Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

2.7.2014 První prázdninové kešování - Slatina

První prázdninový průzkum brněnských čtvrtí jsme se rozhodli směřovat do městské části Slatina. Najdete tu vlastně veškeré stavby - sídliště, rodinné domky, zajímavá zákoutí i industriální zóny. Kromě toho má Slatina i nádraží, na hlavním tahu trati směrem na Veselí nad Moravou. Protože Karolínce skončilo zkouškové období a vcelku úspěšně, už byla natěšená, jak vyběhne s GPSkou ven.

Ovšem kromě výletu, bych se rád pověnoval i jinému tématu. Finálním keším. Jak už z našich reportáží víte, keší je mnoho druhů. Ty nejznámější, kde v 99 procentech najdete nějakou krabičku, jsou tradiční, multi a mystery keše. Poslední dva jmenované druhy vyžadují jistou dávku trpělivosti, dobré nohy a kreativitu. Lidé, co je zakládají, jsou mnohdy v myšlení dál než leckterý kačer. Multikeše, ty se ještě dají, tam se leckdy stačí dobře dívat a chodit. Ovšem mnohé z brněnských mystery keší, to aby člověk měl několik univerzit nebo techniku Jamese Bonda.

Ale znáte to, Češi mají snahu si vše ulehčovat. (A asi nejen Češi.) Zatímco owneři vymýšlejí zapeklité šifry a hádanky, na internetu vzniká množství databází, v nichž lze nalézt finální souřadnice mnoha takovýchto keší. Prostě se najde dobrodinec, který keš poctivě projde, nalezne ji a její finální pozici zveřejní. Asi si řekne, že ušetří práci ostatním. Existují tedy databáze jako Finálky.cz, Finalnikesky.cz, Finář... Některé fungují na principu výměny, tedy za jednu finální souřadnici kterou vložíte, dostanete 1 kredit. A každou finální souřadnici, kterou si takto zjistíte, jeden kredit ztratíte. Jiné databáze jsou volné. Zjistíte co chcete a nic to nestojí. Je pouze problém, data v nich bývají leckdy bez záruky. Keše se totiž leckdy mění, nebo zanikají a tyto databáze zase nejsou tak často aktualizovány. Vždyť přiznejme si, ve vztahu k samotné hře jsou vlastně nelěgální. Ochudí hráče o samotný důvod, proč je keš tam, kde je.

Já osobně mám z celé hry nejradši až hledání samotné krabičky, čili se taky v tomto bodě proti kačerské etice prohřešuji. Prostě databází hojně užíváme a pak už si jdeme pro bod a doufáme, že tam bude. Jsme zase čestní v jiných věcech... měníme CWG za CWG, nenecháváme si dlouho TB a GC (teda až na výjimku, kdy jsem byl jednou zdravotně indisponován) a ke keším se snažíme chovat hezky.

No, takže jsme si z jedné databáze vytáhli pár finálních zastavení a vyrazili. V Brně na hlavním nádraží jsme zjistili, že rychlejší spojení do Slatiny bude osobním vlakem. Cesta do žst. Brno-Slatina trvá 13 minut. Vlak nejdříve couvá do stanice Židenice a poté se vydá po odbočce vpřed, na Slatinu. Podle mého názoru je to i rychlejší, vyhne se Komárovu a oblouku okolo Černovic.

Po příjezdu do Slatiny jsme se vydali k první finálce, byla jí mystery keš Magická čtyřka (GC19MCR). Sluníčko hezky svítilo a cestou podél kolejí jsme spatřili, jak se křovím prodírá dívka a něco volá. Když přišla blíž, zjistili jsme, že jde taky o kačerku na lovu. Byla jí bosorkaniki (tak je známá na webu hry). Přidala se k nám. Ukázalo se, že to byl dobrý tah. Popříchodu na místo, to pochopitelně nebudu popisovat, jsme hledali krabičku marně. Naše kolegyně se spojila s jinou mobilem, aby nám pak sdělila, že si stačí přečíst celý popis keše (listing). Díky této pomoci jsme si připsali prvý bod. K další keši jsme se na oplátku vydali my s bosorkou. Small Molehill (GC127JE), tedy Krtičák, je umělý kopec v industriální zóně. Normálně vidět není, protože jsou kolem podnikové haly. A ani mě osobně nějak neuchvátil. Když jsme se blížili k cíli, začalo pršet. Ale holky se neohroženě vrhly do křovin kopce, abych za moment zaslechl vítězný výskot, po nálezu keše. Tato tradička byla pro náš tým jaksi nad plán a pro tento den jsme s ní nepočítali. Přes průmyslovou zónu jsme se dostali k autobusu, abychom popojeli ke keši (GC529EK) Slatina-Zelené město. Cestou jsme se rozloučili s geokolegyní, která jela autobusem dál. Keš vcelku drze umístěná, ale zrovna kolem nebylo živáčka. Tak jsem ji krásně odhalil. Ale Slatina je opravdu hezká čtvrť. Nebo alespoň v místech, kde jsme ten den byli. Trolejbusem stačilo popojet směrem ke Šlapanicím, abychom si připsali poslední bod za finálku mystery keše Kotláři (GC18THT), ta je taky na docela hezkém místě. Je tam památník a kostelík. Kotláři nejsou opraváři kotlů, jak by se mohlo zdát. Kotláři byli za II. světové války letci útočící na jedoucí vlaky. Rozstříleli ze vzduchu kotel lokomotivy, ten explodoval a vlak zůstal stát. Mnohdy stačilo, aby strojvedoucí stihnul zajet s vlakem do tunelu, dalo-li se to. Tato scéna je známa z úvodu filmu Železný dědek s Marvanem v hlavní roli.

Od této keše už jsme se vydali se čtyřmi body v kapse do centra, k hlavnímu nádraží. Karolínka byla spokojená, protože tvrdí, že je na geocachingu závislá a kvůli zkouškám se mu dlouho nemohla věnovat. Takže už měla na tváři blažený úsměv. I mě se vycházka líbila, i když jsme dvakrát trošku zmokli. Tak snad budou prázdniny bohaté na takové výlety.

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová