Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

10.5.2017 Maturitní kešování po Brně

Zimní počasí se už nejspíš vyřádilo a pesimistická předpověď, kdy se mělo citelně ochladit, se nevyplnila. Rozhodli jsme se tedy, že si nasbíráme pár geobodů v naší metropoli, v Brně. Náš GeoKoleják Martin Havlis Havlíček je uprostřed příprav na svou zkoušku dospělosti a tak dá rozum, že není od věci si trošku vyvětrat hlavu. Karolínka, která už téměř na plno zahájila kariéru zdravotnice, měla taky volno, nic tedy nebránilo naší malé vycházce. Jediným člověkem, který nám chyběl, byla Bohunka. Ale u ní už jsme na ledacos zvyklí.

Sešli jsme se ve středu v 15 hodin na brněnském hlavním nádraží a vyrazili po tramvajové rychlotrati, linkou číslo 8 na zastávku Švermova. Kromě betonové džungle, jenž se zve Starý Lískovec, byla nedaleko i keš Sport and money (GC4B74W). Na dnešní dobu víc než aktuální. Sportem se dá slušně vydělávat a sport bez peněz už dneska prostě nemůže existovat, hlavně na vrcholové úrovni. To mi přišel na mysl jeden vtip, jaký je rozdíl mezi lupičem a fotbalistou: lupič řve: Peníze, nebo střelím! a fotbalista zase: Peníze, nebo nestřelím! Každopádně keš nás zavedla na místo plné zeleně utopené mezi paneláky a jinými budovami. Byla i docela dobře provedená, jen o terénu 1.5 by se dalo trochu polemizovat. Další naše cesta vedla opět tramvajovou linkou, tentokrát s číslem 6 na Mendlovo náměstí a odtud pak trolejbusem na náměstí Vaňkovo. Zde jsme odhalili keš s názvem Circulorum (GC3VZPT). Název byl nejspíš odvozen od útvaru ulic kolem náměstí, kterí na mapě tvoří jakýsi kruh, nebo spíš něco co kruh připomíná. Zde slavil Havlis úspěch, když vyjmul z docela dobře provedené skrýše malou krabičku.

Trošku jsem se nemohl zorientovat, až když jsme se vydali pěšky k další keši s názvem 1.Brněnská (GC6ZH7J). Šli jsme cestou kolem onkologické kliniky na Žlutém kopci, do části Stránice. Minuli jsme i Mahenův památník, kde GeoKolejačka za svého mládí vypomáhala a já za ní chodil... zdarma, zatímco ostatní museli zaplatit desetikorunu. Keš za kterou jsme šli, byla specifická svým druhem, šlo o tzv. Werigo keš. Název je odvozem zkomolením anglického dotazu Where I Go? (Kam mám jít?), taky se ještě uvádí zkomolenina WIGO keš. Hledá se pomocí speciálních aplikací pro telefony s androidem, nebo jiným operačním systémem. Po stažení aplikace, si hráč do programu stáhne soubor (cartridge) se zadáním keše a podle tohoto zadání postupuje. My si věděli rady, Karolínka místa, kde je keš, velice dobře znala, protože nedaleko dlouho žila. Díky ní jsme ušetřili spoustu času a kroků. A zároveň si prohlédli část honosné úřednické čtvrti, dnešní Kraví hory. Zde v dobách technické revoluce a vzniku prvních továren, začaly vznikat také domy fabrikantů a vyšších úředníků. Na domech je to dodnes znát.

Keš jsme záhy objevili a uličkami došli až na konečnou linky tramvaje číslo 4. Na tu jsem se jako mladík taktéž něco najezdil. Tehdy jsem si ovšem připadal jako Romeo ze známé Shakespearovy tragédie, neboť rodiče mojí drahé polovice mě moc nemuseli a tak nejčastějším místem schůzek byla právě tato konečná zastávka. Narozdíl od milenců z Verony my to přežili a teď jsme mohli všichni tato místa navštívit. Nedaleko konečné stojí kostel, který mi víc než sakrální stavbu, připomíná nádražní budovu. Této představy jsem využil, když jsem jednou psal povídku do literární soutěže a kostel se proměnil v tomto dílku na železniční stanici „Brno-Karolína station.“ My se spustili dolů z kopce a pak došli pěšky na ulici Pekařskou, kde je kromě hlavního vchodu do nemocnice U Sv. Anny, jedno zajímavé místo. Dne 15.2.1976 se zde propadl kus silnice pod tramvajovým ostrůvkem. Do hlubin se skoro propadl i jeden muž, který však za pomoci přihlížející ženy vyvázl. Pod ní se však měla propadnout taktéž vozovka a ona měla skončit v hlubinách. Její tělo nikdy nikdo neobjevil. Zaslechl jsem i verzi, že žádná žena se už do hlubin nepropadla, dokonce i verzi, že je v noci z hlubin slyšet nářek.... Každopádně této události je věnována tradiční keš s názvem Propad na Pekařské (GC751E8). Když jsme došli ke geoobjektu, kde jako keš měla být, zjistili jsme, že tam nejspíše není. Mezitím tramvaj vysypala další geocachery a když ani ti nic nenalezli, byla jedním z nich keš provizorně obnovena a ostatní se mohli zapsat a nepřijít o kýžený bod. Nedaleko od keše se konal event s názvem Pojďme na víno, kam šli pouze Havlis a Karolínka za náš tým. Já měl jiný program a vínu neholduju. Ale i tak nám tato exkurze po brněnských zákoutích donesla 5 geobodů, nové poznatky a Havlisovi zasloužený oddech od učení. A tak jsme mohli být spokojeni všichni.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová