Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

31.12.2013 – 1.1. 2014 GeoSilvestr

Konec roku jsme se rozhodli strávit znovu v Pavlovicích u Vyškova. No ani ne tak rozhodli, jako že nám to navrhnul náš místopředseda Zdenek. Od Kolejáckého předsilvestra tam zbylo dost pitiva a k jídlu se už obstará něco snáz… Shodou náhod a osudu z toho byl GeoSilvestr. Proč? Sešli jsme se samí „kačeři,“ i Zdenek se za něj může považovat, protože geocaching si nejednou s námi vyzkoušel. Nebylo od věci starý rok zakončit hledáním keší. A dá-li kocovina, na Nový rok zase geocachingem začít. Honza vyluštil mnoho Vyškovských mysterek a dorazil rychlíkem jako první, společně se svou přítelkyní, ve světě hledačů známou jako Cindy. Než jsme dorazili my, ulovili nám první bod-keš Městská policie Vyškov (GC3BOJF). Jak už její název napovídá, krabička je věnována historii i současnosti městské policie. Ovšem ani po přečtení listingu jsem nenabyl přesvědčení, že tato policie je k něčemu dobrá, no nechme na uvážení každého. To už jsme se vysypali z dalšího rychlku od Brna i my s Karolínkou. Vyškov nás uvítal nevlídným počasím a drobným deštěm. Ale jak říká Honza Yogi, není špatné počasí, je pouze špatně oblečený kačer… Takže zapnout bundu, nasadit čepici, utáhnout tkanice na botách a hurá na finále keše Pán prstenů Vyškov (GC32FMV). Tato keš je věnována slavnému fantasy dílu pana Tolkiena. Dílo samotné mě sice nenadchlo, ani jako kniha, ani jako film, ale jako keš….když je za to bod, proč ne.

Ovšem ten den byl taky jako začarovaný a asi na nás Elfové seslali nějaké kouzlo. Na téměř jasném geoobjektu jsme pohořeli, přitom takových skrýší jsme už odhalili desítky. Ten den však byl zkrátka divný a nebýt samotného ownera, asi tam mokneme dodnes. A kdybychom cestou ke keši nepotkali naše dva kolegy a oni nám neřekli kde hledat, tak bych to i chápal. Připadal jsem si jako začátečník, protože podobné vychytávky mi většinou neunikají. Vydali jsme se tedy ke keši Vyškovské hodiny pěkně bijú (GC1G6YG), napravit si reputaci. No taky žádná sláva, ale už jsme si poradili sami, za vyřvávání romských spoluobčanů kdesi v dáli. Když jsme odcházeli od keše, volal Honza, abychom nechodili k další keši po trase, že je zničená a kromě exkrementů a použitých kondomů, ono místo jiný pohled neskýtá. Taky dobře, vydali jsme se tedy rovnou na finální místo keše Zámecká zahrada (GC1B9RF). Pořád drobně mžilo, takže když Karol odhalila úkryt a zanechali jsme v něm své razítko, rozhodli jsme se pro poslední den v roce hledání odtroubit.

Vydali jsme se tedy k nádraží a já cestou oznámil Zdenkovi, že si nás může vyzvednout. Informoval jsem taktéž naše další geokolegy, aby se stahovali k nádraží, že odjíždíme do Pavlovic, do tepla. Zakrátko nás všecky Zdenek naložil do auta a hurá slavit konec roku. Jako sladkou tečku jsme cestou zanechali své podpisy v keši Rozhledna Holý kopec (GC4M2KC). Ono vlastně asi ani nejde o rozhlednu, je to nějaké zařízení na malém brdku kousek od silnice. Pak už nic nebránilo naší cestě na známou chalupu v obci Pavlovice. Zde se ukázalo, že i v pěti lidech lze prožít super Silvestra. Nechyběly vtipy, historky ze života, nejen od geocachingu, ani jídlo a pití. O půlnoci se připíjelo tradičním Kolejáckým klubovým nápojem POSTRK (Fernet Citrus), nejen na začátek dalšího roku, ale i na ty, co se neúčastnili, i na ty, co mají netolerantní ženy… V krbu praskal ohýnek a v televizi začal mluvit Menšík…. Padlo ještě pár panáků a odebrali jse se na kutě.

Dopoledne některým více či méně v hlavě kutali permoníčci, ty potvory, pracovat ve svátek… Ale nebylo to nejhorší. Počasí už nebylo tak uplakané, jako poslední den roku, jen byla více zima. Ve Vyškově na nás čekaly ještě nějaké resty a víte co se říká: Jak na Nový rok, tak po celý rok - čili nic nového, opět budem pít, hledat keše a cestovat vlakem… Zdenek nás vyložil u nádraží a zanechal osudu. Opět jsme se rozdělili na dvě skupiny. Naše kroky vedly ke keši Pan Vigener (GC2NC1E), jejíž finále měl Yogi vyluštěno a nalezl ji den předtím. I my nalezli bez problémů, potěšilo mě že jsme cestou šli nad tratí, udělal jsem si fotku. Zrovna nic nejelo. Jen jsme byli kus dál, projel vlak…já bych do toho…! Poté nás naše GPSka vedla ke Keši s vůné jehličí (GC25BHF). Finálka této keše je moc hezky udělaná, zkuste si ji najít. Když vás nezaujme, minimálně se projdete po Vyškově. Tou dobou přišla SMS od Honzy že úspěšně nalezli Vyškovskou nákupní multicache (GC48QP8). Vydali jsme se tedy pro ni také, cestou zpátky k nádraží, zatímco naši kolegové se jeli projet vlakem do Nezamyslic, aby zabili zbylý čas. Keš věnovanou super a hyper obchodům jsme taky našli, no mohla být nápaditější. Nebyla, ale bod dala. Zbylo se vrátit na nádraží a necelou hodinku počkat na rychlík, směřující z Olomouce k Brnu. Společně s námi čekal taky jeden silně unavený chlapík, který ani netušil, kam chce cestovat. Inu Silvestr bývá mnohdy náročný. V rychlíku jsme se opět potkali s Yogim a Cindy. Na všech byla vidět spokojenost. Nezbývá, než znova poděkovat Zdenkovi, za ten dobrý nápad, jak strávit Silvestra. Mám za to, že se po všech stranách povedl…

Text: Kamil Kyzlink

Foto: Kamil Kyzlink a Honza Nekvapil

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová