Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

SŽDC nechce mít starý blanenský most u trati

Blansko – Historický Ježkův železniční most sice nadšenci zachránili, ale teď pro něj musí najít vhodné místo. Správa železniční dopravní cesty totiž nechce, aby sousedil s tratí Brno – Česká Třebová, která je jednou z nejdůležitějších českých železničních tepen. Pro most, který měl být původně stržen, nebude snadné najít vhodné místo, protože v Blansku vede železniční trať takřka nepřetržitě podél břehu Svitavy. O nelibosti ze strany SŽDC informoval Jiří Šimkůj, předseda sdružení Kolejová, které usiluje o záchranu mostu a jeho začlenění do muzejní expozice.

Most vznikl na začátku 20. století jako součást vlečky do slévárny a kovárny tehdejší společnosti K. a R. Ježek. Vlečka byla zrušena v roce 1996 a hovořilo se také o stržení mostu. Tomu občanské sdružení zabránilo a chtělo ho opravit, umístit na něm historický vagon a vytvořit v něm železniční expozici. Most měl po rekonstrukci stát oproti své původní poloze zhruba 50 metrů výše proti proudu Svitavy.

Právě to se ale nelíbí SŽDC. "Hledáme nové místo pro most. Doufáme, že jej uhájíme. Problém musí být vyřešen do konce července, kdy bude muset být kvůli pracím v korytě Svitavy ze svého současného místa odstraněn," dodal Šimkůj.

Autor: Převzato z www.ct24.cz

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová