Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

25.-27.11.2011 Výstava rukodělných prací Blansko

Nezadržitelně se nám blíží doba Vánoc a tu každý vnímá jinak. Co je však pro tuto dobu obvyklé, spousta dobročinných akcí pro veřejnost. Již tradiční je v Blansku, v Katolickém domě Výstava rukodělných prací Kolpingovy rodiny. To je vlastně také, jako my, občanské sdružení, které v sobě skrývá více spolků, jenž pracují s mládeží a mají tedy co ukázat. My, jako Kolejová, jsme na jejich akci byli přizváni již loni a docela dobře jsme se předvedli, letos tedy bylo potřeba si to zopakovat. Odpoledne před zahájením, tedy ve čtvrtek, jsme provedli instalaci naší expozice. Obsahovala modelové kolejiště TT našeho člena Mirka Poláka, dva panely s fotkami členů z dobových jízd a poprvé jsme představili koncepci muzea u Ježkova mostu, zatím pouze v podobě modelu pod sklem.

V pátek 25.11. bylo otevřeno již od rána, pro školy. Návštěvnost díky lepší propagaci, byla oproti loňsku asi desetinásobná. Za páteční den výstavu navštívilo cca 200 dětí. Potěšilo nás, že naše expozice táhla nejvíc. I když kromě nás zde byly krásné modely letadel, lodí či aut, vláček, který jezdí krajinou, stále láká. Pro páteční doprovodný program jsme si zvolili dobovou stafáž, kterou zajistila naše nová členka Adélka Pantůčková, která byla oblečená ve stylu 60. let. Jinak dozor nad exponáty vykonávali Svatava Kyzlinková a Zdenek Doležal.

Sobota se nesla v duchu oficiálního zahájení. Promluvil starosta Blanska, pan farář a proběhlo malé kulturní vystoupení. Poté se stříhala páska, kterou držela Karolínka Brožová jako dívka z let padesátých a náš předseda Jirka, jako pohádkový pan Tau. Jen s nefunkční buřinkou, škoda. Dozor doplnil ještě Martin Havlíček, Zdenek Otoupalík, Roman a jako host David, kterého vzal Zdenek mezi nás. Potřeboval totiž ve svém nelehkém životě trochu povzbudit a my Kolejáci jsme to snad opět splnili. Roman obohatil naši expozici o jeden modelový okruh s vlakem, i se zvuky.

V neděli konal dozor Kolejácký potěr. I na něj se však muselo dohlížet a to zvládali Zdenek, Leoš a Karolína a budiž jim to ke cti, protože uhlídat naše vlakaře Mirka, Adélu, Marťase a Romču, to je někdy horší než obhospodařovat neposedné včelky. Ale dobře to dopadlo, přežily to exponáty i členové. Takže snad se za rok uvidíme na dalším ročníku této vcelku vkusné akce.

Na videozáznam se můžete podívat na stránkách Blanska, nebo na kompletní fotky i odkaz na video na našem facebookovém profilu.

Kolejáci s blanenským starostou ing. Lubomírem Toufarem.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová