Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

17.2.2013 Pivovary Brněnska

Znáte ten pocit plného žaludku po dobrém nedělním obědě? Ti kdož ano, vědí že pomůže buď si jít dát dvacet, nebo se projít. My zvolili tu druhou možnost a vydali se na chviličku poznávat brněnská zákoutí vonící pivem. Marná sláva, i když si možná o nás cizí země myslí, že jsme národ mazaných nefachčenků a politika zde připomíná onen pověstný Kocourkov, pivo a ženy, to má u nás tradici a je prostě nejlepší…

Naplánovali jsme si dvě zastavení a vyrazili. Vlakem jsme docílili Králova Pole, kde už jsme z loňského podzimu luštili umístění schránky Brněnské pivovary IV. Brněnští tvůrci keší totiž vytvořili sérii, jenž mapuje pivovarnictví minulé i současné, co kdy v Brně bylo. Jednou ze schránek byla i ta, věnována pivovaru v Králově Poli. Záměr zřídit pivovar při klášteře v Králově Poli je poprvé doložen v listě převora kartuzianského kláštera Jana Vogeliuse císaři roku 1621. Právo vařit pivo pro potřeby kláštera bylo mnichům uděleno dne 7. 1. 1623 císařem Ferdinandem II. Roku 1627 bylo toto privilegium znovu potvrzeno, navíc byl povolen prodej vyrobeného piva obcím. Povoleni vybudování pivovaru vyvolalo ze strany města radu sporu, zejména pro porušeni práva mílového a práva várečného. Nicméně spory skončily vždy ve prospěch kartuzianského kláštera. Původní, nejstarší klášterní pivovar stával kdesi jižní části areálu vlastního kláštera.

Keš je pak po zjištění indicií a správném dopočtu souřadnic nedaleko. Kdo chce zkusit, tak GC35FV7. Další zastávkou pivní anabáze byla keš věnována Pivovaru Magistr (GC35FT7). Zde jsme byli už v sobotu, ale nějak jsme hůře počítali, jsme slabší v matematice. Keš je věnována malému domácímu pivovárku Magistr a budete-li dobře luštit co vlastník chce, ani se moc neprojdete, najdete schránku a můžete skočit na pivko. Na to jsme přišli dnes, když jsme schránku konečně objevili. A protože jsme byli dnes lepší jak den předešlý, jeli jsme si pro schránku k Petrovi, ale tam jsme bohužel již nebodovali. Ale není všem dnům konec, zabodujeme jindy.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová