Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

16.1.2016 GeoKolejáci na veletrhu Regiontour

Začátek roku patří na brněnském výstavišti veletrhům cestovního ruchu GO a REGIONTOUR. Letos se konaly ve dnech 14. až 17. ledna. A protože geocaching je hlavně o turistice, vypravili jsme se tam i my. Letošní návštěvu jsme podnikli společně s Karolínkou, Bohunkou a její dcerou Denisou. Původně jsme plánovali jít až poslední den s Havlisem, ale výše jmenované ženy se přece jenom tomu cestování a turistice věnují víc.

Na veletrh jsme si vyhradili sobotní odpoledne, protože GeoKolejačka Karolínka ještě dopoledne pracovala. Takže jsme se sešli dohromady až uvnitř areálu výstaviště. Předseda, který veletrh absolvoval o den dříve, referoval, že expozice je dosti slabá, proti letům minulým. To byla sice pravda, ale jen zčásti. Na veletrh GO, který prezentuje zahraniční destinace, jsme letos ani nešli a zaměřili se hlavně na prezentaci naší země a jejích krajů. Tu letos hostil pavilon P. Většina krajů se letos soustředila na prezentaci jídel, domácích výrobků a krajových specialit. Velice originální byl stánek Olomoucka. Představoval Tvarůžkovou cukrárnu, což je firma z Loštic. Vyrábí dorty, kremrole, koláčky, větrníky... zkrátka vše, co si lze koupit v cukrárně. Jenže jejich výrobky nejsou sladké, ale vyrobeny z tradičních tvarůžků. Na pohled však vypadají jako sladké pochutiny. Stánky Jihočeského regionu nabízely k ochutnání medy a marmelády, Břeclavsko vsadilo na klobásy. Zajímavou expozici připravilo návštěvníkům Technické muzeum Brno. Jejich stánek byl plný řevu. Vyluzoval ho prehistorický ještěr, skoro jako pravý. Vedle něj byla vystavena pouze obnažená kostra, aby návštěvník získal představu, jak to v ještěrovi funguje. Téměř povinností bylo navštívit stánek Klubu českých turistů. Náš předseda je jeho aktivním členem a tento klub zaštiťuje i větší akce spojené s geocachingem. Zde byly ke koupi například soubory map ČR i SR, dřevěné turistické známky, či štítky na turistické hole. Za zmínku stojí stánek portálu Církevní turistika. Jde o projekt, kdy církev nabízí turistům levné pobyty ve svých objektech. Nemusíte být zrovna věřící, ale jste-li někde na cestě a potřebujete pouze přespat, dá se to na určitých místech za velice solidní ceny. To je dobré vědět, kdybychom se zdrželi hledáním keší. Co mě letos dost zklamalo, byl stánek Českých drah. Firma co si říká národní dopravce, by se mohla prezentovat zajímavěji. Modře osvětlená plocha, za pultíkem znuděná hosteska a ve stojanu pár časopisů. Nikdo mě nepřesvědčí, že by neměli na lepší. Snad příště.

Jako na každém tomto veletrhu nechyběly soutěže o ceny. Účastnili jsme se tří. V jedné právě Denisa byla vylosována jako výherce. Vyhrála vstupné do vojenské pevnosti Josefov a propagační materiály Východočeska. Ostatní kraje nám to možná oznámí elektronicky. Celkový dojem z akce nebyl nejhorší. Ochutnalo se mnoho dobrot, nějaké jsme si i vezli domů. Čas uvnitř pavilonu docela utíkal a když jsme jej opustili, byla už venku tma. Zdárný průběh jsme zakončili posezením v restauraci na brněnském hlavním nádraží. Takže pro letošek máme splněno, teď už zbývá si ty nabídky krajů ověřit při výpravách za kešemi.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová