30.12.2013 Prosincové kešování II.
Přiblížil se konec starého roku a stále počasí neodpovídalo prosincovému počasí a měla jsem cestu do města rozhodla jsem se pro odlov čtyř keší v oblasti Dolních Heršpic, některé keše zde se nacházející, jsme tu již odlovili. Vydala jsem se autobusem od malého Tesco (ulice Úzká). První dnešní keší pod názvem Dolní heršpice (GC1B9KX), žlutá krabička mě zavedla na polní cestu, kde mi byl jasný objekt, kde hledat keš jen tu zrovna bylo zamudleno. Hned jak se mudli vzdálili jsem keš odlovila a vydala se za třetím pokladem, který mě zavedl do blízkosti kapličky a pomníčku. Chvíli mě keš potrápila, ale využila jsem vánoční dárek od přítele posvítila jsem leddiodovou svítilničkou a keš byla na světě. Pro kačery Kaplička sv.Kateřiny Sienské (GC2EKZH). Tato kaplička je dominantou Jižního náměstí, které bývalo středem původní vesnice Dolní Heršpice. Tato vesnice se stala 16. dubna 1919 součástí Brna a od 24. Listopadu 1990 spadá pod městskou část Brno - Jih. Původní název vesnice byl Jerošovice, později Jeršice ci Jeršpice. Dalším komolením názvu a úpravou vznikl nynější název Dolní Heršpice.
Kaplčka se zvonicí byla postavena v 19. Století a je zasvěcena Kateřině Sienské. Tato světice, vlastním jménem Caterina Benincasa se narodila 25. března 1347 v italské Siene a zemřela 29. Dubna 1380 v Římě. Usilovala o znovupřesídlení papežů do Říma. Je autorkou 381 dopisu a náboženských spisů. Předposlední dnešní krabičkou byla krabička, Svratka-Leskava (GCXC12), která nás zavedla do blízkosti cyklostezky , po které se bohužel projíždělo mnoho mudlů, jelikož bylo slunečno a sucho, tudíž ideální podmínky pro tyto aktivity a tudíž byl odlov trochu ztížen, ale i tato keš byla šťastně odlovena. Potok Leskava (v horním toku nazývaný také Lískovecký potok) je pravobřežním přítokem Svratky. Délka toku je cca 10 km, plocha povodí 20.64 km2. Pramení nad Bosonohami, protéká katastrálním územím Bosonoh, Ostopovic, Starého Lískovce, Bohunic a v Dolních Heršpicích se vlévá do Svratky. Na toku se nenachází žádná vodní nádrž. V podstatě v celé své délce byla upravena.
Poslední keší pro kterou jsem rozhodla byla multicache Pramen sv. Floriana (GC2YBG0), ačkoliv již pokročila večerní hodina nakonec jsem rozhodla pro odlov i této keše.Část souřadnic jsem měla spočítány a zjištěny z domova, na místě bylo tedy potřeba zjistit jen 2 indicie pro dosazení do finálních souřadnic, na místě byly odpovědi zřejmé a dosazení dílem okamžiku, taktéž odlov a hurá do civilizace.
Minerální pramen Svatého Floriána, pojmenovaný podle blízkých stejnojmenných božích muk, vyvěrá v altánku nacházejícím se na Mírové ulici. Voda o teplotě cca. 10 °C vytéká čtyřmi vývody a její průtok je 40 až 60 l/min. Díky vysokému obsahu železa, které způsobuje mírný zákal, sirníku, síranu, vápníku a hořčíku byla označena za nepitnou. Některé zdroje vsak pramen označují za léčivý a tudíž i pitný - tak to reviewere raď. Já sám jsem vodu zkoušel a i po několika letech nevidím negativní následkyinerální pramen Svatého Floriána, pojmenovaný podle blízkých stejnojmenných božích muk, vyvěrá v altánku nacházejícím se na Mírové ulici. Voda o teplotě cca. 10 °C vytéká čtyřmi vývody a její průtok je 40 až 60 l/min. Díky vysokému obsahu železa, které způsobuje mírný zákal, sirníku, síranu, vápníku a hořčíku byla označena za nepitnou. Některé zdroje vsak pramen označují za léčivý a tudíž i pitný - tak to reviewere raď. Já sám jsem vodu zkoušel a i po několika letech nevidím negativní následky.
V okolí božích muk a pramene vznikl na začátku roku 2013 díky černovické radnici nový areál volného času. Přibyla cyklostezka, postaveno bylo odpočívadlo se stolky a lavicemi, dvě hřiště pro míčové hry a velká vodní nádrž, která bude sloužit především k naučným účelům. To znamená, ze bude naplněna vysázenými vodními rostlinami a rybami. Zdrojem vody pak bude samozřejmě stávající pramen. Snad v železité vodě přežije i něco jiného než ropáci. I když i to je pro naučný účel velmi důležité zvíře, že...
Další zajímavá místa byla prozkoumána a zjištěno, že i zde se nacházejí poklady pro kačery. Díky za ni.
Text a foto: Kamil Kyzlink