Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Rozhovor s dvěma členy našeho sdružení v Blanenském deníku dne 21.1.2009


V Blanenském deníku se 19.1.2009 uskutečnil rozhovor se dvěma členy našeho sdružení, a to s Jiřím Šimkůjem a Jiřím Šenkýřem. Tématem bylo: Bojování za Ježkův most!

Unikátní most v Blansku zřejmě zachrání od likvidace prohlášení kulturní památkou. Další plány s ním mají naši členové sdružení Kolejová.

Ježkův most vedoucí přes řeku Svitavu v Blansku pravděpodobně ve šrotu neskončí. I když stojí v cestě protipovodňovým opatřením na Svitavě. Národní památkový ústav jej totiž předevčírem navrhl k prohlášení kulturní památkou. Sto let staré ocelové dílo navíc chtějí odkoupit členové občanského sdružení Kolejová.

Aby bylo Blansko chráněné proti povodním, je třeba rozšířit koryto řeky Svitavy. Tam ale stojí unikátní nýtovaný most, který vytvořila na přelomu devatenáctého a dvacátého století firma K. a R. Ježek. O most nejeví zájem ani Povodí Moravy, ani blanenští radní, kteří neúspěšně hledali jeho majitele.

„V novinách jsme se dočetli, že hrozí mostu zničení. To by nás mrzelo. Já osobně si pamatuji, když přes most jezdily vagóny,“ sdělil Jiří Šimkůj ze sdružení. Stejného názoru je další člen sdružení Jiří Šenkýř. „Z Blanska by zmizel kus historie. Přitom na konci druhé světové války tento jediný most fašisté v Blansku nevyhodili do vzduchu a dostala se přes něj vojska, která proti Němcům bojovala. Moje babička je tam viděla přejíždět,“ pokračoval Šenkýř. Podminovaný most tehdy zbavil náloží Karel Musil, který se k hlídanému místu nepozorovaně přiblížil vodou.

Sdružení Kolejová chce navrhnout blanenským radním, aby jim za symbolickou částku most odprodali. „Chtěli bychom most přemístit vedle tratě. V místě staré točny bychom udělali betonové pilíře a na ně most posadili. Dále bychom tam umístili starý poštovní vagón, kde bychom si zařídili klubovnu,“ popsal Šenkýř s tím, že navrhne radním, aby u mostu vznikla pamětní deska.

Ta by měla informovat o tom, že most zachránil Blansko na sklonku druhé světové války. „Pokud u města neuspějeme, budeme sbírat podpisy lidí do petice za záchranu Ježkova mostu,“ dodal Šimkůj.

V záměrech Kolejové nevidí blanenský místostarosta Jindřich Král problém. „Protože nejsme vlastníkem mostu, domluvili bychom se s Povodím Moravy a dohodli třeba bezúplatný převod mostu na Kolejovou. Nikdo nás však ještě nekontaktoval,“ uvedl Král. Ten si nemyslí, že by Ježkův most zvedl atraktivitu města. Podle průzkumu odborníků je totiž v praxi nepoužitelný.

„Přesto budu rád, když jej zachrání,“ dodal. Členové Kolejové jsou ve spojení s Markem Fajmanem z Národního památkového ústavu. Ten už odstartoval boj za Ježkův most. „Za Národní památkový ústav jsem podal do komise žádost, aby byl most prohlášen kulturní památkou.

Včera mi řekli, že návrh prošel a poslali jej do Prahy na ministerstvo,“ řekl Fajman s tím, že by úředníci měli rozhodnout do šedesáti dnů. Do té doby podle místostarosty Krále práce na řece Svitavě nezačnou.

„Pokud se most stane kulturní památkou, nemohli by jej zničit. Jeho přesun možný je,“ uzavřel Fajman.

Jezkuv most

Autor: Karolína Opatřilová, převzato z Blanenského deníku ze dne 21.1.2009

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová