Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

11.6.2011 Královopolské tunely

Rok se s rokem sešel a opět se v rámci akce „Brno, město uprostřed Evropy“ jelo parním vlakem po Brně. Vedení vlaku se ujal Skaličák ale do poslední chvíle nebylo jasné, zda nepojede Bardotka nebo lidově řečeno „co depo dá“. Nakonec se v Majlontu povedlo dát tuto páru dohromady. Na rozdíl od dalších členů spolku, kterým šlo hlavně o jízdu, byly pro mě mnohem cennější fotky, za kterými jsem tentokrát nemusel přes republiku, ale stačily prostředky městské hromadné dopravy.

Už okolo osmé hodiny ranní jsem se přesouval trolejbusem na Tomkovo náměstí a dále do Obřan. Při sjíždění k Husovickému tunelu jsem uviděl nad Maloměřicemi oblak dýmu, přesouvající se k Židenicím a bylo mi jasné, že zbytečně určitě nejedu. Šotoflek jsem si vybral už den před tím a přestože jsem šel asi o půl hodiny dřív, byl již plný. Za vděk jsem musel vzít místem těsně u tunelu, navíc ve špatném místě, abych nefotil proti Slunci. Jak fotka dopadla, můžete posoudit při pohledu níže.

Mezitím, co se vlak v Krpoli chystal na cestu zpět, já se přesunul o kus dále a s velmi užitečnou výbavou, v poslední době nezbytnou u našich tratí - ruční pilkou, chystal další plácek. Protože pára jela komínem vzad, umístím sem raději rychlík od Prahy. Poté jsem měl přes hodinu času a vypravil se dále.

tunely1

tunely2

Ve druhém obratu už jelo i sdružení zastoupené předsedou s vnuky, místopředsedou se synem, Kamilem a Martinem. S Leošem jsem byl v SMS spojení a podobně jako já stál u trati. Na druhý obrat jsem společně s asi deseti dalšími lidmi čekal u vjezdového návěstidla do královopolského nádraží. Podle zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ jsem stál nejblíže tunelu, a proto na fotce nejsou lidi. Všem ostatním, co stáli za mnou, se tímto omlouvám. Opět došlo i na pilu a fotka se mi líbí víc než ty z prvního obratu. Po průjezdu jsem se urychleně přesouval do stanice, kde jsem se přidal ke zbytku Kolejové a dojel na hlavní nádraží. Zde se přidal Leoš a společně jsme se vydali na náměstí Svobody.

tunely3

tunely4

Odtud odjížděly v pravidelných intervalech autobusy do Technického muzea a tramvaje ke královopolskému nádraží. Vše bylo samosebou historické a naše sdružení neodolalo. Po dojezdu na smyčku jsme zůstali ve voze a plánovali následující akce zmíněné v úvodu stránek. Předsedovi vnuci byli tentokrát extrémně neklidní, proto se po návratu na náměstí Svobody od nás i se svým dědečkem oddělili. Společně s Kamilem, Leošem a Martinem jsem zamířil do své oblíbené hospůdky, kde vaří menu i o víkendu. Cestou ještě se zastávkou na České, kde stály historické trolejbusy jedoucí na Srbskou do Králova Pole. Po výborném pozdním obědě jsme se vydali každý svou cestou. Martin asi na nádraží, Leoš ještě pořídit pár fotek, asi koňky, kromě jiného, Kamil asi taky někam k dopravě a já domů.

tunely5

tunely6

tunely7

tunely8

Na závěr nezbývá nic než dodat, že akce se podařila, počasí přálo a další ročník by měl být určitě ještě zajímavější. Proč? Nechte se překvapit.

Text: Honza NEKVAPIL

Foto: Leoš KNECHT a Honza NEKVAPIL

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová