Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

14.10.2017 II. CITO u Ježkova mostu

Po loňském ročníku podzimní uklízecí brigády, kdy nám poprvé pomohli geocacheři, jsme to letos zopakovali. Znovu jsme geokolegy navnadili na CITO event. Jde o specifický druh setkání, kde jde většinou o to, pomoci přírodě, nebo nějaké památce. CITO je anglická zkratka pro Cache In, Trash Out, což je něco jako „keše dovnitř, odpad ven“. Je to myšleno hlavně na lesní porosty, kdy se vyčistí kus lesa od smetí a je možnost tam třeba založit kešku. Dnes je však CITO event každý, kde se uklízí např. park, čistí rybníky, studánky, nebo uklízí okolo jiné památky. Ježkův most je taky památka a jak mnozí víme, město Blansko svým (ne)přístupem komplikuje naši péči o ni. Proto je kolem neustále nepořádek.

Kačeři jsou komunita pracovitá a na event se přihlásilo okolo 25 brigádníků. Bylo třeba vytrhat vzrostlé kopřivy pod mostní konstrukcí a posbírat odpadky, po místních lidech bez domova. Na nás bylo, abychom zajistili potřebné zázemí, tj. pytle na odpad, rukavice, nějaké to nářadí, občerstvení a specifika pro event, jako CWG a logbook. V 10 hodin to u mostu vypadalo jako v mraveništi. Předseda Kolejové Jirka roztopil gril a o občerstvení se postarala jedna z členek spolku Kolejová, pani Svatava. Salám na hamburgery dala na event sponzorským darem firma Noss z Brna, tímto moc děkujeme. Zatímco se opékaly první hamburgerové plátky, předseda rozdělil úkoly a parta pracovníků se dala do díla. Legenda brněnských kačerů Želva vodní si vzala na povel plenění kopřiv pod mostem a společně s blanenskými kačery Geojikou a Geoalkou i přespolními, bojovala s vegetací i odpadem. V takové sestavě bylo hotovo nevídaně rychle, asi za 35 minut. Byly naplněny asi 2 pytle veškerého odpadu, což je oproti loňským létům mírný pokles. Odvezeno pak bylo neuvěřitelných 300 kilo plevele. Zbyl i čas na neoficiality, jako přátelský pokec nejen o keších, a taky nezbytné opisování trasantů, vystavených na stolku s občerstvením.

Nevíme, zda bude další ročník eventu svolán. Je sice o něj mezi geokolegy zájem už nyní, ale za dané situace, kdy nesmíme s mostem nic jiného dělat, než kolem jen uklízet, je celá památka pro nás darem spíše danajským. Proto jako spolek uvažujeme o vypovězení smlouvy s městem Blanskem, které zjevně nedodržuje svou část dohody s námi. Existence mostu tímto krokem bude možná znovu po cca 10 letech ohrožena, ale nic se nedá dělat. Každopádně letošní CITO je za námi a my děkujeme všem, kteří se na něm podíleli, ať už jako

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová