Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

3.7.2010 Slavnosti pernštejnského panství

První červencový víkend již tradičně patří festivalu v okolí městyse Nedvědice, i přímo v něm, jakož i na hradě Pernštejně, který se tyčí na nevelkém kopečku. Jde o víkend plný koncertů, představení, trhů a výstav s nejrůznější tématikou. My tuto slavnost navštěvujeme hlavně proto, že jsou na ni vypraveny zvláštní, nejen parní vlaky. Provoz na lokálce Tišnov-Nedvědice a Žďár nad Sázavou-Nedvědice se vždy vrátí o několik desetiletí zpět a po oba víkendové dny tu odfukují parní lokomotivy a bublají motory motoráčků, co už skoro odvál čas. Dobový styl nádražíčka Nedvědice snad malinko kazí světelná návěstidla, ale když se tam jednou v roce potkají dva parní vlaky a do toho duní osobní vlaky složené z dnes už historických vozů Baj, jedno oko železničního fandy nezůstane suché.

Letos tamní staničce vévodily dvě parní lokomotivy 475 „Šlechtičny“ a taky Kolejová vnesla do akce náboj. Letos se nás sešlo vcelku dost, za Kolejovou i za naše příznivce. Leoš tentokrát jel autem, aby pro vás, milí přátelé udělal ty nejhezčí snímky. Jako průvodčí za nás sloužil náš Míra Kadlík alias Obluda a letos jsme si vezli i my „dobovku…“ Jo, že nevíte mnozí co, či spíše kdo to je? Když se jede nostalgická jízda, snaží se každý spolek to přiblížit co nejvíce oné době. Jedou průvodčí v historické uniformě, mají historické doplňky, někde je toto vše doplněno i o cestující. Jde o muže, či ženy, oblečené tak, jako se jezdilo v těch dobách, kdy parní lokomotivy byly všední věcí. Každý spolek takových lidí na akcích využije a zpestří tak jízdu. I já jsem tedy požádal mladou paní z Řícmanic, Veroniku, aby s námi jela a doplnila a hlavně zatraktivnila jízdu. Protože je to žena šikovná a vzala to hodně vážně, nezklamala a nejen to, ale nejeden fotograf nezůstal v klidu, nehledě na to, že svou autenticitou a šarmem rozhodila jak Obludu, tak i pány strojvůdce. Jeden jí dokonce umýval nohu…

I když počátek cesty byl akční, protože naše dobovka málem zmeškala odjezd, jízda se povedla. Když se procházela po peroně tišnovské stanice, nádherně ladila s vlakem. Poté jsme navštívili jídelní vůz, který býval součástí motorového expresu Vindobona, jak vstoupila naše dobová cestující, vše ztichlo. Tak jsme dojeli právě do Nedvědice. I tam byl o nás zájem, tím větší, když přijel parní vlak od Havlíčkova Brodu. To jsme pak pokračovali dál, do obce Rožná, kde na nás čekal Leoš se ženou a hned se chopil fotoaparátu. Naše dáma se svezla na lokomotivě a zase byla středem zájmu, tak jako parní vlak. Po návratu do Nedvědice jsme si dali dobrý oběd, část našich lidí šla do středu městečka a my fotit, dokud na nádraží byl klid a málo lidí.

Před šestnáctou hodinou odjel Leoš zpět do Rožné, protože tam nechal své auto a my se o půl páté odpolední vydali zpět k Brnu.

Z dobré akce jsme měli radost všichni, vyšlo počasí, vyšlo vše, jak jsme chtěli. Naše dobová cestující dáma byla taky nadšená a souhlasila že s námi bude jezdit, takže jí jistě někdy někde na trasách uvidíte. Tam, kde uvidíte nás, Kolejáky…

spp1

spp2

spp3

spp4

spp5

spp6

Autor článku: Kamil KYZLINK
Autor fotografií: Leoš KNECHT

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová