Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

10.11.2010 Po návěstidle dorazila do Blanska i historická závora

Hned další listopadovou středu jste mohli na silnicích mezi Moravskými Bránicemi a Blanskem potkat zvláštní vozidlo. Vypadalo trošku jako velká modrá myš s barevným ocasem a červenou mašlí na něm. Ale tou myší byla dodávka našeho místopředsedy, který právě s předsedou Jirkou vezl do Blanska rozmontovanou závoru. A její ráhno jim jaksi vyčnívalo z vozidla. V Bránicích se totiž rušila veškerá starší zabezpečovací technika a tak čas odvál i staré dřevěné závory. Bylo tedy škoda je nechat zmizet v toku času.

Jak uvedl místopředseda Zdeněk, měli v Bránicích naši pánové trošku problém s nakládkou, protože komponenty závor jsou docela těžké a nakládka ve dvou mužích namahavá. Nicméně hra svalů a reorganizace vše vyřešila.

Závora byla tedy šťastně a bezpečně odvezena do Blanska, kde zbytek místních členů Kolejové opět dost zklamal, když nepomohl s vyložením této cenné zásilky. Exponát bude, stejně jako návěstidlo postupně renovován, kompletován a po instalaci u mostu by celé zařízení mělo být plně funkční. Takže se máte na co těšit.

zavora1

zavora2

zavora3

Text: Kamil KYZLINK

Foto: Zdeněk OTOUPALÍK a Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová