Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

29.2.2016 První Megaevent v Brně

Jednou za čtyři roky tu máme jednu zvláštnost. Nejkratší měsíc únor má 29 dní. Kdo by nevěděl proč, uvedu vysvětlení, jak mi ho podali doma, když jsem byl ještě žák základní školy. Všude se uvádí, že rok má 365 dní. To ale není tak docela pravda. Přesně prý má o čtvrtinu dne víc a tak je logické, že jednou za 4 roky je třeba tento deficit dorovnat. Proto zde máme v únoru jeden den navíc. Ten zrádný den, kdy slaví narozeniny ti, jež postihla ta smůla a na svět přišli v tento den. A není divu, že národ kačerský si taky přijde na své. Hlavně hráči, co loví na datum (to jest, snaží se každý den urvat aspoň bod) – a že takových je.

V Brně se v tomto vyjímečném dni rozhodli geokolegové svolat event. Ono to datum k tomu vybízí, eventů bylo v republice spousta a Groundspeak nabídl i suvenýr. V Brně však šli ještě dál a na ten neobvyklý den se uskutečnil První brněnský megaevent. Pravidla pro eventy praví, že nárok na ikonu mega má ten sraz, na který se přihlásí více jak 500 kačerů. Což brněnští splnili. Přihlášeno bylo 1182 kačerů. Event se uskutečnil u Petrova v Denisových sadech, což je místo strategicky výhodné. Kousek od hlavního nádraží, i kousek od autobusového stanoviště, prostě velmi dobře dostupné. Brněnští nelenili a i když program nebyl tak rozmanitý jako třeba v Praze, nebo Bratislavě, mělo to svoje. Pro geocachery byl zpřístupněn Petrov, i stará brněnská radnice. Navíc se objevilo jedno specifikum, tzv. Labkeše. Jde o jakýsi experimentální druh keší, co má za úkol celou hru trošku posunout jinam. Labkeš má omezenou platnost, čili po publikaci má lovec pouze určitý čas, aby ji nalezl a zapsal. Navíc je k jejímu nalezení vhodné mít chytrý telefon, neboť se hojně využívá QR kódů. Není nutností mít tento telefon, ale je to snazší. Brněnské labkeše prováděly hráče po deseti nejzajímavějších místech v Brně. Kdo je chtěl mít, musel obejít například onen Petrov, Špilberk, radnici, brněnský orloj, čili známy černý falický objekt na Náměstí Svobody a další. Samotný megaevent se opravdu těšil zájmu kačerů a malá kolonáda v Denisových sadech jen tak tak odolávala náporu lidí. Neodradilo je ani deštivé počasí. Pořadatelé nachystali nezbytná megaeventová CWG, byla vydána i trička s logem eventu a dokonce i jakýsi dřevěný geocoin s vyobrazením Petrova a krokodýla. Součástí byla možnost se vyfotit a fotka účastníka se stane součástí mozaiky, která utvoří znak Brna. Nájezdům kačerstva čelily i místní keše. Bylo zajímavé sledovat městem bloumající hloučky s GPS přijímači v rukou. Leckde stačilo pouze vystát si frontu na keš. Tak jako jsme to udělali my v Infocentru na Staré radnici. Venku zatím mnozí počítali krokodýlí drápy. Kolik jich na svých nohách má, byl jeden z úkolů. Ještě že třeba neměl boty, musely by ho zout...

Brněnský megaevent ač skromný, se povedl. O to byl milejší, než ty opravdu komerční geoakce třeba v už zmíněné Praze. Potkali jsme zde přátele až od Frýdku, naše staré známé z Brna nevyjímaje. Odnášeli jsme si 13 bodíků do statistiky a o něco málo méně koleček CWG. K tomu dva suvenýry, obrázky na týmový profil na webu geocachingu. Jeden za účast na eventu, druhý za bod v přestupném dni. Takže i když mokří, naprosto spokojení a věříme že Megáč se do Brna zase někdy vrátí... a bude třeba ještě více mega.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová