Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

5.10.2017 Brněnský pivní expres II

V Brně a okolí bývá pro hráče geocachingu pořádáno mnoho srazů a oblibě se těší hlavně ty „chlastací.“ Každý měsíc se lze sejít s přáteli na různých Poplcích, Kusech řečí, či Tour de Pubech. Náplň je jednoduchá, navštívit hospodu, dát si pivo, mít za něj bod do statistiky nálezů a ještě podiskutovat s ostatními hráči. A protože nejlepší nápady se tvoří nad pivem, loni vznikl projekt pro event Brněnský pivní expres, který pořádáme společně s geokolegou s nickem lukasMK. Využíváme k němu jednu brněnskou specialitu, která, myslím si, není v žádném jiném městě s tramvajovým provozem. Jde o modernizovanou tramvaj Tatra K2R, která je z běžné cestovní verze předělaná na jakýsi výčep na kolejích, pod názvem Šalina Pub. V turistické sezoně jezdí hlavně o víkendech na předem určených trasách, cestující si zakoupí jízdenku a po cestě mlže konzumovat pivo, po dobu jízdy, která trvá 60 minut, nebo tolik, na kolik si zakoupí jízdenku. Další možnost je, si tramvaj pronajmout, taktéž nejméně na hodinu. Pronájem není zrovna levná záležitost. Hodinový pronájem činí cca 10 tisíc korun s tím, že v ceně je jeden velký sud piva Starobrno a tříčlenný personál – řidič tramvaje a dva výčepní co točí pivo. Ano chápete dobře, tramvaj je opravdu hospoda na kolech. Pojme 38 lidí, samozřejmě sedících, je zde instalován kompletní výčep, malá chladnička na doplňkový sortiment, wifi, audiovizuální technika a dokonce i toaleta.

My jsme si tuto šalinu zamluvili právě první říjnový čtvrtek, na podvečerní pivní cestu, už po druhé. Rozpočítáno na jednotlivé cestující, vyšla jízdenka cca na 300 korun na osobu, s tím, že kromě ní obdržel každý cestující nezbytné CWG, právo na místo v soupravě a 3 piva cestou. To nikdo nekontroloval, takže někdo mohl vypít jedno, někdo tři a někdo třeba i víc. Náš tým GeoKolejová, ve spolupráci s mateřským spolkem Kolejová, na této jízdě zajišťoval vlakový doprovod, tedy dbal na pořádek pijících cestujících, kontroloval vydané jízdenky podle seznamu cestujících a vůbec dbal na hladký průběh akce.

Celá akce započala v 17.30 na konečné linky č. 5 na Mendelově náměstí v Brně. Tam se mohli dostavit všichni geocacheři, i ti, co s námi nejeli. Protože samotný event, tedy logování a zisk bodu, nesmí být závislý na placení. Ti, kdož měli dopředu platnou rezervaci jízdy, si u Martina Havlíčka, pod dohledem našeho předsedy vyzvedli jízdenku a obdrželi na jejím základě i zdarma CWG. Ostatní si jej museli zakoupit. V 17.58 byla na tramvajové smyčce přistavena Pivní šalina a náš doprovod dbal na hladký průběh nástupu u předních dveří, a na to, aby neproklouznul nikdo bez jízdenky. Na minutu přesně náš předseda dal trumpetkou signál k odjezdu a Pivní expres vyrazil na svou hodinovou trasu. Hned po odjezdu byly všem znovu zkontrolovány jízdenky a zároveň označeny kleštičkami. Mezitím lukasMK přivítal přítomné cestující na letošním ročníku a vyzval všechny, aby se neprodleně pustili do piva, protože čas je neúprosný. To už ale stejně spousta lidí dělala. Soupravou kmitala geocacherka Sherylin nejen s pivem, ale i s vínem a pivo nosila rovněž i jedna členka personálu. Expres sjel k hlavnímu nádraží, pak Masarykovou ulicí, přes Náměstí Svobody a Českou se opět vrátil k hlavnímu nádraží a pak se vydal na smyčku k Ústřednímu hřbitovu, neboli Centrálce. Tam se souprava otočila a vydala se zase k Mendlově náměstí. Já pro změnu ohlásil blížící se konec jízdy a rozloučení s cestujícími. Letos ani nikdo neprotestoval nesouhlasným hučením, ono už taky docházelo pivo. Po zastavení soupravy, náš předseda opět pohlídal, zda jsou všichni venku, neboť mnozí už byli rozjaření. Ono snažit se vylít co nejvíc piv a mít na to hodinu, to není lehká věc.

Stejně jako loni, jsme měli trošku problém soupravu naplnit cestujícími, ale povedlo se. Dokonce za touto akcí dorazili geocacheři až z Karlových Varů. Nebudeme nic slibovat, ani předjímat, ale

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová