Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Kolejová hledá místo pro Ježkův most, zatím marně

Pro Ježkův most není místo. O tom se znovu přesvědčili členové občanského sdružení Kolejová. Ti vzácný nýtovaný most zachránili před zničením.

V těchto dnech mají o most obavy. V minulosti jej na svých pozemcích odmítli lidé ze Správy železniční dopravní cesty, nyní i vedení supermarketů Billa. Padnout nemůže ani rozhodnutí Ministerstva kultury, zda je sto let staré dílo kulturní památkou nebo ne.

„Je to špatné. O Ježkův most jsme začali usilovat v únoru a stále pro něj nemáme místo. Chtěli jsme si pronajmout pozemek za supermarketem Billa. Bohužel centrála v Praze je proti,“ nastínil předseda Kolejové Jiří Šimkůj.

Kolejová ani pracovníci blanenské radnice se nevzdávají. Vytipovali totiž další dvě místa v bezprostřední blízkosti Ježkova mostu. „Jde o městské pozemky. Jeden se nachází pod parkovištěm u Billy, druhý je pod benzínkou. Vše ale musí ještě schválit rada města,“ sdělil Marek Štefan z odboru územního plánování a investic.

Podle něj je v jednání ještě pozemek v blízkosti trati. Tam v minulosti Kolejová nepochodila u Správy železniční dopravní cesty. Železničářům se nezamlouval fakt, že by se blízko kolejiště pohybovali návštěvníci muzea. „Nyní chceme žádat o povolení s tím, že se Kolejová muzea vzdá,“ dodal Štefan.

Fandové železnic z Kolejové by chtěli na most postavit starý vagón, ve kterém by vznikla klubovna a muzeum v jednom. V prostoru kolem by vyrostly staré cedule či závory. V těchto dnech začínají cítit beznaděj. „Bojíme se, co s mostem bude. Aby ho Povodí Moravy nakonec neodstranilo,“ řekl Šimkůj.

Přesunutí mostu by uvítal i Vítězslav Nečas z Povodí Moravy. „Protipovodňová opatření na Svitavě musí být hotová do října. Pokud nebude most kam dát, necháme jej být. Koryto řeky však nebude možné pod ním upravit. Pokud se Blanskem prožene velká voda jako v sedmadevadesátém, toto místo bude překážkou,“ upozornil Nečas.

Podle Národního památkového ústavu v Brně by měl být Ježkův most kulturní památkou, a proto tamní odborníci podali letos v lednu návrh na Ministerstvo kultury.

„V březnu jsme zahájili správní řízení. V těchto dnech máme na stole všechna potřebná stanoviska. Město Blansko chce ale most darovat občanskému sdružení Kolejová. S darovací smlouvou přitom souvisí vyhledání vhodného místa, kam by mohl most být v budoucnosti umístěn. Členové Kolejové takové místo ještě nenašli. Čekáme tedy, až budou vyjasněné majetkoprávní vztahy,“ uvedla za Ministerstvo kultury Petra Mašitová s tím, že pak padne rozhodnutí, zda Ježkův most kulturní památka je nebo není.

Autor článku: Karolína Opatřilová, převzato z Blanenského deníku

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová