Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

18.-19.6.2016 Zahájení provozu na předsedově zahradní železnici LGB

Kdo si hraje, nezlobí. Tak praví jedno přísloví a nejspíš na tom něco bude. Důkazem je náš předseda, Koleják Jiří Šimkůj z Blanska. Dlouhá léta jsme jako spolek bojovali s větrnými mlýny, v podobě úředníků v čele města, abychom zbudovali muzeum železnice u Ježkova mostu. Žel, zápas s prospěchářstvím úředníků a horou papírů jsme ani tak neprohráli, jako spíš vzdali. Mnozí členové dřív, náš předseda se bil jako lev o něco déle a málem ho to stálo zdraví. A když to nejde tudy, půjde to jinudy. Vždyť co si děláte doma, po tom je všem... no víte co, řekněme že nic.

V duchu toho si náš pan předseda na začátku letošního roku pořídil startset zahradní železnice. Jde o model vlaku v měřítku G (1:22,5) – lidi to ještě nevozí, jako vlaky třeba u Olympie, ale pohled je na to nádherný. Navíc, na rozdíl od menších kolejišť už jsou na modelech vidět veškeré detaily, včetně smějícího se strojvůdce. Stejný vlak vozí i pivo v restauracích s názvem Výtopna. A to hlavní, lze s ní opravdu jezdit pod širým nebem, a to i za nepřízně počasí. Máte-li sněžnou frézu, můžete jezdit i v zimě...

Tak se tedy předseda stal majitelem takovéhoto vlaku. Zpočátku, jak už víte, s ním sklízel obdiv na akcích všude možně. Mnohokrát v kavárně Archa, jak jsme informovali, nebo venku na Dětských dnech. Ale v hlavě měl, že vlak bude prostě brázdit jeho trať, na jeho pozemku. Dokonce i jeho žena nejen že se vcelku skamarádila s „jeho“ Kolejáky, ale vydatně mu fandila v jeho záměru. A tak v květnu vznikal plán na tvar kolejiště a v červnu se začala výrazně měnit skalka pod jeho okny. A nad dveřmi domu se objevilo bystré oko kamery, neboť co naplat, žijem v době nenechavé a takové kolejiště není levná záležitost. V půli června byla trať hotova. Jistě uznáte, že zahájení provozu na trati chce oslavu. Byla stanovena na červnový víkend, kdy předpověď slibovala obstojné podmínky. Vyšlo to symbolicky na dobu, kdy v Brně probíhal v rámci BMUE víkend dopravní nostalgie. Původně jsem chtěl požádat našeho místopředsedu o přednesení projevu, ale asi by mě bacil, tak jsem od toho upustil. Ale bylo by nefér, kdyby se Kolejáci na tak významné události nepodíleli. Byl povolán Koleják Libor Kokeš, který má úžasnou sbírku plechových hraček a modelů parních strojků. Zaangažoval jsem Karolínku do dobových šatů, protože parní vlak bez dobového doprovodu, to není přece ono. A já se oblékl do uniformy ČSD z 80. let,protože starší nemám.

Jako doprovodný program byla ještě malá výstava modelů lokomotiv a informačního systému Pragotron. K vidění byly dokonce i modely lodí, jednoho z mladých Kolejáků a nad kolejištěm občas projela funkční lanovka ze sbírek Libora. V sobotu ve 13 hodin se za hojné účasti občanů Blanenských vydala souprava na svou první oficiální jízdu, předseda přesně dodržel jízdní řád. A protože jsme nepodcenili propagaci, o trať se zajímala i média, lidí bylo opravdu mnoho. A bylo na co se dívat. Supící vláček jedoucí skalnatou krajinou, před nádražím s názvem, jak jinak, než Blansko, výstava historických traktorů a nad tím vším už zmiňovaná lanovka šplhala nad jedličku se šiškami k plotu. Nadšené úsměvy dětí, i obdivné pohledy rodičů, byly hojně podporované barevnými balonky. Místo salv z hmoždířů a děl se ozývaly salvy, když některý z balonků na slunci prasknul. Parní strojky fungovaly, Libor tu a tam namáznul ojničku, hned zas přiskočil spustit lanovku, nebo pohlídal supící vláček. Tak vznikla v Blansku nová zajímavost – 1. blanenská LGB zahradní železnice. Jak ji náš předseda po právu nazval, neboť v Blansku opravdu první je, nepočítáme-li 1. železniční koridor, co tudy vede.

Tak popřejme nové dráze mnoho let bez mimořádných událostí, mnoho spokojených diváků i ujetých kilometrů bez závad. Provoz na drážce bude probíhat nejméně 1x v měsíci, vždy v některou neděli. Kdy a jak, to vás jistě budeme informovat zde na našem webu, jistě svůj web bude mít časem i samotná trať. Už teď má svou stránku i fanoušky na Facebooku. Doufám jen, že přes tento svůj jistě záživný modelářský počin, předseda nezanevře na své Kolejáky. Oni za to určitě opět podají pomocné ruce, u případných dalších akcí.

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Leoš Knecht a Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová