Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

5.3.2016 Geocaching Ples Brno

Osobně by mě nikdy nenapadlo, že se jednoho dne ocitnu na plese Geocachingu. Taky je to nepřirozené. Komunita kačerů pobíhá v terénu, po lesích a po skalách. Těžko by někdo počítal, že je uvidí ve svátečním. A opět Brno drží prim. Nemám informace, že by někdo, někde předtím udělal kačerský ples. Proto jsem neváhal se o něj začít zajímat, když se k nám dostalo, že se podobný projekt chystá. Parta brněnských kačerů za tímto účelem založila Ples Brno Team a zaregistrovala jej na webu hry. Je jasné, že v jednom člověku taková akce uspořádat nejde. A aby to Groundspeak akceptoval a kačery to zaujalo, byla akce vedena jako geoevent. A protože pravidla nedovolují, aby se za samotný event platilo, nebylo získání bodu podmíněno koupí vstupenky. Logbook ležel před vstupem do sálu a kdo chtěl jen zapsat účast a pobavit se s někým, mohl.

Ples se konal ve společenském centru Sýpka v Medlánkách a byl vyvedený do mnoha detailů. Vstupenky v cenách 320 a 220 korun byly v prodeji už od ledna, pomocí elektronického portálu, jehož odkaz měli k dispozici pouze hráči geocachingu, na webu hry. Čili široká veřejnost o plese nevěděla. Přístup veřejnosti ale na ples byl, pokud se díky někomu z hráčů dostal někdo z nehráčů k lístku. Dražší vstupenka obsahovala garantované místo u stolu, večeři a jednu láhev vína. Levnější pak pouze místo u stolu. Za náš tým jsme se účastnili všichni, tedy Bohunka, Karolína a já. Bohunka vzala svého muže a my s Karolínou zase Kolejačku moji máti i tatíka, který v mládí tancoval. Je pravda, že rodičové na plesy chodívali často. Po příchodu do sálu byla naše vstupenka načtena pomocí čárového kódu, podmínka byla, abychom všichni přišli společně. Po usazení ke stolu se ještě přidal bývalý Koleják Honza se svou partnerkou a kačerská matadorka, starší dáma s přezdívkou Želva vodní. Ples zahájila slavnostní polonéza všech přítomných. Samozřejmě upravená tak, aby ji mohl tančit každý, i antitalent na tanec. Nutno říci, že se všichni přítomní snažili a výsledný efekt byl uspokojivý. Nepotvrdím vám to, ale zaznělo to z pódia. Celý program byl rozdělen do 4 půlhodinových tanečních bloků, mezi nimiž v pauzách vystupovali pozvaní účinkující. Většina jich přijela z Centra tance Brno. Předváděli ukázky flamenga, břišních tanců, klasických tanců... Asi nejzajímavější, hlavně pro muže byla ukázka tance s názvem Twerk. Wikipedie praví, že je to erotiku navozující tanec, kdy tanečnice rytmicky pohupují hýžděmi. A že jim to šlo. Nastoupila skupina spoře oděných tanečnic a rozvlnily zadečky, radost pohledět. Kdo by chtěl názornou ukázku, můžem sloužit, na našem videokanále na YouTube (odkaz). Velmi zvědavý jsem byl na vystoupení skupiny Bojánci. Tato kapela má velice zajímavé písničky a videoklipy s tématikou geocachingu. Na plese měla kapela asi padesátiminutové vystoupení před čtvrtým tanečním blokem. Samozřejmě zazněl jejich nejznámější hit, skladba FTF. Na ni to rozbalily naše holky GeoKolejačky, což je opět zaznamenáno na našem videokanále (odkaz).

Před půlnocí proběhl tah tomboly. Byla velmi bohatá, obsahovala 53 cen, převážně s geocaching tematikou. Vyhrát bylo možné například ammobox, což je krabice původně na uchovávání munice, nyní se používá na keše v těžším terénu, či prefabrikáty PETkeší, ale taky čelovky, CWG, geocoiny s trasovatelnými čísly, nebo batoh plný užitečných věcí. My si za celý tým koupili losy bezmála za tisícovku a vyhrála pouze Bohunka. Konzultaci s právníkem o motorových vozidlech v hodnotě právě té tisícovky. Cenu věnoval kačer MT Jonea. A já si nejsem zcela jist, zda zrovna Bohunka ji využije. A jiná z těch krásných cen už nám u stolu nepřistála. Na plese byl přítomen i profesionální fotograf, který veškeré dění dokumentoval. Na jeho sadu fotek se lze podívat zde.

Jediné co bych pořadatelům malinko vytknul, byla absence točeného piva. Na sále bylo k dostání víno, tvrdý alkohol a Kofola. Z teplých nápojů pak čaj a káva. Zdarma pak každý dostal na stůl džbán vody s citronem. Kdo chtěl pivo, musel ze sálu pryč, po schodišti ven z budovy a do sousední hospody. Na točeném bych osobně zase tak netrval, ale ocenil bych alespoň lahvové. Jinak vidím celý ples jako výborný. Kačeři sundali kanady a maskáče a oděli se do smokingů a šatů. Bylo na co se dívat. Holky se předváděly v rozmanitých modelech, hoši a muži v různých oblecích. Dokonce proběhly i kravaty se znaky geocachingu. Zkrátka jsme se všichni velice dobře bavili. Takže veliké poděkování Ples Brno Teamu, že do tohoto zajímavého podniku šli. Myslím, že mohou být spokojeni, stejně jako všichni účastnici. Už se těšíme na další ročník, doufáme že bude.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová