Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

17.-18.1.2015 Žolíkova autotour Frýdek-Místek a okolí

Život je plný neuvěřitelných náhod. Lidé mizí z očí a zase se znenadání objevují a místa, která moc nemilujete vás neustále pronásledují. Už jsem zde uváděl, že město Frýdek-Místek moc nemusím. A paradoxně jsme tam s týmem byli více než často. Ale co jsem neřekl, že pomaličku objevuju kromě keší, i zapomenuté přátele. Z doby, kdy jsem ve městě žil, mi nějací utkvěli v paměti. Třeba jako kamarádka Drahunka. Chodili jsme do jedné školy a bydleli na jednom sídlišti u výpadovky na Ostravu. Každé ráno se pro mě stavovala, čímž bylo nemožné zaspat, nebo se ze školy ulít. Užilo se něco legrace, ale stěhování nás odloučilo a i když v povědomí mi jaksi zůstala, nepotkali jsme se.

Až nyní. Nutno říci že podobou se nezměnila, byť od doby co jsme se neviděli, mohlo utéct tak 20 let. Ani mě nepřekvapilo, že už je nositelkou jiného příjmení a zlatého kolečka na jednom prstu. Prostě, jak by řekl náš místopředseda, skončilo to tragicky - svatbou. Ovšem pozor, ne ledajakou. Když jsme se totiž bavili, přišla řeč na kešky a z milé Drahuš vylezlo, že její milý mužíček je „kačer.“ Říká si Žolík FM a na jeho kontě je přes 700 nálezů, jak jsme ihned zjistili. Toho musíme poznat! Od slov u nás není daleko k činům, tak jsme při poslední návštěvě oněch končin domluvili společné kešování. Ukázalo se, že očekávání předčilo představy. Žolík, občanským jménem Mirek je super chlapík, navíc s vazbami na jih Moravy. A ještě zapálený kačer, to zavánělo příjemně strávenými chvílemi - a nemýlili jsme se. V sobotu ve smluvený čas nás Mirek s Drahunkou naložili do svého geovozidla a začala cesta, na kterou se nedá zapomenout. Žolík už má Frýdek a okolí vyčištěno a kolegiálně se s námi podělil o veškeré úlovky. Nabrali jsme kurs na Slezskou a dál.

První zastávkou byl letterbox VAV-TAV (GC36M86). Letterbox je speciální druh keše. Jde o schránku odnože geocachingu, tzv. Letterboxingu. Princip hledání je malinko odlišný a navíc keška obsahuje unikátní razítko, co si hledač otiskne do svého deníčku, jako důkaz že schránku nalezl. Dnes už ale ve spoustě těchto keší razítka chybí. Keš jsme za moment našli a první bod v kapse. Naše další cesta vedla do obce Dobrá u Frýdku, k hospodě Na Špici a stejnojmenné keši (GC33Q1A). Historie této hospody sahá do roku 1904, kdy nesla název U kříže. K Dobré se váže i historie naší rodiny, neboť se právě kousek od hospody narodila moje prababička, i babička a máti zde jako malá trávila spousty času u tety. Já už ne. Hned jsem vzpomněl na jednu historku, co dává máti k dobru z té doby. Bylo to asi v 60. letech, kdy tam trávila prázdniny se svým bratrancem. Teta jim dala hlídat malé dítko v kočárku. Máti s ním běhala po návsi a na kamenité cestě jí dítě z kočárku vypadlo. Protože nebrečelo, tak máti svým tehdejsím rozumem usoudila, že asi umřelo. Na co tedy vozit mrtvé děcko že... a hodila ho i s kočárkem do remízku u cesty. Pak i s bratrancem utekli za ostatníma dětma do lesa. Kousek od cesty vše viděl jeden rolník a šel se podívat, co tam děcka odhodily. Když našel nemluvně, vzkřísil ho a protože věděl, čí dítě je, zanesl jej matce. Tedy tetičce mojí máti. Ta se prý tehdy strašně nazlobila a máti od ní poprvé dostala výprask. No já se jí vlastně ani nedivím... Jinak hospodu Na Špici taky vede pořád jedna rodina, už kolikátou generaci. Jde o rodinu Carbolových, jejíž členové ji vedli i v době minulého režimu. Keš jsme našli a pokračovali k finálce mystery keše žst. Dobrá (GC2ZVQT). Jde o stanici na odbočné trati z Frýdku-Místku do Českého Těšína. Jezdí na ní motoráčky řady 810 a občas parní vlaky právě do Dobré na pouť, nebo do pivovaru Radegast. Keška je velice výborně zpracovaná, i co do luštění. Naší další zastávkou bylo finále multikeše Doberský okruh (GC32ZEM). Tato multinka má hledače povodit po obci a okolí. My ale měli sebou přece Žolíka. Takže jsme všichni šli pěšky pouze pár desítek metrů okolo jakéhosi staveniště a bod byl náš. Poté Žolík nasměroval svůj geovůz zpět k Frýdku a keši Frýdecká díkyzabodovka (GC5DVYY). Je to taková odpočinková keš pro šoféry jedoucí po silnici R48 do Českého Těšína a dál na Polsko. Pro zkušenou Karolínku byla dílem asi 3 vteřin, takže tedy Díky za bod! Vnořili jsme se do okraje města Frýdku a zastavili u jednoho z mnoha místních kostelů, k němu se váže i keš FM-evangelický kostel (GC19Z1H). Historie kostela není vůbec až tak hluboká, stavěli jej v letech 1910-11 podle návrhu Gustava Adolfa, architekta z Lipska. I keška která je vlastně mysterkou, byla fajn. Nemusí se nic luštit, vlastní keš je docela jasná, hledat se musí klíček k odemčení schránky. Keš je velikosti large (velká) a v době naší návštěvy v ní byly i hezké věci, což není až tak obvyklé.

Následně se náš vůz hnal ulicemi Frýdku ke keši Frýdecký DRIVE-IN (GC5DEP3). Tento výraz jsme si zde na webu už vysvětlovali, drive-in keš, jde vyzvednout z okna auta. Nebo měla by jít. A asi by šla, kdyby jí někdo nezatlačil hluboko do geoobjektu. Tak Karol musela ven z auta a keš vyoperovat ven. Úplný drive-in to tedy zase nebyl. Snad pro dalšího lovce,protože jsme keš spravili. A nás čekal středověk - keš Frýdecká šibenice (GC57ZBR) je totiž na místě, kde prý ve středověku měl Frýdek své popraviště. Jako ostatně většina tehdejších měst, to bylo bokem a na vršku. Nyní zde stojí boží muka. Kdo ví, kolik lapků, násilníků a vyvrhelů tehdejší doby se tu houpalo ve větru. Nám se tu houpal další bodík do sbírky. Následoval přejezd do městské části Sedliště. Tam se nachází Kostel všech svatých (GC3D806). Jde o celodřevěnou stavbu trošku východního stylu. Byl postavený už v roce 1638 a jeho dominantou je čtyřpatrová věž se šindelovou bání na vršku. I keška je nádherně zakomponovaná do stavby. A zase jedno místo, kde jsem byl poprvé. Nedaleko odsud se nachází i keš Bezručova vyhlídka (GC1ZAE6), na planině s výhledy na industriální zbytky, co zbyly po budovatelské éře.. Už se začalo šeřit a docela to tam protahovalo. Naštěstí byla keš rychle nalezena a spěchali jsme do tepla geovozu. Za letního počasí to tam musí být docela super. Už téměř za tmy jsme dorazili do části města s názvem Hájek. Byl jsem tu jako malý kluk s babičkou, to ještě keše byly dalekou budoucností. Ale dřevěná kaplička a socha, to už tu stálo tehdy. Nedaleko se nacházela keš Studánka v Hájku(GC2NK8C). Byla kousek od toho odpočinkového místa a vedly k ní kamenné schody. I odtud jsme si vezli bod a ještě jakousi figurku slona, vyměněnou za naše CWG. Přejeli jsme pozdním temným odpolednem k dalšímu kostelu a to ke keši Kostel sv. Šimona a Judy (GC3XABB). Kostel byl postaven na místě dřevěné kaple a to v letech 1790-91. Keška měla nejasné souřadnice, pomohl až náš tablet a jeho aplikace pro geocaching. Hledat šli Karol se Žolíkem a úspěšně. Od kostela následovaly zastávky u finálek čtyř mysterek a to Psychologie-trocha historie (GC572BA), Hertzschlegerův špitál (GC5GPQG), Co je malé to je milé (GCHFG9) a Frýdecká synagoga (GC42CEX). Zrovna u této keše jsme byli při poslední návštěvě města a nepodařilo se jí nalézt, a to za světla. Se Žolíkem za tmy to bylo dílem okamžiku. Budova synagogy se nachází na druhé straně silnice na Místek.

Tady se dostávám k faktu, že Frýdek-Místek je dvojměstím. Místek prý je starší. Obě města odděluje tok Ostravice a tvoří mezi nimi přirozenou hranici. Tak jsme tedy opustili Frýdek apřes most přejeli řeku do Místku. Ten je mi známější, tam jsem nějaké ty roky mládí prožil. Na jeho okraji směrem na Hukvaldy leží retenční nádrž Olešná, letní cíl mnoha občanů města. Kousek od nádrže je keš Odlehčovací rameno Olešná (GC4E8N). Tam šla opět pouze Karol se Žolíkem, zatímco my s Drahunkou na ně čekali v autě a vzpomínali na to, co si ještě pamatuju z doby svého Místeckého působení. Všichni jsme se ještě stavili pro tradičku Morová kaple (GC5JAPE). Jde o kapli Panny Marie Pomocné, z dob morových epidemií. Kaple leží asi 800m od centra, v místě zvaném Pukla. Já si víc pamatuju hospodu s názvem Pod puklí, kde jsem jako kluk byl párkrát na žluté limonádě. Pak jsme se vydali směrem k části zvané Riviéra, neboť na Drahunku čekaly dvě děti s babičkou. Tak jsme ji vyložili u domu s tím, že dáme ještě tři keše a vrátíme se. Tak bylo. Stavili jsme se u keše Zemský archiv u schvabM (GC4THPB) a pokračovali na dvojici prémiových keší v centru a to Bývalá místecká záložna (GC2T10T) a Kostel sv. Jakuba (GC5B8Y6). Obě byly nádherně provedené, ale proč prémiové... V geocachingu existuje možnost si připlatit určitou částku na různé výhody. Takovou výhodou jsou i keše určené jen pro tyto uživatele. Hráč s profilem zdarma neuvidí jejich souřadnice, pouze to, že existují. Žolík ale souřadnice měl a dokonce se nám podařilo je i coby neprémiovým hráčům zapsat na stránky hry. Pak jsme se už přemístili odpočinout si za Drahunkou domů. Na naše seznámení a zdárný lov jsme si dali výbornou hruškovici a Karol víno. Drahunka nás pod rouškou tmy a mokrého sněhu vezla do Frýdlantu s tím, že další den bude pokračování cesty.

V neděli přijel Mirek už sám, okolo 11 dopoledne, aby vyloučil možnost zbytkáče v krvi. To já ho ještě stopro měl, trošku jsem to cítil. Našich restů ve Frýdlantu byla keš Ptáci BONUS – Sova pálená (GC41NAM). O celé sérii už jsme tu psali a tuto poslední keš jsme konečně smazali z mapy taky. Tím máme sérii Ptáci uzavřenu. Pak jsme se opět geovozem přemístili do Frýdku, přesněji do části Staré město. Tam stojí další kostel sv. Josefa (GC542QT). Kousek od kostela ležela další keš Staré město-Dožínková louka (GC55VXT). Na toto místo mám opět docela dobré vzpomínky. Před rokem 89 se tu konaly dožínkové zábavy a Hornický den. To byly akce plné kolotočů, stánků s dobrotami a vystoupení. Vůbec mi nepřipadalo, že chodit tam by byla povinnost, nebo že by to byla okázalost minulého režimu. Na té louce se prostě sešli lidé, poseděli, popovídali si, děcka dováděly na kolotočích...bývalo to bezva. Dnes je louka zoraná a pěstuje se tam prý kukuřice. Ale keš jsme po chvíli hledání objevili, opět pomohl tablet. Dále jsme se vydali po obvodu louky, až k nedaleké cyklostezce a novému mostku přes řeku Morávku. (GC597RD) Řeka Morávka je tradiční keš poblíž lávky a cyklostezky, taktéž dobře zpracovaná. Takovým množstvím hezky provedených keší mě Frýdek docela překvapil. Naše geovozidlo se motalo uličkami okraje Frýdku, částí Vršavec, až k finálce multikeše Kapličky na Panských nových dvorech (GC3N39C). Po příjezdu ke geoobjektu s finálkou z nedalekého obydlí vylezli tři mudlové a sledovali, cože se děje. Nacouvali jsme s geovozem tak, aby jim byl znemožněn výhled, jak Karol vyzvedá keš a loguje nás. Podle mě však asi dobře věděli, co mají nedaleko domu a proč. Další naše cesta směrem ku Frýdku vedla kolem finále mysterky Mongeova projekce (GC5C62F). Další solidně udělaná keška, pro níž nám šel Žolík a podával mi ji. Kdyby mi vyklouzla z rukou, spadla by mu na hlavu a asi by to nebylo příjemné...naštěstí jsem ji nepustil a on to přežil. Té jsme se přesunuli do oblasti Staříče a Sviadnova. Obě tato místa jsou se mnou tak trošku spkata. Ve Sviadnově žije moje teta, která provozuje ve Frýdlantě obchod s hračkami a ve Staříči pracoval nějakou dobu tatík, na pozici důlního zámečníka. No a padly tu tedy i nějaké ty keše. Kaple ve Sviadnově, Muniční sklad, Největší pila v ČR a Postapokalyptická cesta. Poté jsme se přes Žabeň vrátili zpět do Místku, kde jsme cestu zakončili kešemi Dětský domov a 30 případů Majora Zemana.

No protože jsme měli nějakou povinnost ve Frýdku, museli jsme se rozloučit. Chtěl bych tedy Žolíkovi moc poděkovat za takovou krásnou dvoudenní bodovou žeň i za betatest naší keše Babiččina krabička, ve Frýdlantě. Milý Žolíku, díky a ať se ti v lovu keší daří...

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová