Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

6.5.2013 Putování s Honzou (Yogim)

Abych na úvod vysvětlila, aby se náhodný čtenář nedivil, Yogi_cz, je Honzova přezdívka ve světě Geocachingu. Honza mi v sobotu při následném podvečerním eventu nabídla, zda bych s ním nechtěla vyrazit na keše, že by se jelo autem s jeho tátou, a on by naplánoval trasu a keše. Tento nápad mě zaujal, jelikož jsem na pondělí neměla nic v plánu a Kamil nebyl doma. Tudíž bych na kešky vyrazila sama a jen po Brně; ale mít možnost vydat se do míst, která pěší a dostupnou dopravou (autobusy, vlaky) byla přece jen obtížnější se mi moc líbila.

Pondělní ráno nás ovšem přivítalo pěknou sprchou deště, ale utěšovali jsme se, že se snad vyčasí a ono nakonec přece jen ano. Ve 12:30 jsme měli s Honzou sraz na Masné ulici a odtud jsme pokračovali, k zaparkovanému geovozidlu, a opravdu to bylo geovozidlo v pravém slova smyslu: na zadní části auta se nacházela ještěrka - mlok, jeden ze symbolů geocachingu. Tudíž jsem neodolala a ještěrku si vyfotila. Nyní již nic nebránilo, abychom vyrazili vstříc keším.

Cesta poměrně rychle ubíhala, díky svižné jízdě a zanedlouho jsme vystupovali, abychom odlovili naši první keš: Zámek Bučovice (GC18JHZ), zde se ukrývala schránka velikosti mikro, došli jsme na místo, naštěstí i když to bylo na docela frekventovaném místě, nikdo si nás valně nevšímal. První úspěšný nález měl Honza, rychle jsme se zapsali, nezbytné foto a už jsme se vraceli k autu. Dále nás čekala keš D1 (GCY355), k této keši Honza zvolil horší terén a já šla, z druhé strany. Tentokrát se poštěstilo mě s nálezem, zde se sice ukrývala schránka velikosti small, ale žádná zajímavá věc pro výměnu, se zde neukrývala a tak proběhlo logování a hurá za dalšími kešemi.

Od této keše jsme se přemístili do krajiny Buchlovských kopců. Stejnojmenně byla pro nás nachystána i další schránka PIT Stop – Buchlovské kopce (GCWXV5), i zde se ukrývala schránka většího rozměru. Sice, opět žádný zajímavý předmět, ale další bod dnešního putování. Dále na nás čekala keš Svatomartinská, zasvěcená farnímu kostelu Sv. Martina v Buchlovicích. Velmi pěkná stavba, stojí určitě za vidění. Další poklad byl ukryt kousek za Buchlovicemi na cestě do Břestku. Cesta za Břestkem 1, ani tato keš moc dlouho nepotrápila. To už jsme projížděli Zlínským krajem.

Další schránka nás zavedla za velmi zajímavou přírodní zajímavostí, kterou byl 300 let starý Sekvojovec obrovský (GCX9VC). Zde bylo potřeba zjistit informace, správné odpovědi vyměnit za číslice, ty následně zadat do vzorce, a spočítat finální souřadnice. U této keše, byl naplněn základní záměr této hry, ukázat zajímavé místo či objekt, ať už se jedná o stavbu umělou či přírodní. Další naše putování nás vedlo po Cestě Jana Pavla II. (GC350F9), hint nám dal trochu zabrat, ale nakonec přece vydal poklad nalezen. Po cestě směřující na Uherské hradiště jsme se zastavili pro keš Morový sloup (GC3NVVT), odměnou za počítání nám byla schránka velikosti regular, díky Honzovi odlovena. Následující keš nás zavedla nejen do dětských let, ale i do pěkného zákoutí lesa, jelikož se déšť předchozí den a ráno dost vyřádil, bylo tu dosti vlhko. Na keši s pokladem se uhnízdili rezaví mravenci, já si prozřetelně vzala dlouhé kalhoty, Honza na tom, byl o něco hůř, ale bez úhony jsme odlovili i tuto pohádkovou keš, určenou převážně pro děti.

Cílem dalšího našeho putování byl Archeoskanzen v.2 (GC3XJ3Z), i zde se mi potvrdilo, že díky geocachingu se člověk dostane na místa, o kterých ani neví. Musím se přiznat, že o tomto objektu jsem neměla tušení, další zajímavost, nacházející na území České republiky. Další zastávkou byla keš Čertovy dukáty (GC3GBAT). Terén 3 evokoval, že keš v těžším terénu, ale nakonec to nebylo tak hrozné, i zde jsme nalezli schránku větší rozměru, v zajímavé nádobě. Odtud nás vozítko přemístilo do Jalubí, zde se nacházela Kaplička Panny Marie Bolestné (GCDRBT), odlov této krabičky jsem musela nechat na Honzovi, ale mrštný kačer nezklamal, úlovek zvěčněn na fotce. I na další keš jsme se zdrželi v Jalubí, pro tyto 2 keše šel Honza sám. Dále naše kroky vedly do obce Modrá, a zde na nás čekala keš Modrá na dlani (GC3KVP2), jak už název keše napovídá, bylo jasné, že nás čeká trochu turistiky. No mě výšlapy nikdy nedělaly problém, i když je Honza vyšší a tudíž on udělá krok a já 2, tentokrát jsem mu i docela stačila, jen při toho kopce to bylo trochu horší, ale i ten jsme pokořilo a odměnou za tu námahu nám samozřejmě v první řadě keš, ale i krásný pohled na vesničku Modrá. Nejen tuto keš skrývala obec Modrá a sice Rozhledna Modrá (GCXAHT). Následujích 17 keší nebudu rozepisovat, je o tzv. Chřibský okruh, čítající celkem 35 keší. První část, již zmiňovaných 17 keší bylo, rozseto v blízkosti cesty zhruba v průměru v rozmezí 300-500 metrů, střídali jsme se v lovu, tímto bych Pegas_Teamu, který je ownerem této serie velký dík, za velmi důmyslné provedení schránek.

Když jsme se nasytili sběrem bodu podél silnice, zajeli jsme k místu zvaném Bunč, tady jsme se s Honzou na chvíli rozdělili, s jeho tatínkem jsme si zašli restaurace chaty Bunč, dát si kafe, zde jsme se dozvěděli neradostnou zprávu, že prohráváme v hokeji. Po osvěžení mysli kofeinem, jsme venku ještě chvilku čekali na Honzu, který se vracel s dalším bodem na jeho i našem kontě. Pro kačery nesmím zapomenou název s kódem, tak Bunč-Jílova (GC159N7). Příští naše zastavení následovalo v obci Zdounky u místního kostela, Zdounecký kostel (GC3WDWB), obec ležící 10 km od Kroměříže. Abychom zůstali u sakrálních staveb, čekala na nás Cvrčovská kaplička (GC3N6VC), ležící JZ směrem od obce Zdounky, na hranicích katastru Zdounek a Cvrčovic.

My se pomalu se začali stáčet, k Ivanovicím, Vyškovu a Nezamyslicích, zde jsme během našeho lovu a projíždění potkali, křižující Sedmičkové vlaky, směřující na Ostravu nebo do Brna, a Olomouc. Na trase Kroměříž – Kojetín, jsme se nemohli nechat ujít další sakrální stavbu Kostel, v jehož blízkosti se keš nachází, nazvaná je však Hradisko (GC1B4PE). Obec Hradisko leží v jižní části Hané, 5 km severozápadně od města Kroměříže, při státní silnici směrem na Brno. Jelikož se již připozdívalo, a i počasí nám začalo opět ukazovat svou odvrácenou tvář, pomalu jsme se začali stáčet k Brnu. Honzovým cílem bylo trhnout rekord, kolegy kačery, který udělal 49 keší za den, a tak i v deští se rozhodl lovit. Cestou do Kovalovic, odtud jsem měla spolužačku, se počasí trochu uklidnilo, hledání se dělo za pomocí čelovek, které jsou nezbytnou výbavou každého kačera. Nedaleko mezi Křenovicemi a Kroměříží, v lese ukryta Kaple sv. Anny (GC2WQHY), i zde se skrývala, keš velikosti small. Zajímavým místem, jistě může být hřbitov, no a dokonce i Židovský hřbitov v Ivanovicích na Hané (GC2ACDE), jeho se stáří se datuje se vznikem židovské obce v Ivanovicích a to 16.-17. století. V Ivanovicích pro nás byla nachystána ještě jedna krabička Ivanovický rybník v.2 (GC1C9Y1), keš se nacházela v zajímavém geobjektu, z hlediska přírodního.

Keš nazvaná Zkušební úsek (GC408K8), potěší motoristy na trase Brno-Valašské Meziříčí, čítající 1km. Jedná se o silnici 430. Zde silničáři opravdu mohou vyřádit, a pro projíždějící je to zajímavá podívaná, víc prozrazovat nebudu, ať nekazím zážitek, pro další kačery. Aby těch kapliček, kostelů a křížů nebylo málo, přidáme do výčtu i Kříž na Vážanské (GC455XC), trochu obtížnější terén, ale co by kačer, pro bod neudělal, že? Hlavně když to ve zdraví přežije a následuje Kříž na Slavkovské GC(45F19), tento nám nečinil problém odlovit. Také se nám podařilo odlovit keš tzv. Spore, konkrétně: Kostel sv. Mikuláše¬ - Spore 180, v obci Tvarožná, ano v obci, kde Napoleon svedl vítěznou bitvu „Tří císařů“. A málem bych zapomněla ještě jedno „spore“, Spore 126 – Smírčí kámen Sivice, poslední keš ve výčtu. Velice plodný výlet, nejen na počet nalezených pokladu, ale i velmi zajímavých míst a objektů. Velký dík Honzovi a jeho taťkovi.

Text a foto: Karolína Brožová

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová