Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

1.-3.9.2017 Giga Moravia Plumlov

Podle celosvětových statistik patří Česká republika na svou rozlohu a počet obyvatel ke geocachingové špičce. Proto na sebe pořádání Gigaeventu u nás, nedalo dlouho čekat. Zhostilo se ho městečko Plumlov, nedaleko Prostějova. Už asi měsíc po zveřejnění eventu na stránkách geocaching.com, v roce 2016, se počet zájemců blížil 4 tisícovkám. Odhady mluvily, že v roce 2017 bude čekat Plumlov nápor zhruba desítky tisíc lidí.

Takovou příležitost si náš tým nemohl nechat ujít, pořadatele slibovali mnoho zajímavého, i když pro zdravotní problémy naší členky Karolínky se do poslední chvíle nevědělo, zda pojedem. Nakonec to ale klaplo, i když pouze na jeden den a to sobotu. Event začínal v pátek v poledne, a to se z nebe snášely na plumlovské domy proudy vody. V sobotu se však udělalo lépe a my mohli vyrazit. Přemýšleli jsme jak. Vlakem do Prostějova a pak autobusem by cesta vyšla na skoro 3 hodiny a ujeli bychom téměř sto kilometrů. Po silnici to z naší obce není ani 50 kilometrů, tak jsme se domluvili s kamarádem a jeho partnerkou, sice nekačery, ale ochotně s námi vyrazili v doprovodu velkého hafana Axe. Autem jsme na místo dorazili asi za 40 minut.

Pořadatelé před vjezdem do městečka založili obrovské parkoviště, které hlídali dobrovolníci a parkovné se platilo. Jako důkaz o zaplacení obdržel člověk jedno CWG. Dále do autokempu Žralok, kde se megaevent konal, se muselo pěšky. Po dosažení kempu jsme se vydali k první zajímavé geoatrakci. Výstavě GPS Maze. Tu už jsme před časem navštívili v rámci GeocoinFestu v Holešovicích. Jde o výstavu, co má lidi praktickou formou seznamovat s geocachingem, jeho pravidly a postupy. Návštěvník zde mohl vidět druhy keší, jak se keše maskují, jaká je potřeba výbava pro keše v nejtěžším terénu, tedy T5, nebo ukázky jednoduchých šifer. Součástí výstavy byly i tzv. Labkeše, tedy experimentální keše s omezenou platností, vyskytující se právě při velkých akcích. Takové bylo možno hledat i v Plumlově, Prostějově a Olomouci. Nejde o fyzické schránky, ale člověk hledá odpovědi na konkrétní dotazy a ty pak vepisuje do formuláře na webu. Za správnou odpověď získá bod do statistiky.

Výstava byla velmi zajímavá a naši přátelé nekačeři zatím snídali u nedalekého stánku. U GPS Maze jsme se sešli se třetí členkou našeho týmu, s Bohunkou, která za námi dojela z Ivanovic i se svým vnukem. Společně jsme se všichni vydali směrem k Plumlovskému zámku. Cestou jsme minuli hru, kde bylo cílem poznávat evropské památky na obrázcích. Pár jsme jich i poznali, ale neměli jsme formulář ke hraní. Na nádvoří zámku, který se tyčí nad hladinou rybníka, ne přehrady, byl k dispozici logbook, pro zápis účastníků a probíhaly zde na podiu přednášky a rozhovory z oblasti geocachingu. Bohunka s Karolínkou se vydaly pro keš Zámek Plumlov /GC7AKO2), my se zatím na nádvoří občerstvili. Ze zámku už kratší cestou jsme se vydali do městečka, za keší Imbus nebo Inbus (GC5EP74). Keš je věnována jedné praktické montážní pomůcce a k jejímu nalezení stačí vědět, jak se to správně jmenuje. Cestou jsme potkali naše známé Geoalku s Geojikou, nebo třeba osobnost geocachingu v Brně, Želvu vodní. Ale i mnoho dalších. Až se kamarád Martin divil, kolik lidí nás zná. Ale kačeři se zdraví, i když se třeba hned neznají. Spojuje je právě zájem o hru. Další naše kroky vedly přes celý kemp ke keši Chodník slávy (GC7AKPR), ta byla otevřena právě v souvislosti s gigaeventem. Vše jsme viděli, byl čas se vydat k domovu. Došli jsme k autu a zakrátko opustili Plumlov. Cestou jsme udělali zastávku kousek od Jedovnic, kvůli keši Hrubá lípa (GC2XYZZ) a ve Křtinách u zámku na keši Okolo Křtin (GC64GY0F). Přo té příležitosti jsme si prohlédli Santiniho kostel se zvonkohrou a dali si pozdní oběd v nedaleké hospůdce. Akce se vydařila, i počasí vyšlo, proto děkujeme jednak pořadatelům, jak vše zvládli, i našemu kamarádovi, že i když hru nehraje, vše s námi absolvoval.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová