Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

20.1.2019 Veletrhy cestovního ruchu Regiontour a GO

Leden patří v Brně pravidelně veletrhům zaměřeným na cestování. Tím je jasné, že jsme u toho nemohli chybět. Geocaching a cestování jde spolu ruku v ruce, tak jsme se s týmem vypravili omrknout, co nového regiony chystají.

S Bohunkou jsme se potkali po příjezdu do Brna a ještě před odjezdem na výstaviště nás čekala jedna keška s názvem Moravské náměstí. Jde o multikeš věnovánu právě tomuto místu. Bohunka už dříve obešla všechna stanoviště s indiciemi, ale Karolíně se nepovedlo už před řasem schránku najít. Proto jsme vyrazili ve třech a za nedlouho slavili úspěch. S bodem v kapse jsme tedy dorazili k výstavišti.

V neděli měl veletrh končit, konal se ve dnech 17. až 20. ledna. Proto i vstupné bylo ten den za sníženou cenu 140 korun. Proti dřívějším ročníkům se oba veletrhy v podstatě smrskly do jednoho a obsadily jeden pavilon. I jednotlivé stánky zhustily své prostory. Například Jihomoravský kraj měl jeden stánek, kde prezentoval hlavní zajímavosti. České dráhy měly stánek společně s nějakou evropskou prezentací. A proti loňsku se podle mě opět o něco zmenšil. Jinak se zde daly nalézt kuriozitky, třeba živý osel, nebo vycpaný medvěd. Nás ale zajímaly i konkrétní věci, třeba stánek KČT, protože tým GeoKolejová začal kromě keší sbírat i turistické vizitky a nálepky. Ve stánku věnovaném právě jejich tvorbě měli nějaké na prodej, i tu věnovanou přímo veletrhům. Dalším zastavením byl stánek Pohádkové akademie věd Praha. Tato zvláštní instituce vyhlásila už po několikáté soutěž o nejhezčí kapesní kalendář, pohlednici a turistickou vizitku. Do této soutěže se letos poprvé zapojila i Kolejová. Předseda odeslal kapesní kalendář spolku a své železnice. Hodnotit obrázky mohli návštěvníci veletrhu a závěr byl v pátek 18. ledna. Sice jsme se s kalendáři nějak neumístili, ale už jen to, že tam byly na panelech a viděly je stovky lidí, je úspěch. Hledali jsme rovněž stánek Starého světa Brno, což je půjčovna kostýmů, se kterou spolupracujeme. Stánek jsme v tom mumraji nenašli, nebo už tam v neděli nebyl. Také nás vyfotili ve fotokoutku Kraje Vysočina a stali jsme se obyvateli Království perníku, což je pohádkový areál v Pardubickém kraji. Měli tam bohatou prezentaci. Jsou jako my zapsaným spolkem a pořádají mnoho akcí. Dostali jsme docela věrnou repliku cestovního pasu, na který v areálu lze získat výhody, Poslední cesta vedla ke stánku Technického muzea Brno, kde jsme se vyfotili u vozu VB v dobových barvách z 80. let minulého století.

Z mezinárodních prezentací jsme se zastavili u Slovenska, Maďarska a Švýcarska, protože zde mělo být modelové kolejiště, které však už také bylo sbaleno. Ochutnali jsme rovněž mnoho specialit, třeba sýrů, nebo hořčici s chilli. Cestou ven z areálu nás potkal brněnský geokolega, mířil do presscentra na přednášku o Havaji. My ale mířili už směrem k nástupištím tramvají. Bohunka s Karolínkou se ještě pokusily o jednu keš u Nových sadů, ale tentokrát se nezadařilo.

Den jsme zakončili, jak jinak, u dobrého piva a teplého čaje v hospůdce s názvem Morava. Veletrh je čím dál menší a nepřehlednější, ale stále je tam co vidět, tak uvidíme za rok.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová