Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

17.8.2013 Mezinárodní den geocachingu

Na úvod tohoto článku si objasníme další pojem a to Groundspeak. Je to jakási společnost sídlící v USA a ta dbá na dodržování regulí v geocachingu, na dodržování těch málo pravidel a stará se o bezchybný chod oficiálních stránek hry na internetu. A 17. srpen byl vyhlášen právě dnem geocachingu. Po celém světě se tento den konaly Groundspeakem podporované eventy s názvem Block Party. Na Moravě se konal nejbližší v Petrově u Strážnice na Hodonínsku. I náš tým se měl účastnit, nakonec však z toho sešlo a Kolejáky zastoupil pouze Yogi (Honza Nekvapil). Ale abychom na tak významný den neseděli doma, rozhodli jsme se pro odlov dvou keší v oblasti Brna-Vinohrad. Obě krabičky se ještě daly označit za celkem čerstvé, byť na první místa už to samozřejmě nebylo. Počasí přálo, vyrazili jsme autobusem přes Židenice, do betonového labyrintu sídliště Vinohrady, k první keši s názvem Ruská 1 – Jevgenij Pljuščenko (GC4H1EY).

Jevgenij Viktorovič Pljuščenko (narozen 1982, Solnečnoje, Chabarovský kraj. Bruslit začal ve svých čtyřech letech. Na juniorských soutěžích se poprvé objevil v roce 1996 a hned v následujícím vyhrál juniorské mistrovství světa. Jedná se o trojnásobného mistra světa v letech 2001, 2002, 2003 a sedminásobného mistra Evropy v letech 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010 a 2012. Na zimních olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 získal stříbrnou olympijskou medaili, kdy bodově zaostal pouze za svým krajanem Alexejem Jagudinem. Na zlato dosáhl a olympijským vítězem se stal až na Zimních olympijských hrách v Turíně v roce 2006, kdy druhému Stéphanu Lambielovi nadělil více než dvacetibodový rozdíl. Na Zimních olympijských hrách veVancouveru v roce 2010, na které se vrátil po tříleté pauze se dokázal vrátit na stupně vítězů. Po krátkém programu vedl o několik desetin před Evanem Lysackem, ale právě ten ho ve volných jízdách překonal.

Když jsme přicházeli k místu pravděpodobného úkrytu keše, spatřil jsem mladíka s černým psem. Takovým, jaké Karolínka běžně označuje slovem “tele.” Patří sem všichni velmi velcí hafani. Hledali jsme asi špatně, od chodníku k nám najednou ten mladík přišel s dotazem, zda také hledáme. Když jsme přisvědčili, rozhlédl se jako generál na bojišti a neomylně z nedalekého geoobjektu vytáhl keš. Inu, kdo umí... Dali jsme se do řeči, zjistili jsme, že kolega kačer nemá pouze hafana, ale je s ním taky jeho geopřítelkyně - a hned nás bylo víc. Dvojice nám sdělila, že má namířeno ještě ke keši, kterou jsme měli v plánu i my. Byla nedaleko a nesla název Bastíček (GC4JCDM). Keš byla nedaleko pásu lesa, místními zvaného Sherwood, ale na Robina Hooda jsme nenarazili. Kešku nalezl náš nový geokolega. Po zalogování nám sdělil, že právě v lesíku nedaleko je schránka, kterou už on sice má, ale nám že by ukázal, kde je. Potěšilo nás mít nějaký bodík nad plán. Vyrazili jsme tedy, vedeni dívkou a hafanem. Keš se jmenovala Zapomenutá studánka pod Vinohrady (GC2RQEH) a jestli tam opravdu nějaká studánka byla, to nevím, neboť hledat šla Karol a onen geokačer, zatímco dívka, pes a já, jsme na ně čekali na cestičce. Z lesa se ozývaly rázné pokyny a praskání porostu. Asi po deseti minutách se oba hledači navrátili, aby zvěstovali úspěšný nález. Nu, proč ne. Bod je bod. Po plodném lovu to chtělo osvěžení. Vyšli jsme z lesa a nedaleko jsme narazili na hospůdku, místní dvojice kačerů ji znala. Dali jsme si pivo a dvojice se nám konečně představila - mladík byl Roman a jeho přítelkyně Hanka. Geocachingu se věnují déle, než my, ale bodů mají o něco méně, ale to vůbec nevadí. Rozhodli jsme se, že ještě navštívíme keš Domov pro seniory (GC44PBJ), vzdálenou asi 800 metrů od místa, kde jsme byli.

Domov pro seniory Věstonická je pobytové zařízení sociální péče, které poskytuje celoroční ubytování, celodenní stravování, ošetřovatelskou, zdravotní a aktivační péči pro seniory. Předmětem činnosti Domova pro seniory Věstonická je dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a zřizovací listiny, poskytování sociálních služeb typu: Domov pro seniory, Domov se zvláštním režimem. Posláním domova pro seniory je poskytnout bezpečné, důstojné a spokojené prostředí občanům, kteří z důvodu stáří či pro trvalé změny zdravotního stavu mají sníženou soběstačnost a potřebují pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby, jenž jim nemůže být zajištěna členy rodiny v domácím prostředí nebo jinými službami terénní péče. Domov pro seniory disponuje celkem 66 jednolůžkovými pokoji, 61 dvoulůžkovými (z toho je 8 manželských pokojů), 4 třílůžkovými a 1 čtyřlůžkovým pokojem.

No nevím, co je zajímavého na domově důchodců, nicméně autora keše asi uchvátil a chce jej lidem ukázat. Tak bezproblémový nález to nebyl, nás vedla GPSka zcela mimo a nebýt Romana, asi bychom hledali ještě nyní. Takto jsme měli další bodíček. S uspokojením jsme se vydali k nedaleké zastávce MHD. Slíbili jsme našim geokolegům, že s nimi zajdeme ještě na dvě multikeše v Židenicích, které my už máme. Takže jsme sjeli z výšin vinohradských, do nížin Židenic a splnili slib. Když jsme se loučili, byla už tma, ale slíbili jsme si, že zase společně někam vyrazíme. Proč ne, z tohoto výletu jsme si místo dvou bodíků vezli hnedle čtyři - a to právě díky našim geokolegům z Brna...

Mám za to, že jsme mezinárodní den geocachingu oslavili více než stylově, no ne?

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová