Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

18.3.2017 Jarní geosoustředění se Žolíkem

Náš geotým každým rokem několikrát zavítá i do Moravskoslezského kraje. Je pravda, že na rozdíl od mojí máti jsem k tomuto kraji nepojal až tak silný vztah, ale jako návštěvník se tam cítím docela dobře. Co všichni kvitujeme s povděkem, je množství keší. Když už nejsou zrovna hned nápaditě vymyšleny, ukazují vám zajímavá zákoutí. V dost velké většině tak naplňují podstatu, kterou hra geocaching původně měla. A když nejsou na zajímavém místě, zase jsou nápaditě vymyšleny. Najdou se zde i takové, co splňují oboje a to je pak nádhera.

Protože venku už visí jaro ve vzduchu, rozhodli jsme se i my pohnout s geobodovou statistikou. Domluvili jsme se s našim geokolegou Mirkem Černotou z Frýdku-Místku (místní hráči jej asi budou znát pod přezdívkou Žolík FM), že bychom odhalili nějaké ty místní poklady. Protože byl dost časově vytížený a uvolnil se až v pozdním sobotním odpoledni, volba padla na pár keší právě kolem Frýdlantu nad Ostravicí a sérii Hodoňovický náhon. Mirek dorazil s geovozidlem a svou dcerkou, co je známá v GC světě jako Veňásek, před 16. hodinou. Provedli jsme ještě před odjezdem na lov pokladů opravu naší keše s názvem Babiččina krabička, co jsme ve Frýdlantě založili a co nám nějací nezbedové neustále ničí. Pak jsme i s Karolínkou nasedli do geovozu a vyrazili sychravým odpolednem směrem k Nové Dědině. Tam nás čekala první keš GC6PPEW Nová Ves FNO. Nová Ves je čtvrtí Frýdlantu, ležící ve výšce asi 378 m.n.m. a asi nejznámější stavbou je místní sportovní letiště. Na to mám taky výrazné vzpomínky. V létě roku 1989 tam tehdejší Svazarm pořádal vyhlídkové lety nad Beskydami. Létalo se tehdy jednomotorovým dvouplošníkem, asi pro 20 lidí. Let trval 30 minut a letenka stála celých 70 korun pro dospělého a 35 pro dítě. Tatík mě tehdy na letiště vzal, ale lety byly až do večera beznadějně obsazené. Ale on, jakožto bývalý voják, měl tehdy všude známé. A protekce fungovala tehdy i dnes. Prostě to dopadlo tak, že kdosi donesl z „terminálu“ letiště obyčejnou kuchyňskou židli, tu naložili do letadla, na ni se tatík posadil, mě si vzal na klín, zavřely se dveře, motor zaburácel... a než jsem se vzpamatoval, letoun se vznesl z travnaté plochy. A já mohl vidět z výšky babiččin dům, nádraží, i onu Lysou horu. Takže tam jsem absolvoval svůj první let letadlem. Kešule trochu potrápila, ale houževnatý Žolík nakonec nalezl. Nasedli jsme do geovozu a vyrazili k dalšímu pokladu s názvem GC61EGA Nová Dědina - lávky přes Ostravici. Nová Dědina je taktéž čtvrtí Frýdlantu a má i svou malou železniční zastávku na trati do městečka Ostravice. Vznikla jako osada už někdy v roce 1647, ale do povědomí vešla až díky frýdlantským železárnám. V místech, které ukazuje keš, bývaly v minulosti pěší lávky přes řeku Ostravici, po kterých kráčela dělnická třída do továrny. Dnes areál továrny sice stojí, lávky zde už nenajdete.

Cestou jsme míjeli i areál hotelu Panorama. Zhrozil jsem se, když jsem spatřil, jak z vytlučených oken roste mech a tráva a ve větru vlají cáry záclon. Vykládal jsem Karolínce, jak jsem tam, co by kluk, asi v 90. letech spal, když dojeli známí od Brna. Býval to docela milý hotýlek. Jeho součástí byly i tenisové kurty a chatky. Město opravilo pouze nedaleké letní koupaliště, na tento areál už se nedostalo. Po nálezu keše už náš geovůz zamířil k rychlostní silnici na Frýdek-Místek, abychom započali sérii Hodoňovický náhon. Z ní měl Žolík pouze jednu keš, my ještě další 4, protože jsme ji načali při loňské dovolené v létě. Jde o sérii 11 PET keší a jedné bonusové větší. Celá série se dá odlovit pěšky, na kole a v podstatě i autem. Ukazuje původní náhon z řeky Ostravice, zbudovaný taktéž někdy okolo 16. století. Tehdy bývaly v obcích mezi Frýdlantem a Frýdkem četné vodní mlýny a hamry a řeka dávala lidem obživu. První keš se nachází v katastru obce Pržno a pak se postupně v blízkosti náhonu a rychlostní silnice dostanete až do katastru obcí Baška a Kunčičky u Bašky. Tam jsme vlastníkovi celou sérii narušili my. V oněch místech máme totiž společnou kešku se Žolíkem. Nese název Brněnská ambasáda ve FM. Je to právě ten případ, kdy místo kde je, není až tak zajímavé, ale snad jsme utvořili zajímavou kešku. Asi ano, když má k dnešnímu dni 100 favorit bodů. Aha... že toto téma jsme zde neprobírali a vy nevíte začátečníci a laici, co to je... Favorit body může hráč udělit vlastníkovi keše, když je něčím hezká. Právě místem, nebo provedením. Vlastníkovi keše se pak objeví jako číslo s modrou mašlí na webu keše. Pro ostatní hráče je to taky signál, že stojí za to keš navštívit, že bude něčím výjimečná. A to ona je, mohu jen doporučit.

A celá série keší končí na okraji města Frýdek-Místek. V létě to zajisté je nádherná vycházka okolo vody a ve stínu stromů - my však už polovinu série absolvovali za tmy a deště. Ale i takový je úděl lovců keší. Zase jsme objevili díky Žolíkovi nová zákoutí a za to mu patří velký dík. Většinou naše soustředění zakončujeme posezením a odměnou v podobě piva, ale tentokrát to nešlo, protože náš geokolega pospíchal na noční službu. Geovozidlo řezalo svými světly tmu po rychlostce směrem k Frýdlantu. Zbývalo se rozloučit a slíbit si nějaké další soustředění. Přece jen tento kraj skrývá nádherná místa, jako asi vlastně každý, člověk se pouze musí umět dívat kolem sebe.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová