Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

14.2.2013 Valentýnské kešování nejen v Brně-Řečkovicích

Čtrnáctý únor prý je svátkem zamilovaných, ovšem otázkou je, do jaké míry a komu tedy patří; není specifikováno, zamilovaným do koho, nebo do čeho. Zamilovaný může být člověk do protějšku opačného, či stejného pohlaví, ale taky do dobrého jídla, piva, vlaků… nebo geocachingu. GeoKolejáci vlastně splňují vše, čili jsme slavili tento svátek jízdou vlakem, hledáním keší a pitím piva. Vydali jsme se i s naší mladší členkou Adélkou, což je specialistka na keše od terénu 3 a výš, neboť jak jsme několikrát viděli, nemá pud sebezáchovy. Opravdu georobot jak má být.

Vydali jsme se osobním vlakem do Židenic a odtud pak dalším osobáčkem do Řečkovic, kde jsme už z minula měli vyluštěnu jednu mystery schránečku ze série Brněnská nádraží (GCYPZ7). Řečkovické nádraží pamatuje dobu konce 19. století a starou Tišnovku. Dnes je součástí tratě 250 na Havlíčkův Brod. Mystery keš není složitá a nezabere ani půl hodinky z vašeho času. Řečkovice i nádraží jsou pro mne tak trochu srdeční záležitost, chodil jsem tam totiž nedaleko (ne)dobrovolně na střední školu. A protože jsem některé předměty nesnášel, prostě jsem do hodin nedocházel a záškolačil právě na nádraží. V teplých měsících na peronu a v zimních uvnitř omšelé budovy. No, škola mi nedala maturitu, tu mi dala až moje vytoužená železniční průmyslovka v Třebové, ale dala mi poznat lásku, takže kde jinde začít na Valentýna, no ne? Krabičku ukrytou v…. no hledejte geokolegové, jsem nalezl já. Nebyla ničím až tak vyjímečná, pouze tematicky nám blízká. Ale měli jsme prvý Valentýnský bod.

Nedaleko nádraží se nacházela tradiční schránka s názvem Památné lípy (GC1E2NK). Tady jsme malinko zazmatkovali, ale opravdu jen malinko, možná se zrovna porouchal nad námi letící satelit. Nakonec ale spravedlivě druhý poklad našla naše nadějná hledačka Adélka. Docela hezky a mile udělaná krabička ukrývala hračky z KinderSurprise, sice hezké, ale my jsme zanechali pouze razítko a podpis. Čekal nás přesun do Králova Pole, takže rozloučit se s Řečkovicemi a hurá za pivovary… teda za jednou z mnoha keší věnovaných brněnskému pivoarnictví.

Tahle připomínala Domácí pivovar HBH (GC43G4V). Šlo o klasickou zkumavečku ukrytou kdesi na zadaných souřadnicích že… Během roku 1992 byl v Králově Poli na Palackého ulici vystavěn druhý restaurační pivovar v Brně. Majitelem pivovaru a celého areálu s restauraci byla firma Fikar a Halouzka s.r.o. z Kuřimi. Název pivovaru byl Domácí pivovar HBH. Výstavba pivovaru byla zahájena 15. února 1992 a zcela dokončena byla o rok později. První várka piva však byla uvařena již 30. zaří 1992 a 28. listopadu 1992 byla otevřena restaurace s nazvem Bavorský klub. Zde slavila úspěch Karolína, tedy slečna pokladní a jedna z geocacherek týmu sdružení. Hledání tedy bylo spravedlivé a bod do společné statistiky donesli všichni účastníci.

Zbývalo absolvovat zlatou tečku dne - geoevent Svátek zamilovaných (do CWG). Jo, že někteří nevíte co že je event? No pro případné laické čtenáře - Geoevent je setkání hráčů geocachingu. Takovýchto setkání se konají po světě tisíce ročně. Jsou pro geocachery asi tím, čím pro trampa potlach, nebo sokola slet. Takové setkání bývá vždy něčím zajímavé, nebo nějak zaměřené. Toto, konající se v restauraci Pohoda v Králově Poli, si kladlo za cíl hlavně výměnu dřevěných sběratelských koleček Czech Wood Geocoins, tedy CWG. Po příchodu našeho týmu do restaurace jsme byli zaskočeni, protože jsme skoro nenašli místo a už to vypadalo, že to vzdáme. Nicméně proběhli jsme registrací a tak jsme zůstali, na baru u zdroje. Pořadatelé srazu vymysleli soutěž o nejlepší návrh Valentinského CWG. K tomu každý účastník dostal papír s číslem. Po chvíli se výtvory všech vystavily a ostatní mohli hlasovat pro vítězný. My asi nevyhráli, i když jsme návrh vypracovali společnými silami jako správný tým. Povyměňovali jsme však poslední kousky našich dřevěných mincí, odváželi jsme si 24 nových do sbírky a taky viděli známé lidi. Třeba našeho kolegu Honzu Nekvapila. Pod tímto jménem ho znají Kolejáci a lidi od vlaků. Pro lidi od geocachingu je znám jako Yogi_CZ. Málokdo z vás čtenářů tuší, že kromě dobrého reportéra se v tomto mladíkovi ukrývá ještě lepší hledač schránek. Této kratochvíli se věnuje asi tak dlouho jako my, ale s počtem bodů je daleko před námi. Co se dá dělat. Taky toho někdy dosáhnem. Nakonec se nám setkání začalo líbit. Dali jsme si dobré pivo, taky něco dobrého pojedli. Ale vše má svůj konec, takže s nějakými geobody v kapse vyrazil náš skromný tým pod rouškou tmy k domovu. Valentýnský den se vyvedl, co více si může GeoKoleják přát…

Text a foto: Kamil Kyzlink

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová