident stát, se začaly věci hýbat. Veškeré exponáty byly stejně z poslední akce u místopředsedy v Židenicích, čili se nemuselo daleko jezdit. Předseda má doma jedno ze spolkových kolejišť velikosti TT, vcelku ve funkčním stavu, tak jsme vsadili na něj.

A tak se tedy stalo, že jsme se 22. 12. sešli v honosných prostorách radnice a započali chystat skromnou expozici. Během roku do ní přibyly nějaké zajímavosti. Zejména segment z informačního systému Pragotron. Ten si jistě mnozí pamatujeme z našich stanic. Za pomoci kolegů z SMT a Martina Havlíčka, který byl z nás momentálně asi fyzicky nejzdatnější, se nám vše podařilo připravit.

Ve středu dopoledne mohla tedy tradiční akce započít. Co se táká expozic, tak SMT opět představila svoje velké kolejiště LGB. Protože tentokrát nestavěli svoje centrum Brna s tramvajemi, byla jejich LGB krajina pestřejší, obsahovala více zeleně, kolejiva a stanic. Oproti minulým akcím se na jejich kolejišti prohánělo i více souprav. Nechybělo ani jejich menší modelové kolejiště v zimní verzi a nad ním vánoční hvězda. Zajímavou atrakcí byla rovněž tramvaj, která vozila po sále návštěvníky po dřevěných kolejích. Když jsme na ni usedli s Kolejačkou Jiřinou a potom s Havlisem, tak měla co dělat. Jízda připomínala cestu linky číslo 4, když jede v zimě do kopce pod Masarykovou čtvrtí. Při výstupu jsme dokonce postavili vlečný vůz „na zadní.“

Naše výstavka skýtala návštěvníkům stánek s pohlednicemi a pamětním razítkem ještě z oslav 100 let Ježkova mostu, vedle něj už zmíněné kolejiště velikosti TT. Na něm se proháněly vlaky naše i zapůjčené kolegy z SMT. Zdatní strojvedoucí, co se u něj vystřídali, byli předseda a místopředseda. Kdo akci navštívil, mohl spatřit sérii pokrývek hlavy z různých časových epoch, stavěcí páku mechanického návěstidla, návěstní lampu, ruční návěsti, včetně už mizející „plácačky.“ Novinkou byl už popisovaný Pragotron. Lákadlem pro veřejnost se stal i simulátor řízení vlaku MSTS. Pod vedením Martina Havlíčka si lidé mohli zkusit řídit různé soupravy na tratích ČD, například z Olomouce do Opavy, nebo do Hanušovic.

Protože bylo venku nezvykle teplo, projevilo se to i na návštěvnosti. Pořád procházeli lidé, objevili se i pravidelní návštěvníci. Třeba jeden starší pán, co chodí každým rokem, vše si pečlivě prohlédne a pak s námi i tři hodiny diskutuje. Jako pořadatelé jsme opět obdrželi výborný oběd za stále rozumnou cenu. Kuřecí řízek s bramborovým salátem připomněl, že další den se bude jíst ryba a usmívat nad dárky. Samozřejmě jsme si i připili našim klubovým pitím na zdar celé akce. Na to, jak se zdálo, že to nedopadne, tak to dopadlo velmi dobře a opět jsme udělali mnoha lidem radost a to nás vždy potěší. Kdo na akci z nějakého důvodu nebyl, pro toho jsem připravil virtuální videoprocházku.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová