Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

11.1.2015 Divergentní kešování

Tak nám začal rok s číslem patnáct na konci a zima je k nám docela mírná. Rozhodli jsme se tedy, uspořádat první větší letošní výpravu za poklady. Zjistili jsme, že v Brně vzniklo i pár nových keší, které možno pokořit. A nejen to, Řícmanice mají další geotým. Příjemně mě překvapilo, že jeho členem je exKoleják Mirek Polák. A k jeho vzniku napomohla naše keš, kterou zrovna Mirek vyrobil. Vzpoměli jsme s Karol na naše první krůčky světem této hry. I nám dělalo dobře, když někdo poradil co a jak. A začít se musí jak se říká z gruntu. Tým Divergentní, jak si říkají, je dvoučlenný a sestává z Mirka a Lucky. Vzhledem k tomu, že Mirek začínal v GeoKolejové, o hledání něco věděl. I to, že nejlépe se hledá s turistickou GPSkou, s jejímž výběrem jsme týmu pomohli. Karol dala Mirkovi rychlokurz užívání přístroje a domluvili jsme se, že v neděli vyrazíme za kešemi, abychom trošku zvedli naše geoskóre. Počasí vcelku přálo, nepršelo, i sluníčko se ukázalo, mohlo se vyrazit.

Naše čtyřčlenná výprava se zformovala na hlavním nádraží a vybaveni dvěma GPSkami a ještě tabletem jsme se vydali k Židovskému hřbitovu a stejnojmenné keši Židovský hřbitov verze 2 (GC5JJ7N). Keš je na docela frekventovaném místě, naproti Židovskému hřbitovu v Židenicích. Původní hřbitov prý kdysi byl tam, co je dnes právě hlavní nádraží. Dnes je na kraji Židenic a má svou už druhou keš. U ní jsme potkali další dva geokolegy, putující od jiné keše. Všichni jsme se zapsali, uložili keš na místo a spěchali zpět přes nádraží, vlastně opět do Židenic, ke keši Po stopách filmu III – 2Bobule (GC5J9RC). Keš velikosti small si klade za cíl ukázat hráči místo, co se objevilo ve stejnojmenném filmu. Jenže tam ono místo bylo vydáváno za stavebniny v Mikulově. Nám je místo známo dobře, kousek od něj vede nákladní železniční propojka ze Židenic a taky dělá náš kreativní místopředseda Zdenek. Trošku jsme museli hledat, nakonec byli úspěšnější nováčkové. Ani nám to nevadilo, je vidět, že jim to půjde, pokud je časem neopustí nadšení. V keši jsme zanechali i jedno naše CWG a vydali se zpět do civilizace k zastávce tramvaje.

Chystali jsme se přesunout k další filmové keši. (GC5J379) Po stopách filmu I – Vinná galerie. Cestou jsme novému týmu ukázali i jednu keš co už máme, a to Včelín. Možná budeme pranýřováni ortodoxními kačery, že zrovna nováčci by si měli okusit luštění. Ale oni se tomu nevyhnou a tak ať mají ten bodík navíc. Další filmová keš nás zavedla na kraj parku v Lužánkách, aby nám ukázala další místo co se mihlo ve snímku 2Bobule. Film jsem sice viděl, ale nijak zvlášť mě nezaujal. Keš z geoobjektu vyzvedl Mirek, neboť byl z naší výpravy nejvyšší. Stejně tak ji i vrátil zpět. Pak se naše kroky vydaly napříč Lužánkami. Kdo není z Brna, asi neví, že zde je jeden z městských parků. Ten je za hezkého počasí cílem mnoha lidí, sídlí tu i volnočasové centrum pro mládež. Odsud loni startoval i Geozávod trasovatelných předmětů. Cestou k zastávce trolejbusu si náš nový tým vyzvednul ještě tradiční keš Lužánecký pavilon. I ta už je v naší statistice. Taky jako jedna z prvních. Ono když člověk začíná, má obrovské možnosti, Brno je poseto kešemi.

Trolejbus nás svezl na Konečného náměstí, z nějž jsme se vydali ke keši Deskriptivní geometrie (GCNKNA). Nemám ve zvyku honit triko že něco vyluštím. No asi bych to vyluštil, když autor uváděl, že Google ví všechno. Ale zde zapracoval Finář. Uznám, fajn, přišel jsem o možnost se dovědět něco z geometrie, ale já radši hledám tu schránku, než něco na Google. A ona ta databáze finálek je taky sázkou do loterie. Je keš na stejném místě? Karol už tady byla a nenašla... a ani moc nehledala, byla po zkoušce a hezky oblečená. Opět bodoval Mirek, když objevil mikroschránku, ale taky to že není kam se zapsat. To se nám ale povedlo, díky vybavenosti nováčků z týmu Divergentní.

Jako poslední keš jsme si nachystali jednu na kraji Pisárek a to (GC586ER) Přírodní zahrada na Lipové. Krásně vyšlo i to, že zrovna na Lipovou se dalo dojet z nedaleké zastávky trolejbusem. Cestou si Divergentní vyzvedli ještě tradičku Zimní stadion. Jak říkám, Brno je plné keší. Přírodní zahrada je jakési ekocentrum, kde se mládež učí vztahu k přírodě. Je přístupná veřejnosti a obsahuje všemožné křoviny, i květiny... a nádherně ukrytou keš, pro kterou se nemusí lézt do zahrady, ale potrápí. I nás zkušenější. Já mám ve zvyku vše trošku rozebrat, tak jsme na úkryt s Mirkem společně přišli. Tahle poslední keš byla asi nejlepší z těch co jsme v neděli našli. Nemusím moc ty tuby a filmovky plesklé magnetem někde na okně. Ale holt jak to ve městě udělat, že...

My si vezli domů 5 geobodů, kolegové Divergentní 8. Tak jim přejeme, aby je tato zajímavá záliba bavila, aby byli dobrým týmem a chovali se ke keším hezky. A určitě to nebyla naše společná poslední výprava.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová