Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

13.12.2013 Prosincové kešování

Jelikož prosinec se vůbec nevyznačoval zimní atmosférou rozhodla jsem se pro odlov čtyř keší nacházejících se v katastru Řečkovice. Spojení bylo ideální protože navazoval vlak v Židenicích tedy podle jízdního řádu, ale jelikož jsme vyjížděli z Bílovic se zpožděním vlak na Královo pole pokračující na Tišnov mi ujel, měla jsem půlhodinu k dobru, ale ta naštěstí i tato prodleva rychle uběhla a já mohla vyrazit za kešemi. Vlakem jsem se přemístila na nádraží Královo pole a odtud pokračovala autobusem. Odtud jsem se už vydala po svých první keš byla nedaleko autobusové zastávky a pokud kolem této zvoničky někdo jede může se i stát, že si jí nevšimne, jedná se totiž o celkem nenápadnou stavbu. Pro kačery nese označení Zvonice (GC3QFEM), zde se nachází keš velikosti micro, téměř okamžitý nález jen jsem musela chvíli počkat než zamudlení trochu prořídne, odtud jsem se vydala již do klidnějších míst pro poklad Dillinger, (GC3QA63), který je věnován americkému bankovnímu lupiči žijícímu v letech 1903-1934.

Nastoupil do tlupy lupičů vedené zkušeným trestancem Po prvním přepadení byli všichni chyceni a odsouzeni na 10 let. Ve vězení se seznámil s celou řadou trestanců. Po 9-ti letech utekl. Poté založil vlastní gang složený ze zkušených trestanců, se kterými se seznámil při pobytu ve vězení. První banka byla jimi vyloupena 17. července 1933. Během 4 měsíců padlo dalších 6 bank. Bylo vidět, že Dillinger má pro tohle řemeslo nadání. První banka byla jimi vyloupena 17. července 1933. Během 4 měsíců padlo dalších 6 bank. Bylo vidět, že Dillinger má pro tohle řemeslo nadání. Nebyl vnímán vůbec jako lupič, ale naopak veřejnost ho vnímala jako osobnost velmi pozitivně. Při přepadu banky se prý představoval a když propouštěl rukojmí, potřásal si s nimi rukou. FBI založila proti Dillingerovi čtyřicetičlenný "Dillingerův přepadový oddíl".

V září roku 1933 byl při vykrádání banky v Ohiu zatčen. Dillingera měli převézt policisté do státní věznice v Ohiu. Místo policistů to byli jeho komplici. Znovu začali přepadávat banky; teď v Arizoně, Indianě a na Floridě. Znovu byl zatčen v arizonském Tucsonu. Byl převezen do věznice Crown Pointu v Indianě. Tam si vytvořil dřevěnou maketu pistole a zamazal ji černým krémem na boty. Strážnému hrozil násilím a tím se znovu dostal na svobodu. Nakonec spolu s rukojmím (zástupcem šerifa) odjel z města ukradeným autem. Než ho propustil, potřásl mu ruku a tím si zvýšil popularitu. Potom založil svůj nový gang. Tento gang se spíše přikláněl více k násilí a brutalitě.

Brzký konec: Na jeho hlavu vypsala FBI odměnu 20.000 amerických dolarů. Dillinger si nechal udělat plastickou operaci a kyselinou odstranit papilární linie na prstech. Pokusy byly marné a tak skončil jeho lékař utopený v jezeře. Nakonec ho zradili jeho nejbližší. Jeho přítelkyně Anna Sageová si s ním domluvila návštěvu kina. Když vyšli ven, FBI už čekala. Dillinger špatně zhodnotil situaci a pokusil se při zatýkání použít zbraň. Následkem byla smrt. Členové jeho gangu vypověděli, že je možné, že FBI zastřelila jeho dvojníka. To se však nikdy neprokázalo. V Nashville ve státě Indiana má John Herbert Dillinger vlastní muzeum.

Třetí a dnešní předposlední keší se stal Medláneký rybník, (GC3DC5N) které tvoří opravdu velmi pěkné zákoutí v jinak betonové džungli, místního sídliště. V odpoledních hodinách zde byl poměrně klid ani rybáři, jen vodní ptactvo a možná nějaká ryba mi byly kulisou pro odlov této keše, kterou jsem také poměrně rychle odlovila a odtud jsem se vydala ukořistit poslední poklad Medlánecká skalka (GC3MZD5), byla umístěna v klasickém úkrytu, ale překvapení na mě čekalo uvnitř keše, našla jsem tu mimo logbooku, také toaletní papír, je fakt, že někdy by se to hodilo, mě to přineslo úsměv na tvář. Rychle jsem se zapsala a vydala na autobus, který mě zase přivezl do civilizace. Byl to zase jeden z úspěšných dní a pěkné čtyři bodíky jsou doma.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová