Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

11.6.2017 Za zajímavostmi Frýdku

Členka spolku, jedna z „rady starších,“ Svatava, tráví pár dní v malých lázních pod Beskydami. Proto jsme se s Karolínkou rozhodli ji tam navštívit a ulovit si u toho pár keší, jakož i poznat další zajímavá místa. Dobrá zpráva byla, že výluka probíhající po celé léto v okolí brněnského hlavního nádraží, se nedotkla rychlíků na Ostravu. Ty z Brna vyjíždí, i se zde vrací. Proto jsme mohli nerušeně vyjet, dokonce jsem poprvé viděl v pátek poloprázdné nádraží.

V sobotu, kdy se rapidně zhoršilo počasí, jsme odjeli do Čeladné. Jak praví staré moudro, do hospody neprší a co jiného dělat, když Beskydy halila mlha a v nebi nejspíš prasklo potrubí. Radegast si nejspíš spravoval vodovod a paní Radegastová vytáhla peřiny a zakryla kopečky. Nebo možná tento pohanský bůh plakal, že jsem se zrovna tento víkend dožil 38 let...

Každopádně, na kešky se dostalo právě až v neděli v podvečer, přes den zase pro změnu u Radegastů zapnuli přímotop. Mě tedy horko nevadí, ale na to chození je lepší trošku chladněji. Proto jsme na plánovanou trasu do Frýdku vyrazili až po 16. hodině. Naše první cesta vedla k domu jednoho zapomenutého umělce. Je mu věnována keš Kamenná – RNDr. Vilém Kocych (GC6P7EV). Jde o mysterku, jejíž úvodky a finálku od sebe dělí větší vzdálenost, takže máte dvě možnosti: luštit, nebo použít kolegu Fináře. Ať už na to půjdete jakkoli, dozvíte se o místním výtvarníku a sochaři, narozeném za 1. republiky, který tvořil v duchu severomoravských tradic, i moderny. Samotné místo finálky vám vlastně ukáže i jeden z jeho výtvorů. Kde, to vám pochopitelně nemohu sdělit.

Poté jsme se přemístili zpět k nádraží, nedaleko je totiž tradiční keš Zmizelá věž (GC6HV0W). Nejde o žádnou rozhlednu, jde o bývalé stavědlo frýdeckého nádraží. Stálo na ostravském zhlaví a ovládaly se z něj mechanická návěstidla. Po modernizaci trati osiřelo a chátralo, až bylo v roce 2011 zbouráno. Jako památka po něm zbyla pouze tato obyčejná keš. Ale tematická a bod donesla. Poslední dvě keše naší vycházky se vlastně obě týkaly frýdeckého zámku. Legenda o kozlovi (GC6R2GK) a Frýdecký zámek (GC73D1T). Frýdecký zámek byl totiž dříve hradem, aby strážil cestu vedoucí z tehdejšího města Friedeck. Postupem času byl přestavován a zvětšován, až byl v 18. století přestavěn na zámek. Dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd a konají se zde i svatby. Své ano si tu řekla třeba moje starší sestra se svým mužem, nebo mojí rodiče. Legenda o kozlovi se vztahuje taky k zámku, který byl obléhán hordami Tatařínů a ti se pokoušeli sídlo vyhladovět. Netušili však, že z hradu vedou tajné chodby až k úpatím Beskyd. Odtud jim místní pastevci posílali ovce, kozy, i jiné potraviny. Když už obléhání trvalo dlouho a obyvatelům opravdu hrozil nedostatek potravin, dal jeden z pánů příkaz ke lsti. Donést k nájezdníkům, že se bude slavit svatba, tak aby zachovali příměří. Z hradu šel opravdu hluk veselí a obyvatelé dali z věže dokonce shodit kozla dolů, k nájezdníkům. Ti tak pochopili, že obyvatele hradu jen tak nevyhladoví a odtáhli plenit jinam. Zámek tedy zůstal zachován a díky keším, které vám jej ukáží z více stran, jej můžeme vidět všichni dodnes.

Pak už bylo jasné, že čas pokročil a vydali jsme se zpět k nádraží, na vlak do Frýdlantu. Viděli jsme zase nějaká ta zajímavá zákoutí a tak to má u této hry přece být.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová